Sapphire RX 5500 XT frekansı düşük

SahincaL

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar arkadaşlar;

Bilgisayarımı sıfır olarak aralık ayında topladım. İlk başlarda bir problem yaşamıyordum fakat son 2-3 aydır oyunlarda FPS problemi yaşıyorum. Oyunlar dediğimde FPS oyunları Valorant, CS:GO, Apex vb. dün akşam bir arkadaşımla konuşurken işlemci ve ekran kartı MHz ayarlarına bakalım dedi. Baktık ekran kartı en fazla 500-600 MHz çıkıyor oyun içinde, altta görsellerde görebilirsiniz. İşlemcide hiçbir problem yok, AMD programında ekran kartım MHz 1000 sabit istiyorum fakat 20 saniye çalışıp, tekrar 400-500 düşüp tekrar yükseliyor. Sıcaklık ise hem işlemci hem ekran kartı aralıksız 2-3 saat oyun oynamama rağmen 55-60 dereceyi geçmiyor. Valorant 250-300 FPS alırken en fazla 220 anca görüyorum ve bu çok dalgalı anlık 110-120 düşebiliyor. CS:GO da aynı şekilde. İnternette benimle aynı sistem ile test yapan videolara bakıyorum, benimkiler yanında çok düşük kalıyor. Bu konuyla ilgili bilgisi olan abilerim ve kardeşlerim, yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. Unutmadan ekran kartı stres testi yaptığımda en 1800 MHz kadar sabit kalıyor dalgalanma veya düşükte çalışma olmuyor.

Sistem özellikleri:

• Anakart: ASUS ROG STRIX B360-F Gaming 2666MHz DDR4 soket 1151 ATX anakart.
  • İşlemci: Intel Core i5 9600K Processor 3.70GHz 9MB Cache LGA1151 HD630 işlemci.
  • Ekran kartı: Sapphire Radeon RX 5500 XT Pulse 8 GB 128bit.
  • RAM: Kingston HyperX Fury 16 GB 2666 MHz DDR4 RAM.
  • SSD 2 adet: Samsung 870 EVO 500GB 560MB-530MB/s SATA 2.5" SSD --- Kingston A2000 250GB PCI-e NVMe SSD SA2000M8/250G
  • Güç kaynağı: Power Boost kasa içinde bulanan 500W'lık bir PSU.

FPS 1.png

FPS 2.png

Intel kullanıyorsun onunla alakalı olduğunu zannetmiyorum. Diğer oyunlarda bu olmuyorsa kart veya sistemle alakalı gibi de gelmiyor.

2x8 yapacağım RAM'leri bir de öyle deneyeceğim. Oynadığım bütün oyunlarda bu problem var. Sistemi çok araştırarak topladım sadece RAM alırken, tek 16 GB olanda indirim var diye almıştım. Şimdi daha pahalıya patlayacak :)
Senin RAM tek kanal mı? Çift kanal olursa tabii daha iyi olur sistemi de daha güzel besler. Ekran kartının bu durumuna etki eder mi emin değilim ama.

Kanka 2x8 RAM aldım yine düşük MHz kafayı yiyeceğim. Daha ne yapmalıyım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı