Sapphire R9 280 Dual-X fan yüksek devirde dönüyor

Ekran kartın arıza vermeye bile başlamış ekranda karekod gibi hatalar veriyor. Anlık görüntü bozulmaları ve en nihayetinde bilgisayarın donması ve reset atmadan düzelmemesi gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Ekran kartın gereğinden fazla ısınıyor. Zaten yüksek TDP değerine sahip bir kart. Kasadaki soğutma yeterli değil gibi. Ekran kartları 70 derecede sabit tutuyorlar kendilerini fan ayarlarını da 70 dereceye göre ayarlıyorlar. Eğer 90 dereceye yükselecek durumdaysa %70 lerde çalışabiliyor fan. Eğer 71 dereceye yükselecekse %51 gibi değerlerde oluyor. Ama senin kartın ısınıyor ve fanların pek iş yapmıyor gibi. Özellikle 99 derecelerde suyun kaynama derecesi gibi sıcaklıklarda düzgün çalışmasını bekleyemezsin.

İşlemciden olduğunu söyleyen kişiye sorman gerekiyor o soruyu.

Öncelikle Kasa soğutmandan emin ol. Sonra ekran kartının arkasındaki 4 vidayı sökerek ekran kartı işlemcisinin üzerindeki termal macunu yenile muhtemelen senin termal macunun şu anda kireç gibi olmuştur.
Vatan bilgisayar gibi yerlerden hızlı bir şekilde tedarik edebilirsin termal macunu. Ya da teknoloji marketlerde.

90 99 derecelere çıkmasının sebebi bir ara çok ses yapıyor diye afterburnerdan fanı kısmıştım %40 civarına getirmiştim. Ama normalde otomatikte iken 80 dereceleri görüyor ve otomatikte 3400 devirlere çıkabiliyor. Kasanın fotoğrafını atıyorum şimdi soğutması iyi önceden böyle bir sorun yoktu.

90 99 derecelere çıkmasının sebebi bir ara çok ses yapıyor diye afterburnerdan fanı kısmıştım %40 civarına getirmiştim. Ama normalde otomatikte iken 80 dereceleri görüyor ve otomatikte 3400 devirlere çıkabiliyor. Kasanın fotoğrafını atıyorum şimdi soğutması iyi önceden böyle bir sorun yoktu.

IMG_2356.JPG

Kasa haf 912 advanced ön tarafında 200 mm fan arka tarafında da 120 mm lik fan var. Yaklaşık 5 senedir kullanıyorum böyle bir sorun son 1 yılda olmaya başladı ve son zamanlarsa iyice arttı. 1 yıl içinde kasayı yaklaşık 5 ay civarı kullanamadım anakartım yanmıştı.

İşlemcin ve ekran kartın ikiside oldukça güç tüketen ekipmanlar. PSU olarak ne kullanıyorsun? Ekran kartın gerektiği gibi çalışırken fanı kısarak resmen ona cehennem azabı çektirmişsin bu da sana daha pahalıya patlayacak gibi görünüyor. Ekran kartının termal macununu en son ne zaman değiştirdin?
Ekran kartının fan ayarlarını otomatikte bırak. Maksimum sıcaklık değerleri için 70 dereceyi ayarla. 90-99 derece demek el değmeyecek sıcaklık demektir. Kaynayan suya elini sokmaktan bir farkı yok. Elini sokamadığın yerde ekran kartının çalışmasını bekleyemezsin.
Ama normalde otomatikte iken 80 dereceleri görüyor ve otomatikte 3400 devirlere çıkabiliyor.
Otomatikte maksimum 70 dereceyi görmesi gerekiyor demek ki otomatikte düşüreceğini düşündüğü sıcaklığa düşüremiyor. Ekran kartın hesaplama hatası yapıyor. Mesela 70 derecede %50 çalıştırıyorsa 80 derecede %57 çalıştırması gerekiyor.
Ama senin ekran kartın atıyorum %57 de hesap ettiği 70 derece sıcaklığa düşemiyor bu yüzden yeniden hesap yapıyor ve fan hızını %100 lere kadar çıkartıyor. Burada ekran kartının soğutucusu da ekran kartına yetmiyor. Muhtemelen içindeki soğutma sıvısı dediğimiz termal macun kuru bir şekilde kireç gibi katılaşmış olarak duruyor.
Bunu yenilemen gerekiyor öncelikle. Yine aynı sorunlar devam ederse artık sağlam bir bilgisayarcıya götürüp fırınlatman gerekecek. Fırınlama işleminde ekran kartının tamamına ısı uygulanıyor ve üzerindeki teller temizlenerek iletkenliği arttırılıyor. Bu 2. yoldur. Öncelikle ekran kartını sök ve termal macununu yenile ve testleri tekrar yap.

İşlemcin ve ekran kartın ikiside oldukça güç tüketen ekipmanlar. PSU olarak ne kullanıyorsun? Ekran kartın gerektiği gibi çalışırken fanı kısarak resmen ona cehennem azabı çektirmişsin bu da sana daha pahalıya patlayacak gibi görünüyor. Ekran kartının termal macununu en son ne zaman değiştirdin?
Ekran kartının fan ayarlarını otomatikte bırak. Maksimum sıcaklık değerleri için 70 dereceyi ayarla. 90-99 derece demek el değmeyecek sıcaklık demektir. Kaynayan suya elini sokmaktan bir farkı yok. Elini sokamadığın yerde ekran kartının çalışmasını bekleyemezsin.

Otomatikte maksimum 70 dereceyi görmesi gerekiyor demek ki otomatikte düşüreceğini düşündüğü sıcaklığa düşüremiyor. Ekran kartın hesaplama hatası yapıyor. Mesela 70 derecede %50 çalıştırıyorsa 80 derecede %57 çalıştırması gerekiyor.
Ama senin ekran kartın atıyorum %57 de hesap ettiği 70 derece sıcaklığa düşemiyor bu yüzden yeniden hesap yapıyor ve fan hızını %100 lere kadar çıkartıyor. Burada ekran kartının soğutucusu da ekran kartına yetmiyor. Muhtemelen içindeki soğutma sıvısı dediğimiz termal macun kuru bir şekilde kireç gibi katılaşmış olarak duruyor.
Bunu yenilemen gerekiyor öncelikle. Yine aynı sorunlar devam ederse artık sağlam bir bilgisayarcıya götürüp fırınlatman gerekecek. Fırınlama işleminde ekran kartının tamamına ısı uygulanıyor ve üzerindeki teller temizlenerek iletkenliği arttırılıyor. Bu 2. yoldur. Öncelikle ekran kartını sök ve termal macununu yenile ve testleri tekrar yap.

Teşekkür ederim. Peki önerdiğiniz çok pahalı olmayan bir termal macun var mı? Mahalledeki bilgisayarcıdan markası belli olmayan bir şırınga içerisinde 5 tl ye alabilirim ama ne kadar güvenilir bilmiyorum [emoji23]

Ne kadar güvenilir bilmiyorum çeşitli termal macunlar var ve aralarında dağlar kadar fark var. Açıkçası senin termal macununun kuruduğunu düşünüyorum şu an nutella ya da diş macunu sürsen daha iyi soğutma performansı alırsın. 😀 Sık sık yenileyebileceğin şırınga içerisinde 5 tl' ye alabileceğin termal macunu al ve sür bence.

Ne kadar güvenilir bilmiyorum çeşitli termal macunlar var ve aralarında dağlar kadar fark var. Açıkçası senin termal macununun kuruduğunu düşünüyorum şu an nutella ya da diş macunu sürsen daha iyi soğutma performansı alırsın. [emoji3] Sık sık yenileyebileceğin şırınga içerisinde 5 tl' ye alabileceğin termal macunu al ve sür bence.

Eyvallah hocam sağolasın bu arada kasanın içinde gelen güç kaynağını kullanıyorum attığım fotoğrafta var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı