Sapphire Pulse RX 6600 ekranda ve uygulamalarda kararmalar oluyor

Afur

Hectopat
Arkadaşalr selamlar.

19 Mayıs 2023 tarihinde teslim aldığım Sapphire Pulse RX 6600 ekran kartının garantisi hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Yaşadığım sorun:
Öncelikle ekran kartını aldığımdan bu yana ekranda çok seri bir şekilde gerçekleşen (1 saniye bile sürmüyor genelde) ekran kararması yaşıyorum. Kararma bittikten sonra açık olan programlar ve windows uygulamaları kararmış şekilde kalıyor. Fareyi uygulama üzerinde gezdirdiğimde bazı görsel ve yazılar geri geliyor. Uygulamalarda ki kararmaların tamamen gitmesi için ise görev çubuğu kısmından programı simge durumuna küçültüp, tekrardan büyütmem gerekiyor. Bu şekilde tüm kararma gitmiş oluyor programlarda. Oyunlarda oluyor mu diye sorarsanız eğer, bugüne kadar oyunlarda bu sorunla karşılaşmadım. Sadece masaüstündeyken bu problemle karşılaşıyorum.

Çözüm için aşağıdakileri yaptım ama çözüm olmadı:
1- Format atarak temiz kurulum yaptım. (Formattan hemen sonra sürücüleri daha kurmamışken aynı sorunu tekrar yaşadım)
2- HDMI kablosundan kaynaklı olduğunu düşünüp, farklı HDMI kablosuyla deneme yaptım.
3- FreeSync kaynaklı olduğunu düşünüp, FreeSync kapadım.
4- Eski AMD Adrenalin sürümünü kurdum.

Şimdi ise ekran kartını kasadan çıkarıp, direkt işlemcim üzerinden görüntü almaktayım. Aynı sorunu tekrar yaşarsam zaten ekran kartından kaynaklı bir sorun olmadığına emin olacağım. Ama aynı sorunu yaşamazsam ekran kartını yetkili servisine (Arena) göndereceğim.

Bilgi edinmek istediğim husus:
Ekran kartını satın alalı 2-3 hafta oldu. Yeni satın aldığım bir ekran kartını tamir ettirmek istemiyorum doğal olarak. Ekran kartını yetkili servise göndermem durumunda, tamir yerine aynı model ekran kartı ile değişimi mi yapılır veya bunu talep edebilir miyim?

Arkadaşalr selam.

19 Mayıs 2023 tarihinde teslim aldığım Sapphire Pulse RX 6600 ekran kartının garantisi hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Yaşadığım sorun:
Öncelikle ekran kartını aldığımdan bu yana ekranda çok seri bir şekilde gerçekleşen (1 saniye bile sürmüyor genelde) ekran kararması yaşıyorum. Kararma bittikten sonra açık olan programlar ve Windows uygulamaları kararmış şekilde kalıyor. Fareyi uygulama üzerinde gezdirdiğimde bazı görsel ve yazılar geri geliyor. Uygulamalarda ki kararmaların tamamen gitmesi için ise görev çubuğu kısmından programı simge durumuna küçültüp, tekrardan büyütmem gerekiyor. Bu şekilde tüm kararma gitmiş oluyor programlarda. Oyunlarda oluyor mu diye sorarsanız eğer, bugüne kadar oyunlarda bu sorunla karşılaşmadım. Sadece masaüstündeyken bu problemle karşılaşıyorum.

Çözüm için aşağıdakileri yaptım ama çözüm olmadı:
1- format atarak temiz kurulum yaptım. (formattan hemen sonra sürücüleri daha kurmamışken aynı sorunu tekrar yaşadım)
2- HDMI kablosundan kaynaklı olduğunu düşünüp, farklı HDMI kablosuyla deneme yaptım.
3- FreeSync kaynaklı olduğunu düşünüp, FreeSync kapadım.
4- eski AMD Adrenalin sürümünü kurdum.

Şimdi ise ekran kartını kasadan çıkarıp, direkt işlemcim üzerinden görüntü almaktayım. Aynı sorunu tekrar yaşarsam zaten ekran kartından kaynaklı bir sorun olmadığına emin olacağım. Ama aynı sorunu yaşamazsam ekran kartını yetkili servisine (arena) göndereceğim.

Bilgi edinmek istediğim husus:
Ekran kartını satın alalı 2-3 hafta oldu. Yeni satın aldığım bir ekran kartını tamir ettirmek istemiyorum doğal olarak. Ekran kartını yetkili servise göndermem durumunda, tamir yerine aynı model ekran kartı ile değişimi mi yapılır veya bunu talep edebilir miyim?

Bu sorun bende de olmuştu sorun yanlış hatırlamıyorsam ya PSU'da ya da işlemcideydi değişim yapabilirler denemekten zarar gelmez.

Bu sorun bende de olmuştu sorun yanlış hatırlamıyorsam ya PSU'da ya da işlemcideydi değişim yapabilirler denemekten zarar gelmez.
Hocam oyundayken 100W çekiyor bu sorun olmuyor ama 3W çekerken mi olacak? Bana biraz mantıksız geliyor PSU'dan kaynaklı olması.

BIOS güncelleyin, işlemciniz AMD ise, dahili ekran kartını devre dışı bırakıp deneyin.
Evet, işlemcim AMD ama dahili ekran kartını nasıl devre dışı bırakacağım?

Ekran kartı takılıyken anakarttan görüntü alabiliyor musunuz? BIOS güncel mi?
Güncel. Dahiliyi kapattım ama çare olmadı. Aynı sorunu yine yaşıyorum. Saniselik kararma sonrasında uygulamalar bu hale geliyor.

Adsız.png

Şimdi ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurun, o şekilde deneyin.
Hocam diğer konuda ilgilenmediniz yazmışsınız ama bu söylediğinizi ben yaptım zaten. Siz yazmadan önce sürücü kaldırıp tekrar kurdum zaten.

Sizin hatrınıza sürücüyü tekrardan silip, kurdum. Geri dönüş yapacağım oldu, olmadı diye.

Son düzenleme:
Sürücüyü tekrar kurduğunuzu söylemediniz, doğal olarak konu orada kaldı, dahili devre dışı bıraktıkdan sonra silip yüklemenizi istedim, her iki GPU aktifken AMD sistem düzgün çalışmayabiliyor.
Bu işlem işe yaramazsa başka bir öneriniz var mıdır? Ben sürücüyü sildiğimi söyledim sanıyorum yazmamışım meğerse kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı