Sapphire Pulse RX 6700 XT çok ısınır mı?

NSIS

Centipat
Daha fazla  
Merhaba geçtiğimiz aylarda bir bilgisayar topladım kendime. İçinde Sapphire Pulse RX 6700 XT modelini kullandım ekran kartı olarak. Aranızda kullanan varsa eğer bana sıcaklık değerlerini söyleyebilirler mi acaba? Çünkü duyduğuma göre bu model biraz fazla ısınıyormuş çok etki yaratır mı? Yani demek istediğim şey FPS için sormuyorum 1-2 FPS'nin lafını yapan bir insan değilim. Benim sormak istediğim şey ısıdan dolayı ekran kartının ileriye dönük zarar görmesi ve performans kaybı yaşayıp yaşamayacağı.

Son düzenleyen: Moderatör:
ısınan bir model değil. Ömrü kısalmaz, 85 dereceye kadar da performansı kısmaz.
Junction sıcaklığı 110C'ye çıkmadığı sürece performansın düşmez. Zaten o kartın Junction sıcaklığı tam yükteyken ortalama 90C civarı olacaktır.

Dipnot : AMD'de 2 tane sıcaklık sensörü var. Bir tanesi Edge sıcaklığı diğeri Junction sıcaklığı.

Bence Nvidia tarafında 3060ti almanız daha iyi olacaktır fps farkı aşırı derecede farketmeyecektir ki 6700 xt kadar güç tüketimi ve ısı derecesi yok arkadaşımda sapphire 5700xt nitro+ var açıkcası god of war oynarken 90 ları görüyordu zamanlada kasa içerisi çok ısındığında 3600x işlemcisi wrait prizm ile 100 dereceli görüp kapanıyordu.
Not: 5500 tl civarın 5700 xt yi almıştı hr değeri yüksek olduğundan şuanki piyasada 15500 tlye satıp zotac 3060 ti ve samsung g5 monitör aldı.

Son düzenleme:
Isınan bir model değil. Ömrü kısalmaz, 85 dereceye kadar da performansı kısmaz.

Peki AMD ayarlarından fan hızlarını arttırsam daha iyi olur mu? Ses benim için o kadar da problem değil çünkü.

Bu arada kartı 1080 çözünürlükte kullanacağım.

Bence Nvidia tarafında 3060ti almanız daha iyi olacaktır fps farkı aşırı derecede farketmeyecektir ki 6700 xt kadar güç tüketimi ve ısı derecesi yok arkadaşımda sapphire 5700xt nitro+ var açıkcası god of war oynarken 90 ları görüyordu zamanlada kasa içerisi çok ısındığında 3600x işlemcisi wrait prizm ile 100 dereceli görüp kapanıyordu.
Not: 5500 tl civarın 5700 xt yi almıştı hr değeri yüksek olduğundan şuanki piyasada 15500 tlye satıp zotac 3060 ti ve samsung g5 monitör aldı.
RDNA 2, RDNA'dan çok farklı ve çok daha iyi bir mimari. O yüzden 5700XT ile 6700XT'yi karşılaştırmak saçma olur.

RDNA 2, RDNA'dan çok farklı ve çok daha iyi bir mimari. O yüzden 5700XT ile 6700XT'yi karşılaştırmak saçma olur.
Evet kesinlikle doğru diyorsunuz fakat ısı değerlinin yine de çok fark edeceğini sanmıyorum çünkü amd yüksek ısı değerleri veriyor. Ben fazla ısınmasın ileriye dönük kullanımı uzun olsun dediği için önerdim. Bende amd ve nvidia kullandım uzun sürelerce fakat nvidiadaki ısı değerlerini malesef alamadım.

6700 xt kullanıyorum, 2k çözünürlük, tüm ayarlar ultrada WoW oynarken utanmasa fan bile açmayacak kart. Ultrada GoW veya Warzone oynarken maksimum 65 dereceyi gördüm. Şu ana kadar gördüğüm en soğuk kartlardan biri. XFX kullanıyorum fakat Sapphire'de de en fazla 4-5 derece fark eder diye düşünüyorum.

Sapphire Pulse RX 6700 XT - Ryzen 5600 sistem kullanıyorum. Kasanın önünde 3 arkasında 1 tane fan var, üstteki slotlar boş. (Fanların önünde ızgara var.) (Fanlar Molex'ten güç çeken dandik fanlar.)

10 Dakikalık FurMark testinde 2500 RPM fan hızı ile(%67) 74 derece Current Temp, 92 derece Junction Temp görünüyor.

Yan camı çıkardığımda Current Temp 68'e Junction Temp yaklaşık 80 dereceye düşüyor.

Eğer verimli bir soğutma isteniliyorsa ya oyunlarda FPS sabitlenecek ya da kasanın hava akışı iyileştirilecek.

Sapphire Pulse RX 6700 XT - Ryzen 5600 sistem kullanıyorum. Kasanın önünde 3 arkasında 1 tane fan var, üstteki slotlar boş. (Fanların önünde ızgara var.) (Fanlar Molex'ten güç çeken dandik fanlar.)

10 Dakikalık FurMark testinde 2500 RPM fan hızı ile(%67) 74 derece Current Temp, 92 derece Junction Temp görünüyor.

Yan camı çıkardığımda Current Temp 68'e Junction Temp yaklaşık 80 dereceye düşüyor.

Eğer verimli bir soğutma isteniliyorsa ya oyunlarda FPS sabitlenecek ya da kasanın hava akışı iyileştirilecek.
110 Dereceye kadar kabul edilebilir o kart için. O yüzden 92 Junction sıcaklığı çok ama çok iyi bir değer kart tam yükteyken.

Geri
Yukarı