Sapphire R9 285 aşırı ısınma sorunu

Kaan GÜRSOY

Hectopat
Yer
İstanbul Büyükçekmece
Daha fazla  
Herkese selamlar. Son zamanlarda ekran kartımla alakalı ciddi bir ısınma sorunum var. Hali hazırda kendi sistemimi AM3 platformdan AM4'e güncelledim. Hatta kasamı bile değiştirdim. Şu anki sistemim:
  • Dark N10 Pro [3 adet 12 cm'lik fan takılı (2 adet daha sipariş ettim)]
  • ASRock B450M HDV 4.0
  • Ryzen R5 1600 AF
  • Sapphire Dual OC R9 285 GPU
  • XPG 8 GB DDR4 Gammix D30 RAM
  • Aerocool KCAS 600W 80+ PSU
Genel olarak ise sıkıntım şöyle: Oyun esnasında ekran kartım çok kolay şekilde 80 derece civarlarına çıkabiliyor ve bazı oyunlarda 95 dereceleri dahi gördüğüm oluyor. Yük altında değilken 33-35 derece civarındayken oyun esnasında bu saçma değerlere ulaşabiliyor. FurMark testlerinde 99 dereceye ulaşıp sonrasında sanırım ya fanları turbolayarak ya da frekans düşürerek 95'lere geri düşüyor. Driver'lar tamamen güncel. Ayrıca 2 ay öncesine kadar genel temizliği ve termal macun yenilemesi yapıldı. Tam olarak anlayabilmiş değilim gerçekten sorununu. Sistem altyapımı yeni güncellediğim için yeni bir GPU alacak bütçem de kalmamış durumda. O yüzden olabildiğince maçı idare etsin istiyorum. Bu tarz bir problem başına gelen oldu mu acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevabiniz icin tesekkur ederim. Bende ayni dusunceye halihazirda sahibim zaten. Ilkokula baslamak uzere GPU :) ama yine de bir anda kendini kapatmaya gidecek kadar isinmasi sacma geldi acikcasi. Hani tertemiz Cooler Master sogutucu surulmus, temizligi yapilmis, cok abarti yukun altina sokulmadan kullanilmaya calisilan bu GPU'nun bir anda 100 dereceye merdiven dayamasi garip geliyor. Hani eski 200 mimarisine de sahip degil 285'ler 300 mimarisinin temel taslarindandi (hatta neredeyse 380 le aynilardi diye hatirliyorum). Acaba yazilimsal bir problem mi soz konusu diye kafami kurcalamiyor degil. 99 derece saka bir sicaklik degil cunku. PCB'yi eritecek utanmasa :D.

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Bende ayni dusunceye halihazirda sahibim zaten. Ilkokula baslamak uzere GPU :) ama yine de bir anda kendini kapatmaya gidecek kadar isinmasi sacma geldi acikcasi. Hani tertemiz Cooler Master sogutucu surulmus, temizligi yapilmis, cok abarti yukun altina sokulmadan kullanilmaya calisilan bu GPU'nun bir anda 100 dereceye merdiven dayamasi garip geliyor. Hani eski 200 mimarisine de sahip degil 285'ler 300 mimarisinin temel taslarindandi (hatta neredeyse 380 le aynilardi diye hatirliyorum). Acaba yazilimsal bir problem mi soz konusu diye kafami kurcalamiyor degil. 99 derece saka bir sicaklik degil cunku. PCB'yi eritecek utanmasa :D.

Temiz format atmayı da bir deneyin tabii. Ama kart yavaştan ben gidiciyim diyor gibi size. :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı