Sapphire RX 480 yük altında tüm sistemi kapatıyor

Scrubie

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir türlü çözemediğim bilgisayarın kapanması gibi bir problemim var. Sistem normal çalışırken ekran kartı yük altında değilken hiçbir sorun çıkarmıyor. Çoğu oyunu oynatıyor fakat GPU yükü belli bir seviyeyi aştığı an ekran kararıyor ve 1 saniye geçmeden komple sistem kapanıyor. AIDA64 sistem kararlılık testinde de aynı şekilde GPU teste girince de aynı şekilde kapanıyor fakat rapor aldığımda ise hata gözükmüyor sadece 2 saniye sonra test beklenmedik şekilde kapandı diyor. Denediğim tüm çözümlerde hep aynı sonuç ile karşılaştım ve sadece GPU testinde kapatıyor diğer her şey gayet sağlıklı çalışıyor. Sorunun sıcaklık olmadığını biliyorum çünkü hiçbir kapanmasında ve denediklerimde 50 dereceyi geçmiyor. Sizce ne yapmalıyım?

çözüm olarak denediklerim:
1-) driverları temizleyip tekrar kurdum.
2-) başka bir 600W PSU denedim.
3-) ekran kartını başka bir sisteme temiz kurulum yapıp denedim.(Denediğim sistem; MSI Z270 anakart, i5 7600K, 650W PSU, 16 GB 3200MHz RAM)
4-) tüm sistemin driver Update'lerini kontrol edip güncel olmayanları güncelledim.

Sistem:
-Anakart: MSI B250M Bazooka.
-CPU: i5 7600.
-RAM: 16 GB DDR4 2400 MHz.
-PSU: 600W 80+
-GPU: Sapphire RX 480 8 GB Nitro+

Son düzenleyen: Moderatör:
OCCT testi yapmayı deneyin. Ekran kartını başka sistemde denediğinizde yine kapanma oldu mu?

OCCT testi yapmayı deneyin. Ekran kartını başka sistemde denediğinizde yine kapanma oldu mu?
Çözüm olarak denediklerim diye yazdığım kısımda belirttiğim sistemde denedim. Aynı şekilde kapandı.
benim de rx590 da yapıyordu. underwolt yani gücünü düşürerek bende işe yaradı. msi afterburner kullanarak düzeltmeyi dene.
100 mV kadar indirdim yine sonuç alamadım

Son düzenleme:
Ekran kartı başka sistemde de hata veriyor ise sorun ekran kartında. İkinci el olarak mı aldınız ekran kartını?

Ekran kartını tamire göndermek dışında bir çözüm görünmüyor. İstanbul'da yaşıyorsanız Kant bilgisayar var. Tuzla'da olması lazım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı