Çözüldü Sapphire RX 570 Fan Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Vedat Andak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Yakın zamanda RX 570 aldım. Fanlarla ilgili bir sorunum var. Sıcaklık ne olursa olsun fanlar birden bire hızlanmaya ve aniden düşmeye başlıyor. Bazen oluyor, ancak yine de sinir bozucu bir durum. Örnek vermem gerekirse; MSI Afterburner'den %40'a sabitlemeyi deniyorum, ancak oyun içinde birden bire 1600-1700 küsur RPM çalışan fanlar 3000 küsülere geliyor ve tekrar eski haline dönüyor. Sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aynı sorunu yaşıyorum. Çözüm bulabildin mi ?
O sorunu yaşarken fanları kontrol ettim; biri olması gerektiği gibi dönerken diğeri gereksiz yüksek devirde dönüyordu. Yüksek devirde dönen fanı sökerek sorunu çözdüm, 5 aydır da öyle kullanıyorum. Ama bence sen garantiye gönder, ben belli sebeplerden dolayı gönderemedim.
Klasik AMD sorunları fan ayarını AMD kendi driverinden yapın daha sağlıklı olur.

Klasik AMD sorunu diye bir şey yok. Fan sorunu AMD ile ilgili değil soğutmayı sağlaya firma ile ilgilidir.

Yakın zamanda RX 570 aldım. Fanlarla ilgili bir sorunum var. Sıcaklık ne olursa olsun fanlar birden bire hızlanmaya ve aniden düşmeye başlıyor. Bazen oluyor, ancak yine de sinir bozucu bir durum. Örnek vermem gerekirse; MSI Afterburner'den %40'a sabitlemeyi deniyorum, ancak oyun içinde birden bire 1600-1700 küsur RPM çalışan fanlar 3000 küsülere geliyor ve tekrar eski haline dönüyor. Sebebi nedir?

Kartın BIOS'u sıkıntılı olabilir. Uyumlu BIOS'u atıp deneyebilirsiniz.

Sürücü kaynaklı olabilir. DDU ile driver silip recommended sürücülerden indirip dener misiniz?
Sorunu çözmedi. Radeon Software'de "Oyun" seçeneğini seçip hızlı kurulumu tamamlamamın bir etkisi olabilir mi? Çok saçma bir sorun bu ya. Ekran kartı 60 dereceyi bile görmeden RPM bir anda 3000'lere çıkıyor. Üstelik fan hızı yüzdesi de sabit olmasına rağmen.

Global Wattman ayarları kısmından fan eğrisi ayarladınız mı? Afterburner gibi diğer uygulamalardaki fan eğrilerini devre dışı bırakıp Wattman üzerinden yapmayı deneyin.

Global Wattman ayarları kısmından fan eğrisi ayarladınız mı? Afterburner gibi diğer uygulamalardaki fan eğrilerini devre dışı bırakıp Wattman üzerinden yapmayı deneyin.
Denedim sonuç yine aynı. Belli sıcaklıklara göre fanın dönüş hızı yüzdesini ayarladım, ancak yine arada kafasına göre 3000-3200 RPM seviyelerine çıkıp tekrar normal hızına geri dönüyor.

Denedim sonuç yine aynı. Belli sıcaklıklara göre fanın dönüş hızı yüzdesini ayarladım, ancak yine arada kafasına göre 3000-3200 RPM seviyelerine çıkıp tekrar normal hızına geri dönüyor.

O zaman bilgisayarda ekran kartını kontrol eden bütün yazılımları kaldırın, imkanınız varsa temiz bir format atın. Formattan sonra sadece AMD grafik sürücüsünü kurarak bir test edin. (19.11.2 tavsiyemdir) Eğer hala sorun devam ediyorsa Techpowerup sitesinden kartınızla uyumlu BIOS yazılımını bularak yüklemeyi deneyin. Bu kartlarda ikili BIOS bulunur ona dikkat edin. Bunlara rağmen düzelmezse sorunun donanımsal olma ihtimali var.

Geri
Yukarı