Sapphire Pulse RX 5500 XT düşük GPU kullanımı

Apex Tai

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Ryzen 5 2600, Sapphire Pulse RX 5500 XT 4 GB ekran kartım var şöyle bir sorunum da var bu ikilinin darboğaz yapacağını sanmıyorum. Şimdi şöyle bakıyorum Benchmark videolarına adamlar %80-99 kullanımla Fortnite CS:GO vs. oyunları oynuyor akıcı bir şekilde, ama bende GPU kullanımı Fortnite oyununda %40,%50,%60 dalgalanıyor CPU ise çoğunlukla geçiyor GPU'yu.
FPS limiti yok.
V Sync kapalı.
Driverim güncel.
Ekran kartı sıcaklık değerleri de 50-65 arası.
İşlemci sıcaklığıda 50-55 arası.
Lütfen yardım edin çok can sıkıcı bir durum yeni bileşende alamam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bahsettiğim video.

Son düzenleyen: Moderatör:
Videoda %90 kullanımı hiç göremedim dakika belirtirseniz bakayım. Kendi sisteminizde MSI Afterburner değerleri görülecek şekilde 30-50 saniyelik bir video çekebilir misiniz?

Öncelikle özür dilerim erişim engelim vardı 1 saat, konuya gelirsek şöyle ben Benchmark videoları gibi FPS değerlerini hiç göremiyorum orada adam 260 FPS bile görmüş ben kreatif modunda bile göremedim o değer öyle söyliyim.

RAM' iniz tek kanalsa ondan dolayı olabilir.
RX5700 kullanıyorum ekran kartı kullanımım çok düşüktü, bellek hızı düşüp çıkıyordu, sürekli FPS'im düşüp donuyordu.
Çift kanal RAM'e geçince sorunum düzeldi.
Ekran kartımı garantiye vermeyi bile düşünmüştüm.

RAM' iniz tek kanalsa ondan dolayı olabilir.
RX5700 kullanıyorum ekran kartı kullanımım çok düşüktü, bellek hızı düşüp çıkıyordu, sürekli FPS'im düşüp donuyordu.
Çift kanal RAM'e geçince sorunum düzeldi.
Ekran kartımı garantiye vermeyi bile düşünmüştüm.
Evet tek kanal 16 GB RAM kullanıyorum. Peki nasıl çift kanal yapmamı önerirsiniz bir tane daha mı 16 GB almalıyım yoksa aynı modelin 8 GB'sini de alırsam sizinki gibi olur mu?

Ben aynı model iki RAM kullanıyorum. Farklı boyutta ram kullanırsanız dual olur mu bilmiyorum.
cahilliğim için kusura bakmayın tek kanal ve çift kanal ram tam olarak nedir
dos
Merhaba arkadaşlar Ryzen 5 2600, Sapphire Pulse RX 5500 XT 4 GB ekran kartım var şöyle bir sorunum da var bu ikilinin darboğaz yapacağını sanmıyorum. Şimdi şöyle bakıyorum Benchmark videolarına adamlar %80-99 kullanımla Fortnite CS:GO vs. oyunları oynuyor akıcı bir şekilde, ama bende GPU kullanımı Fortnite oyununda %40,%50,%60 dalgalanıyor CPU ise çoğunlukla geçiyor GPU'yu.
FPS limiti yok.
V Sync kapalı.
Driverim güncel.
Ekran kartı sıcaklık değerleri de 50-65 arası.
İşlemci sıcaklığıda 50-55 arası.
Lütfen yardım edin çok can sıkıcı bir durum yeni bileşende alamam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bahsettiğim video.
dostum aynı sorun bende de var çözdüysen bana çözümünü gösterebilirmisin 120fps görüyom fortnite da millet bu kartla 250görürken

Cahilliğim için kusura bakmayın tek kanal ve çift kanal RAM tam olarak nedir?
Dos.

Dostum aynı sorun bende de var çözdüysen bana çözümünü gösterebilir misin 120FPS görüyom Fortnite'da millet bu kartla 250görürken.

Mesela 2 tane 8 GB RAM'iniz var, bu RAM'lar birbiriyle Dual çalışmıyorsa RAM kullanımı 1. RAM dolduktan sonra 2.RAM'i kullanmaya başlar. Eğer Dual çalışırsa RAM'lar yükü bölüşürler 4 GB-4 GB,
3,5GB-3,5GB gibi. RAM'in iki kanaldan bölüşmesi performansı bayağı etkiliyor. Elinizde 8 GB RAM varsa o RAM'im aynısından almanızı öneririm, farklı RAM'ler Dual çalışmayabiliyor. Sorununuz bundan kaynaklanmıyorda olabilir ama ben sorunumu öyle çözdüm. Yinede siz araştırın yanlış bilgi vermek istemem.

Dos.

Dostum aynı sorun bende de var çözdüysen bana çözümünü gösterebilir misin 120FPS görüyom Fortnite'da millet bu kartla 250görürken.

Dostum ben bu sorunu bilgisayarı formatlayarak çözdüm ama şu an Fortnite oynamıyorum oyunu bıraktım. Ekstradan RAM profilini XMP olarak aktifleştirip hızını 3000MHz yaptım. Sorunun yanlış driverdan kaynaklandığını düşünüyorum İtopya'da yanlışlıkla driver yükleme hizmeti almıştım. Şöyle bir şeye değineyim arkadaşlarım deli gibi Fortnite oynuyor biliyorsun yeni güncelleme geldi. Her sezondaki gibi klasik bir optimizasyon sorunu var arkadaşım 1660 Super'la 100 120 90 FPS civarlarında. Başka bir sorun var yazabilirsin. İyi günler :)
Dos.

Söylemeyi unuttum kusruma bakma :) tek kanal ve çift kanal RAM aralarındaki büyük farklar olan hususlar ben tek kanal kullandığım için performanstan mahrum kalıyorum ama yapacak bir şey yok olsun:).Bende 1x16 RAM var tek kanal RAM kullanırken bant genişliğin daha azdır mesela şöyle düşün sen bir yolu tek bir yoldan açarsan trafik olur değil mi? Çift kanal RAM çift şeritli yol gibi trafiği açar ve rahatlatır RAM'de tek kanalda yetemiyor diye düşünüyorum işlemciyle özellikle Ryzen'larda önemli bir husus. Sorun tek kanal kullanıyorsan ondan kaynaklı olabilir.

Son düzenleme:
Dostum ben bu sorunu bilgisayarı formatlayarak çözdüm ama şu an Fortnite oynamıyorum oyunu bıraktım. Ekstradan RAM profilini XMP olarak aktifleştirip hızını 3000MHz yaptım. Sorunun yanlış driverdan kaynaklandığını düşünüyorum İtopya'da yanlışlıkla driver yükleme hizmeti almıştım. Şöyle bir şeye değineyim arkadaşlarım deli gibi Fortnite oynuyor biliyorsun yeni güncelleme geldi. Her sezondaki gibi klasik bir optimizasyon sorunu var arkadaşım 1660 Super'la 100 120 90 FPS civarlarında. Başka bir sorun var yazabilirsin. İyi günler :)

Söylemeyi unuttum kusruma bakma :) tek kanal ve çift kanal RAM aralarındaki büyük farklar olan hususlar ben tek kanal kullandığım için performanstan mahrum kalıyorum ama yapacak bir şey yok olsun:).Bende 1x16 RAM var tek kanal RAM kullanırken bant genişliğin daha azdır mesela şöyle düşün sen bir yolu tek bir yoldan açarsan trafik olur değil mi? Çift kanal RAM çift şeritli yol gibi trafiği açar ve rahatlatır RAM'de tek kanalda yetemiyor diye düşünüyorum işlemciyle özellikle Ryzen'larda önemli bir husus. Sorun tek kanal kullanıyorsan ondan kaynaklı olabilir.
Teşekkür ederim format atsam düzelir yani.

Geri
Yukarı