OgnitorenKs

Kilopat
Makaleler
17
Merhabalar, Sapphire RX 570 4 GB Pulse ekran kartına sahibim. Son zamanlarda forumda gezerken undervolt olayı öğrendim ve iyice araştırdıktan sonra anladığım kadarıyla yapmaya çalıştım. Şimdi benim burada tam olarak anlamlandıramadığım bir şey var kartın 2 modu var "Gaming ve compute" şimdi Game moduna alınca değerler alttaki görselde ki gibi oluyor.

Ekran kartı doğal overclock.jpg

Şimdi burada Memory düşük olmasına karşın Core clock stok halinden +164 daha fazla haliyle insan daha fazla performans bekliyor. Ancak işler hiçte öyle umulduğu gibi değil fazla voltaj vermesine rağmen kart daha düşük performansta çalışıyor ve daha fazla ısınıyor. Şimdi uzatmadan aşağıdaki görselden compute modundaki değerlere bakmanızı rica edeceğim.

stock.jpg

Compute modunda Memory değeri 1750'den 2050'ye artıyor, Core clok 1284'ten 1120'ye düşüyor. Şimdi ben bu iki modda da testler yaptım ve şaşırtıcı biçimde compute modu daha fazla FPS veriyor. Hatta değerleri şöyle compute mode FurMark'ta 73 FPS alırken Game modu 68-69 alıyor. Bende compute modunda voltaj vermeden Core clock arttırıp daha fazla performans almak istedim ve Core clock 1120'den 1173'e yükselttim. Şimdi diyeceksiniz ki niye 73, 90'a kadar götürdüm voltaj vermeden ancak stabil çalışmadı. 1173'e kadar düşürdüm ve ekran kartı stabil çalışmaya başladı ve FPS 76-77 olarak vermeye başladı. MSI Afterburner görselini aşağıda paylaşıyorum. Ayrıca compute ve Gaming modu nedir diyenler içinde ekran kartımla birlikte gelen kağıdın görseli de aşağıda.

Manuel yükseltme.jpg

game mod compate mod.jpg

Şimdi benim burada anlatmak istediğim Game modunda Core clock ve voltaj değerleri yüksek olmasına rağmen neden daha az FPS veriyor. Compute modda 1120'de nasıl 5 FPS daha fazla alıyor. Kart sıkıntılı mı? Bilen arkadaşlar beni bu konuda aydınlatırsa çok güzel olur. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı