Sapphire Pulse RX 580 8 GB OC undervolt

$ilent

Hectopat
Yer
OverClock Merkezinde
Daha fazla  
Merhaba dostlar, OC konusunda biraz yeni birazda fazla meraklı ve sınırları zorlamayı sevdiğimden RX 580 8 GB kartımı ilk başta ortalama bir GTX 1060 6 GB ile takaslamak istedim ama piyasadaki 1060'ların %90'ını mefta olmuş geri kalanları da uçuk fiyatlar istiyordu o yüzden bende bu kartla devam edeceğim.

Şu an kartı UV+OC kullanıyorum diyebilirim kartın orijinal 1366MHz çekirdek hızında 1080MV voltaj veriyorum, daha az voltajla da çalışır fakat 1080MVIN altında voltajlar verdiğimde güç tüketimi 2-3W oynuyor. 1080 mV'ın bir tık üstü voltaj verdiğimde ise tüketim 20-30W artıyor yani orijinal tüketim değerine geliyor, ben bir türlü bu saçma güç tüketimi durumunu çözemedim ama 1080MV bu kartın sınırı gibi geldi dedim madem daha az voltaj da örneğin 1050MV verdiğimde 2-3W tüketim azalıyorsa gerek yok 1080MV da kalsın en azında crash yeme riskim azalır, güç tükeminden memnunum diyebilirim oyunda oyuna değişiyor ama ortalama şu an 125-130W'lık bir tüketim ve özel fan ayarım ile maksimum 65 ortalama 63 derecelik bir sıcaklık değeri var kartın değerler benim için güzel.

Bellekleri ise 2000'den 2150MHz'e çıkardım voltaj ise otomatikte bıraktım çünkü ne zaman bellek voltajı ile oynasam kartın güç tüketimi 115W'a sabitleniyor ve crash yiyorum artıdan belleklere manuel voltaj verince kart sapıtıyor yine crash yiyorum.

Çekirdek hızını yükseltmeme sebebim ise daha saçma bir durumdan dolayı, örneğin şu an 1366MHz hıza 1080MV voltajda ortalama 125W tüketimi varsa kartın hiç voltaj arttırmadan çekirdek hızını sadece 1367MHz yapınca tüketim 145W'a fırlıyor, bu gerçekten çok saçma sebebini çözemedim.

Power limit açmıyorum çünkü açtığımda tüketim çok artabiliyor.

Sizden yardım istiyorum bu kartın bu saçma güç tüketimi ve durumları hakkında.

@Tolga Samet sizden de yardım istiyorum hocam :D.

Son düzenleme:
Merhaba dostlar, OC konusunda biraz yeni birazda fazla meraklı ve sınırları zorlamayı sevdiğimden RX 580 8 GB kartımı ilk başta ortalama bir GTX 1060 6 GB ile takaslamak istedim ama piyasadaki 1060'ların %90'ını mevta olmuş geri kalanları da uçuk fiyatlar istiyordu o yüzden bende bu kartla devam edeceğim.

Şu an kartı UV+OC kullanıyorum diyebilirim kartın orijinal 1366MHz çekirdek hızında 1080MV voltaj veriyorum, daha az voltajla da çalışır fakat 1080MVIN altında voltajlar verdiğimde güç tüketimi 2-3W oynuyor. 1080 Mv'ın bir tık üstü voltaj verdiğimde ise tüketim 20-30W artıyor yani orijinal tüketim değerine geliyor, ben bir türlü bu saçma güç tüketimi durumunu çözemedim ama 1080MV bu kartın sınırı gibi geldi dedim madem daha az voltaj da örneğin 1050MV verdiğimde 2-3W tüketim azalıyorsa gerek yok 1080MV da kalsın en azında crash yeme riskim azalır, güç tükeminden memnunum diyebilirim oyunda oyuna değişiyor ama ortalama şu an 125-130W'lık bir tüketim ve özel fan ayarım ile maksimum 65 ortalama 63 derecelik bir sıcaklık değeri var kartın değerler benim için güzel.

Bellekleri ise 2000'den 2150MHz'e çıkardım voltaj ise otomatikte bıraktım çünkü ne zaman bellek voltajı ile oynasam kartın güç tüketimi 115W'a sabitleniyor ve crash yiyorum artıdan belleklere manuel voltaj verince kart sapıtıyor yine crash yiyorum.

Çekirdek hızını yükseltmeme sebebim ise daha saçma bir durumdan dolayı, örneğin şu an 1366MHz hıza 1080MV voltajda ortalama 125W tüketimi varsa kartın hiç voltaj arttırmadan çekirdek hızını sadece 1367MHz yapınca tüketim 145W'a fırlıyor, bu gerçekten çok saçma sebebini çözemedim.

Power limit açmıyorum çünkü açtığımda tüketim çok artabiliyor.

Sizden yardım istiyorum bu kartın bu saçma güç tüketimi ve durumları hakkında.

@Tolga Samet sizden de yardım istiyorum hocam :D.

1060'lar mevta olmuş derken?

Sadece Radeon yüklü değil mi? Bellek voltajıyla oynamana gerek yok aslında. Power limiti fullesen bile ayarlardığın voltajın üstüne çıkmamalı, belki 6mV falan peek yapabilir. Güç tüketimini sabit bir senaryoda karşılaştırman daha objektif sonuç verecektir. Şu sondaki frekans farklılığında güç tüketimi artışını ben de anlamlandıramadım. Birkaç ekran görüntüsü atar mısın?

1060'lar mevta olmuş derken?

Mefta olmuş yani genelinin ömrü pek kalmamış, bende OC yapmak için alıcağımı düşünürsek pek dayanamazlar.
Sadece Radeon yüklü değil mi? Bellek voltajıyla oynamana gerek yok aslında. Power limiti fullesen bile ayarlardığın voltajın üstüne çıkmamalı, belki 6MV falan peek yapabilir. Güç tüketimini sabit bir senaryoda karşılaştırman daha objektif sonuç verecektir. Şu sondaki frekans farklılığında güç tüketimi artışını ben de anlamlandıramadım. Birkaç ekran görüntüsü atar mısın?

Detaylı olarak fotoğraflar atacağım şimdi hocam

1366MHz çekirdek hızı ve 1043MV voltaj ile BF 1 1080P Ultra testi değerler:

1.png

Yine aynı değerler ile Heaven Benchmark'dan bir sahne:

11.png

Şimdi ise yine aynı voltajda sadece ama sadece çekirdek hızını 1MHz arttırdım yani 1367MHz yaptım ve işte değerler.
BF 1 1080P Ultra yine:

2.png

Ve yine aynı Heaven Benchmark sahnesinde değerler:

22.png

Gördüğünüz üzere hocam sağ üstte çekirdek hızını 1367MHz yaptığımı gösterdim çünkü hep throttel a düştü sadece 1MHz arttırmam ile yine 155W tüketmeye başladı ve bu yüzden çekirdek hızını kısıyor kart, ısınmadığı halde çekirdek hızı kısmasıda ayrı bir sinir edici.
@Tolga Samet Hocam?

Son düzenleme:
Bildirim gelmiyor sonradan düzenleyince. MSI Afterburner üzerinden voltaj takibini açıp uygulamalarda ne halde olduğuna bakar mısın? 1MHz arttırınca stok voltaja mı dönüyor?

Bildirim gelmiyor sonradan düzenleyince. MSI Afterburner üzerinden voltaj takibini açıp uygulamalarda ne halde olduğuna bakar mısın? 1MHz arttırınca stok voltaja mı dönüyor?

Nedense voltajı göremiyorum sadece anlık güç tüketimi var.
123.png

@Tolga Samet Hocam durum iyice saçmalaştı, voltaj 1050MV da ve çekirdekte 1366MHz yani normal değerde ama o halde bile 1130MVlara kadar çıkıyor, neden benim dediğim voltajın çok üstünde bu değerler?
@Tolga Samet Hocam son bir güncelleme yapıyorum, Radeon ayarlarından 1080MV a ayarladığım zaman veya daha düşük bir voltaj olsun testlerde asla o değerleri almıyor Radeon ayarları hep kendi kafasına göre değer vermekte.

MSI Afterburner'ın CTRL + F ile açılan detaylı voltaj / MHz kısmını açıp oradan 1080MV verdiğimde ise bu sefer 1080MVın altındaki değerlerde bile çalıştı kart ve ciddi bir güç tüketimi düşüşü oldu.

Yani kısaca MSI Afterburner'dan devam edeceğim.

Son düzenleme:
@$ilent vallahi nedendir fikrim yok ancak MSI Afterburner işe yarıyorsa onu kullanın. Çözülmesine sevindim.

AMD'yi anlamak çok zor :D, Bir iki test yaptım 1080MV ile genel olarak 1366MHz'de 1068MV kadar çıktı voltaj sanırım ihtiyacı olanı kullanıyor, OC yapabilirim gibi gözüküyor, yardımın için teşekkürler hocam bu voltaj kısmını açmasam hiçbir şeyden haberim olmayacak :D.
@Tolga Samet hocam kartı güzel bir ayarda OC ettim genel olarak 65-66 derece de, voltaj 1100MV da çekirdek hızı da 1425MHz, fakat biraz aç gözlüyüm :D, az daha voltaj verip daha yüksek hızlara çıkmak istiyorum ama orijinal güç tüketimine yakın değerlere geldiğimde yaklaşık 154W'dan itibaren (RX 580'ni bilirsiniz zaten tam yükte 155.5W tüketir) throttel a düşüyorum yani çekirdek hızı düşüyor ama sıcaklık yne 65-66 dereceler de, kart ısınmadığı halde neden güç tüketimi 154W'ı geçtiğinde çekirdek hızı kısıyor?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı