Sapphire RX 5700 XT Pulse FurMark teatinde 1565 MHz ustune çıkmıyor

SHER-LOCKED

Megapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Dostlar acaba sessiz BIOS mu devrede diye kartı açtım lakin BIOS Switch sağ taraftaydı. Yanı performans BIOS'u etkindi. FurMark testine 140 fos alıyor ve 73 derece üstüne çıkmıyor. Sadece 2-3 dakika test yaptım ama. Sistem:
-RX 5700 XT Pulse,
-3600X,
-B450 Aorus Elite,
Apacer Panther 3000MHz 8 GB X 2 RAM,
-Corsair cv650.

Dostlar acaba sessiz BIOS mu devrede diye kartı açtım lakin BIOS Switch sağ taraftaydı. Yanı performans BIOS'u etkindi. FurMark testine 140 fos alıyor ve 73 derece üstüne çıkmıyor. Sadece 2-3 dakika test yaptım ama. Sistem:
-RX 5700 XT Pulse,
-3600X,
-B450 Aorus Elite,
Apacer Panther 3000MHz 8 GB X 2 RAM,
-Corsair cv650.

FPS olarak normal duruyor. Bende RX 5700 XT kullanıyorum. Hız aşırtmalı halde görseldeki skoru elde ettim.
Belirtmem lazım. Bu testi yaptığımda kartı çektiği güç bakımından da zorladım. Bu yüzden benim aldığım sonucu ortalama bir sonuz olarak almayın. Stok halde test ettiğimde 143 FPS vermişti.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-11-30 133405.png
    Ek Açıklama 2020-11-30 133405.png
    13,3 KB · Görüntüleme: 65
Base clock olarak bile 1670 MHz.

Herhangi bir undervolt işlemi yaptınız mı daha önce? Ya da güç ayarları ile oynadınız mı?

Sapphire Trixx üzerinden BIOS'u 2 numaraya alıp daha sonrasında tekrar 1 numaraya alıp deneyebilir misiniz?

Tam yükte ki güç tüketimine bakabilir misiniz?

Herhangi bir undervolt işlemi yaptınız mı daha önce? Ya da güç ayarları ile oynadınız mı?

Sapphire trixx üzerinden BIOS'u 2 numaraya alıp daha sonrasında tekrar 1 numaraya alıp deneyebilir misiniz?

Bahsettiği frekans göstergesi FurMark uygulamasının tam ekran testinde hatalı bir yandan Afterburner açıkken normal frekanslar gözüktü. Herkesin sisteminde gözüken FurMark kaynaklı bir hata olmalı.

Endişe etmenize gerek yok. Azaltmayı yapan kartın BIOS'udur. Furmark yalnızca maksimum güç tüketimi ve GPU tarafından üretilen maksimum sıcaklığı test etmek için kullanılır. Üreticiler tarafından güç virüsü olarak geçer. Kart hasarı önlemek için Furmark testinde frekans kısma yoluna gider.
Kararlılık testi için Heaven Benchmark öneririm.

Kendim bir test gerçekleştirdim. 2068-2070 MHz GPU Clock hızına ulaşabiliyor. Yaklaşık 210W güç tüketimi oluyor. Hem Afterburner hem de Furmark üzerinden takip ettim değerleri. Maksimum 75 dereceye çıkıyor GPU. Yani bende yanlış göstermiyor sanki değerleri.

Sapphire trixx üzerinden BIOS'u 2 numaraya alıp daha sonrasında tekrar 1 numaraya alıp deneyebilir misiniz?

Nasıl BIOS değiştireceğim trixx üzerinden?
Ekran Görüntüsü (12).png

Power limit +%0 iken en fazla 180W güç tüketiyor. +%50'ye alınca en fazla 1925MHz oluyor ve GPU kullanımı %90-%91'e düşüyor.
GPU frekansını devamlı 1950MHz yapmanın bir yolu var mı peki?

Son düzenleme:
Dashboard menüsünde sağ altta VBIOS Selection var. Buradan değiştirebilirsin. MSI Afterburner kullanıyorsan resetlemeyi dene. Daha sonra Radeon ayarlarında ayarlama kontrolü ve Otomatik ayarlama kısımlarını sırasıyla Otomatik ve Varsayılan hale getir dene bakalım düzelecek mi görelim.

Bu arada standart Boost Clock 1925 MHz. Üstüne çıkmamakta fayda var.

Ekran Görüntüsü (13).png

Dashboard menüsünde sağ altta VBIOS selection var. Buradan değiştirebilirsin. MSI Afterburner kullanıyorsan resetlemeyi dene. Daha sonra Radeon ayarlarında ayarlama kontrolü ve otomatik ayarlama kısımlarını sırasıyla otomatik ve varsayılan hale getir dene bakalım düzelecek mi görelim.

Bu arada standart Boost clock 1925 MHz. Üstüne çıkmamakta fayda var.

Radeon ayarlarında ayarlama kontrolünü bulamadım, nerede o?

Ekran Görüntüsü (14).png

Geri
Yukarı