Çözüldü Sapphire RX 560 AMD FX 4300 Bilgisayarım Sürekli Kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Prelüd

Hectopat
Merhaba, iyi forumlar. Kasım ayının başlarında 2.el bir toplama PC aldım özellikleri şunlar;

Sapphire RX560 Pulse 2 GB OC Ekran Kartı
AMD FX 4300 Black Edition 3.8 GHzİşlemci
ASRock N68C-GS FX Anakart
Kingston 4+4 GB DDR3 1600 MHz RAM
Arctic Alpine 64 2.0 Fan
Platoon 500W Power Supply PL 9263

Oyunlarda hiç güzel performans alamıyorum, bazen Minecraft'ta bile kasıyor. Ayrıca oyun oynarken birden bilgisayardan gelen ses azalıyor [Fan sesi vs.] ama fanın dönme hızında bir değişiklik olmuyor ve FPS 10, işlemci kullanımı %100, işlemci sıcaklığı 4-5 C° oluyor, bu olay olduğunda bilgisayardan bip bip sesi geldiği de oldu 1-2 kere. Aslında satın aldığım kişi fanın sonradan değiştiğini söyleyince biraz kıllanmadım değil, ama aldığım kişi bana bu fanı sessiz olduğu için aldığını söyledi, gerçekten de oldukça sessiz bir fan olduğu için çok üstüne gitmedim.

Muhtemelen bu FPS düşüşü ve ses azalmasında aniden kapanmamasının sebebi bilgisayarın kapanmasının genel olarak çok uzun sürmesi, kapatma işlemi 1 dakika kadar sürüyor çünkü fan bir türlü durmak bilmiyor.

EKLEME
Ve CPU bazen masaüstünde %100 olabiliyor bilgisayar artık oyuna girmesem de kendi kendine kapanıyor, şanslı günümdeysem 30 dk boyunca kapanmadıysa oyuna girdiğim anda kapanıyor üstelik girdiğim oyunlar sistem zorlayacak oyunlar da değil.

Lütfen sorunu çözebilmem konusunda yardımcı olun, buna çok ihtiyacım var.

Rehberim yok, programı indireceksin Power bölümünü seçip testi başlatacaksın, merak etme o kadar karışık bir program değil.

Uygulamaya girip teste başladıktan sonra kapanıyor bilgisayar, maalesef test yapamıyorum.

Sağlıklı sonuçlara ulaşmak için sertifikalı, kaliteli bir 450-500 Watt PSU yeterli.

Hocam şu anda arkadaşımda olan deneyebileceğim bir PSU var, ama 300W ve kalitesiz. O PSU ile denesem hata kaynağının PSU ile alakalı olup olmadığını anlayabilir miyim, 300W yeter mi?

Edit: oyunlarda performansım hep böyle, güç kaynağını değiştirirsem ve hata işlemcide çıkarsa bu beni zorlar, kesin anlamama yarayacak bir test vs. yok mu ?
1585075235871.png

[üzücü olan bu oyunun minecraft olması, en düşük ayarlar ve arkada açık olan uygulama yokken.]

Yeni konular

Geri
Yukarı