OgnitorenKs

Kilopat
Makaleler
16
Merhabalar, Sapphire RX 570 4 GB Pulse ekran kartına sahibim. Son zamanlarda forumda gezerken undervolt olayı öğrendim ve iyice araştırdıktan sonra anladığım kadarıyla yapmaya çalıştım. Şimdi benim burada tam olarak anlamlandıramadığım bir şey var kartın 2 modu var "Gaming ve compute" şimdi Game moduna alınca değerler alttaki görselde ki gibi oluyor.

Ekran kartı doğal overclock.jpg

Şimdi burada Memory düşük olmasına karşın Core clock stok halinden +164 daha fazla haliyle insan daha fazla performans bekliyor. Ancak işler hiçte öyle umulduğu gibi değil fazla voltaj vermesine rağmen kart daha düşük performansta çalışıyor ve daha fazla ısınıyor. Şimdi uzatmadan aşağıdaki görselden compute modundaki değerlere bakmanızı rica edeceğim.

stock.jpg

Compute modunda Memory değeri 1750'den 2050'ye artıyor, Core clok 1284'ten 1120'ye düşüyor. Şimdi ben bu iki modda da testler yaptım ve şaşırtıcı biçimde compute modu daha fazla FPS veriyor. Hatta değerleri şöyle compute mode FurMark'ta 73 FPS alırken Game modu 68-69 alıyor. Bende compute modunda voltaj vermeden Core clock arttırıp daha fazla performans almak istedim ve Core clock 1120'den 1173'e yükselttim. Şimdi diyeceksiniz ki niye 73, 90'a kadar götürdüm voltaj vermeden ancak stabil çalışmadı. 1173'e kadar düşürdüm ve ekran kartı stabil çalışmaya başladı ve FPS 76-77 olarak vermeye başladı. MSI Afterburner görselini aşağıda paylaşıyorum. Ayrıca compute ve Gaming modu nedir diyenler içinde ekran kartımla birlikte gelen kağıdın görseli de aşağıda.

Manuel yükseltme.jpg

game mod compate mod.jpg

Şimdi benim burada anlatmak istediğim Game modunda Core clock ve voltaj değerleri yüksek olmasına rağmen neden daha az FPS veriyor. Compute modda 1120'de nasıl 5 FPS daha fazla alıyor. Kart sıkıntılı mı? Bilen arkadaşlar beni bu konuda aydınlatırsa çok güzel olur. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuanda compute modda kullanıyorum zaten, daha iyi fps veriyor daha az ısınıyor daha az voltaj veriyor. Ekran kartı RDR2'de 55 dereceyi geçmiyor, game modda 67 derecelere gidiyor.
Compute mode'da ekran kartının UEFI desteği gidiyor. Araştırdığıma göre madencilik için bellek frekansı daha önemliymiş, o yüzden onu arttırıyormuş.
uefi desteğini kaybedince tam olarak ne oluyor, bilginiz var mı?

Şuanda compute modda kullanıyorum zaten, daha iyi fps veriyor daha az ısınıyor daha az voltaj veriyor. Ekran kartı RDR2'de 55 dereceyi geçmiyor, game modda 67 derecelere gidiyor.

Kart compute mod'a alındığında büyük ihtimalle ömrünü daha çabuk kaybeder sonuçta madencilik için yapılmış bir mod.

Açılışta biraz daha hızlı açılır ama ondan önce BIOS üzerinden UEFI desteğini açmanız gerek.
Ha birde, test esnasında yüksek FPS farkı açılmış olabilir ama oyunlarda bu fark 3-5 FPS felan oynuyor. Bellekleri tehlikeye atmaya değmez.

Madencilik için yapılmış mod niye ömrünü yesin? Madencilikteki sıkıntı uzun saatler çalışması. Arkadaş ev kullanıcısı, o kadar etkilemez yani.
Ömrünü değil, bellekler hassastır hız aşırtma konusunda. Bir gün ekranının rengarenk olmasını istemeyiz değil mi? 3-5 FPS için gerek yok bunlara.

Ömrünü değil, bellekler hassastır hız aşırtma konusunda. Bir gün ekranının rengarenk olmasını istemeyiz değil mi? 3-5 FPS için gerek yok bunlara.
Hocam ben şimdi game mode aldım, hiçbirşeye dokunmadım normal core clock 1284 demesine rağmen testlerin hiçbirinde o seviyenin yanına bile yanaşmıyor. Voltajı düşürdüğümde 1240 seviyelerini felan görüyor. Servise göndermeme gerek var mıdır? Aşırı takıldım bu olaya.

Geri
Yukarı