Sapphire R9 280 Dual-X fan yüksek devirde dönüyor

frknyilmaz69

Hectopat
Daha fazla  
Sistem:

Ekran kartı: Sapphire R9 280 Dual-X
İşlemci: AMD FX8350
Anakart: Asus M5A97 EVO R2.0
RAM: Kingston HyperX 8 GB

Ekran kartı fanı Far Cry 4'ü veya başka bir oyunu açar açmaz yüksek devirlerde dönmeye başlıyor ve çok ses yapıyor.

Bu sıcaklıklar normal mi bilmiyorum. Eskiden böyle bir sorun yoktu ama artık her oyunda böyle sesten durulmuyor. Önceden yüksek ayarlarda kasmadan oynayabildiğim oyunu şimdi orta ayarlarda zor oynuyorum. En basitinden NFS Underground 2, PES 2018 gibi düşük sistem isteyen oyunlarda bile anlık takılmalar kasmalar oluyor?

Bu fan sesinden dolayı fanların yüksek çalışmasından ve eskiden oynadığım oyunların kasmasından dolayı bilgisayarcıya gittim ekran kartında problem olacağını düşündüm ama onlar sorunun hiç beklemedikleri yerden işlemciden olduğunu söylediler. Sizde ekran kartı fanının oyunlara girer girmez bu kadar hızlı ve sesli dönmesinin sebebi işlemci olabilir mi?

IMG_2345.JPG

IMG_2352.JPG

Bazen de ekranın çeşitli yerlerinde böyle karekod gibi şekiller çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
ekran kartı 77 derece olduğu için fanlar yüksek hızda çalışıyor.daha yüksek sıcaklığa çıkmaması için,ekran kartının termal macununu değiştir.sorunun düzelmesi gerekli.

işlemcinin sıcaklığı gayet normal ve ekran kartınıda besleyebiliyor.sıkıntı ekran kartı kendini soğutabilmek için yüksek fan hızlarına çıkıyor.drop ve fps düşüşleride yaşarsın.

Ekran kartın arıza vermeye bile başlamış ekranda karekod gibi hatalar veriyor. Anlık görüntü bozulmaları ve en nihayetinde bilgisayarın donması ve reset atmadan düzelmemesi gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Ekran kartın gereğinden fazla ısınıyor. Zaten yüksek TDP değerine sahip bir kart. Kasadaki soğutma yeterli değil gibi. Ekran kartları 70 derecede sabit tutuyorlar kendilerini fan ayarlarını da 70 dereceye göre ayarlıyorlar. Eğer 90 dereceye yükselecek durumdaysa %70 lerde çalışabiliyor fan. Eğer 71 dereceye yükselecekse %51 gibi değerlerde oluyor. Ama senin kartın ısınıyor ve fanların pek iş yapmıyor gibi. Özellikle 99 derecelerde suyun kaynama derecesi gibi sıcaklıklarda düzgün çalışmasını bekleyemezsin.
Peki bana neden sorun ekran kartından değil işlemciden dediler
İşlemciden olduğunu söyleyen kişiye sorman gerekiyor o soruyu.

Öncelikle Kasa soğutmandan emin ol. Sonra ekran kartının arkasındaki 4 vidayı sökerek ekran kartı işlemcisinin üzerindeki termal macunu yenile muhtemelen senin termal macunun şu anda kireç gibi olmuştur.
Vatan bilgisayar gibi yerlerden hızlı bir şekilde tedarik edebilirsin termal macunu. Ya da teknoloji marketlerde.

Bende de aynı ekran kartı var ama böyle sorunlar yok bende. Ekran kartı ısı değerlerin normal değil bunu düzeltmen gerekiyor ilk önce.

Kart ölmeye başlamış anlaşılan, macunu yenile görüntüdeki sorun geçmezse kart fırınlık.
Kart bana da fırınlık gibi geliyor. Çünkü görüntüde karekodlar çıkmış yakında o tüm ekrana dağılırsa şaşmam. Benim eski DDR3 ekran kartımda meydana gelmişti. Metin2 oynardım o zamanlar. Ekranda pixel pixel kaymalar oluşuyordu sonra ekran bir anda donup mouse bile hareket etmiyordu. O zamanlar MSI afterburner gibi programlardan bir haberdik. Mecbur değiştirmiştim. Şimdi işler daha kolay sanki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı