Sapphire R9 380 4 GB 256 Bit fan modifikasyonu

Erol Demirkol

Decapat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Hepinize selam,
Öncelikle bu konuyu açmamın sebebi başıma gelen olayın tamamen kendi yöntem ve çözümlerimle sonuca kavuşturup ortaya başarılı bir durumun çıkmasından kaynaklı ve bu yazımın belki hani bu ve buna benzer durum yaşayan tüm arkadaşlara örnek olması dileğiyle ☺

x5_783153886awi.jpg

Evet ekran kartım tam da bu, geçenlerde fanlarının bozulduğunu fark ettim, dedim bir bakayım. Pat, yaprağın biri elimde kalıverdi. Dön dön nereye kadar :) Tamam dedim buna bir çift fan almanın vakti geldi. Bir aştırma yapmanın peşine düştüm.
  1. gün yok.
  2. gün yok.
  3. gün yok, yok, yok. Bu ürünün fanı Türkiye'de yok arkadaşlar 😢
Çin sitelerinden başka çare yoktu ki ülkelerin hali bu durumdayken (beter ol korona) Çin'den ürün getirmek pek mantıklı gelmedi bana, buna hem zaman yoktu hem de gelip gelmeyeceği meçhuldü.
Dedim bir şeyler yapabilirim ve yaptım da, bu ürünün fan çapı 10mm, bu çapta bir fan aradım ama istediğim tarzda yine bulamadım. En sonunda:

CMHL9806.JPG

Bu üstteki Zotac GeForce GTX 1070 AMP Edition fanını kullanmak en doğru çözümdü. Ürün fan çapı 95mm ve ayakları Sapphire fanlarına yakındı (çoğu ekran kartı üçgen ayaklı). 150 TL'ye bunu aldım.

IMG_3780.JPG

Fanlarım hazırdı. İşleme başlayabilirdim. Öncelikle eskilerden kurtuldum. Paramparça ettim onları :)

IMG_3688.JPG

Sonra ekran kartınının üst plastiğini ayırdım, tabii ki açmışken her yerini açıp detaylı temizlik yaptım.

IMG_3776.JPG

Bu eski termal pedleri söktüm ve bu soğutucu detaylı temizledim.

IMG_3796.JPG

Çipin termal macununu ve pedlerini yeniledim. Pedler 1mm olduğu için üst üste koydum bassın diye yoksa boşta kalıyor gibiydi. Ped alırken kalınlık 2mm olsun.

Evet, geldik işin işcilik kısmına:

IMG_3777.JPG

Şimdi benim bu fanları alırken düşündüğüm şey bu yukarıda gördüğünüz fan yuvalarında ayaklara diğer fanın ayaklarını denk düşürmek, yeter ki bassın.

IMG_3794.JPG

Her şey mükemmeldi, tabii vida yerleri otursa kusursuz olurdu. Beni bu destek ayaklarına silikon sıktım, 4 saat kurumaya bıraktım. Japon kullanmadım, yarın bir gün fan değişimi şart olursa silikon çabuk çıkar ;)

IMG_3797.JPG

Parçaları birleştiriyoruz ve işlem tamam. Fan ayarı ve devri kusursuz çalışmakta. Hepsi kontrol edilebilir 👍

Dipnot: Eklere eski fanları ekledim, dileyen kodları yazarak Çin'den sipariş edebilirler ;)

Hepinize sevgilerle, hoşça kalın.

Dosya Ekleri

• IMG_3691.JPG
    IMG_3691.JPG
    1,3 MB · Görüntüleme: 77
  • IMG_3692.JPG
    IMG_3692.JPG
    1,1 MB · Görüntüleme: 82
  • IMG_3699.JPG
    IMG_3699.JPG
    944,8 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba aklıma bişey takıldı sapphire nitro kendi fanları satılıyordu internnette bi ara gezerken gördüm neden zotac gtx 1070 fanı aldınız?

Her şeyi yazıp en güzel şeyi sonucu yazmamışsınız :(, Sıcaklık değerleri ne durumda daha mı iyi? :D.

Her şeyi yazıp en güzel şeyi sonucu yazmamışsınız :(, Sıcaklık değerleri ne durumda daha mı iyi? :D.

sıcaklık değeri pupğ lite grarafik ayarları yüksek 60-65 derecelerde gezeliyor. eskisi ile 2-3 derece fark etti değişen pek birşey söz konusu değil.
merhaba aklıma bişey takıldı sapphire nitro kendi fanları satılıyordu internnette bi ara gezerken gördüm neden zotac gtx 1070 fanı aldınız?

bulursanız buraya link bırakın :)

Son düzenleme:
sıcaklık değeri pupğ lite grarafik ayarları yüksek 60-65 derecelerde gezeliyor. eskisi ile 2-3 derece fark etti değişen pek birşey söz konusu değil.

bulursanız buraya link bırakın :)
Sapphire Nitro + RX580/RX570/RX480/RX470 Serisi Ekran Kartı Fanı Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor şimdi yatıcam şuanlık bunu buldum ayrıca nitro fanlar ekran kartı ilk alındığında fan sesi varmıydı? varsa Zotac gtx 1070 Fanından daha mı yüksek çıkıyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı