Sapphire RX 580 CS:GO düşük ayarlarda 70-74 derece

harunatci

Centipat
Yer
Şanlıurfa
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Arkadaşlar sistemimi söyleyeyim önce. Sistemim AMD Ryzen 5 2600, Sapphire RX580 8 GB Pulse 256 Bit, 16 GB 3200 MHz RAM 600W 80+ sertifikalı PSU. CS:GO'ya girer girmez ve en düşük ayarlarda oynamama rağmen 10 dk içerisinde ekran kartım 70-74 derecelerde seyrediyor. Valorant'ta bu kadar ısınmıyor orta ayarlarda oynadığım halde ve neden CS:GO'da bu kadar ısınma problemi yaşıyorum. Aşırı rahatsız edici bir durum MSI Afterburner'dan fan ayarı yaptım kendime Valorant'ta işe yarıyor fakat CS:GO'da yaramıyor fotoğraflarda da göründüğü gibi sıcaklıklar bu şekilde.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-09-06 at 17.08.56 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-09-06 at 17.08.56 (1).jpeg
    142,8 KB · Görüntüleme: 102
  • WhatsApp Image 2020-09-06 at 17.08.56.jpeg
    WhatsApp Image 2020-09-06 at 17.08.56.jpeg
    130,6 KB · Görüntüleme: 67
  • WhatsApp Image 2020-09-06 at 17.08.57.jpeg
    WhatsApp Image 2020-09-06 at 17.08.57.jpeg
    147 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sistemimi söyleyeyim önce. Sistemim AMD Ryzen 5 2600, Sapphire RX580 8 GB Pulse 256 Bit, 16 GB 3200 MHz RAM 600W 80+ sertifikalı PSU. CS:GO'ya girer girmez ve en düşük ayarlarda oynamama rağmen 10 dk içerisinde ekran kartım 70-74 derecelerde seyrediyor. Valorant'ta bu kadar ısınmıyor orta ayarlarda oynadığım halde ve neden CS:GO'da bu kadar ısınma problemi yaşıyorum. Aşırı rahatsız edici bir durum MSI Afterburner'dan fan ayarı yaptım kendime Valorant'ta işe yarıyor fakat CS:GO'da yaramıyor fotoğraflarda da göründüğü gibi sıcaklıklar bu şekilde.

Ayarlarınız nelerdir eğer fan hızınızı yavaş yaptı iseniz ısınabilir.

Oyuna özel ayar eklenebiliyor AMD'nin uygulamasında. Valorant için yaptığınız ayarı global ayarlar olarak ayarlamışsınız muhtemelen. AMD'de Valorant için özel ayar ayarlanamıyor çünkü. CS:GO için özel ayar ayarlamanız gerekebilir veya CS:GO için özel profili silip global ayarları kullanmasını sağlatabilirsiniz. Performans - Ayarlanıyor sekmesinde sol üstte Global Ayarı diye bir yazı yazar. Oraya tıklayın. Muhtemelen CS:GO için özel oyun profili eklemiştir. İsterseniz fan ayarını o profil için de tekrar yapın, isterseniz CS:GO profilindeyken profili sil deyip global ayarları kullanmasını sağlayın.
Afterburnerda fan ayarı yaptım demişsiniz o kısımı atlamışım. CS'de işe yaramadığını nasıl anladınız? Performans sekmesinde fan RPM'i Valorant'ta daha fazla CS'de daha mı az? Belki Valorant'ta ekran kartı kendini daha az kullanıyor, CS'de daha fazla kullanıyor olabilir. Bu sebeple CS'de daha fazla ısınıyordur. Kendi ekran kartım 5700XT'de CS'de %80 civarına kadar çıkabiliyor GPU kullanımı. Valorant'ta en yüksekde %60'ı görmedim. Bu sebeple Valorant'ta daha serin çalışıyor kart.

Bu şekilde.
Oyuna özel ayar eklenebiliyor AMD'nin uygulamasında. Valorant için yaptığınız ayarı global ayarlar olarak ayarlamışsınız muhtemelen. AMD'de Valorant için özel ayar ayarlanamıyor çünkü. CS:GO için özel ayar ayarlamanız gerekebilir veya CS:GO için özel profili silip global ayarları kullanmasını sağlatabilirsiniz. Performans - ayarlanıyor sekmesinde sol üstte global ayarı diye bir yazı yazar. Oraya tıklayın. Muhtemelen CS:GO için özel oyun profili eklemiştir. İsterseniz fan ayarını o profil için de tekrar yapın, isterseniz CS:GO profilindeyken profili sil deyip global ayarları kullanmasını sağlayın.
Afterburner'da fan ayarı yaptım demişsiniz o kısımı atlamışım. CS'de işe yaramadığını nasıl anladınız? Performans sekmesinde fan RPM'i Valorant'ta daha fazla CS'de daha mı az? Belki Valorant'ta ekran kartı kendini daha az kullanıyor, CS'de daha fazla kullanıyor olabilir. Bu sebeple CS'de daha fazla ısınıyordur. Kendi ekran kartım 5700XT'de CS'de %80 civarına kadar çıkabiliyor GPU kullanımı. Valorant'ta en yüksekde %60'ı görmedim. Bu sebeple Valorant'ta daha serin çalışıyor kart.

Benim de takıldığım nokta CS:GO sözde işlemci bazlı bir oyun neden bu kadar yük bindirir ki ekran kartına.

Dosya Ekleri

• IMG_20200906_173032.jpg
    IMG_20200906_173032.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 47

Bence 60 derece ye gelince yüzde 70 kullanmalı 70 dereceyi geçince yüzde 80 75 dereceyi geçince yüzde 90 kullanmalı 80 dereceyi geçince ise yüzde 100 dönmeli fanlar bence bu ayarları denemelisiniz. Bu şekilde düşeçeğini düşünüyorum. Eğer sesten çok rahatsız olmuyorsanız 70 dereceyi geçince yüzde 90 75 dereceyi geçince yüzde 100 yapabilirsiniz bu ayarlarda bir denemenizi öneririm.:)
Diğerlerini yazmayı unutmuşum 30'a 40 40'a 50 50'ye 60 60'a 70 70E 80 75E 90 80 dereceyede 100 yapmalısınız. Sesten rahatsız olmuyorsanız daha bile yüksek deneyebilirsiniz. O şekilde bir denemenizi öneririm.

Bu şekilde.

Benim de takıldığım nokta CS:GO sözde işlemci bazlı bir oyun neden bu kadar yük bindirir ki ekran kartına.
Her oyun ekran kartına daha çok yük bindirir. Bazı oyunlar %10-20 CPU kullanırken bazıları %50-60 veye ekran kartı gücü ile işlemcinin gücü birbirini karşılamazsa X oyununda CPU darboğazı olmazken, Y oyununda CPU darboğazı olabilir. Yani yine kendimden örnek vereyim i5 6500 ile 1060 6GB ikilisini 3 yıl boyunca kullandım. Battlefield harici hiçbir oyunda darboğaz yaşamadım. Ama BF1'de CPU, ekran kartını beslemeye yetmediği için ve ek olarak oyun oynarken arka planda işlemler yaptığım için aşırı derecede CPU darboğazı yaşadım. CPU %99 kullanırken ekran kartı sanırsam 70-80 civarında kullanıyordu. Genelde böyle diğer oyunlara oranla CPU'ya yük bindiren oyunlara işlemci bazlı oyun denir. Ama yine temel etken ekran kartıdır sadece diğer oyunlara oranla CPU'ya biraz daha fazla iş düşer. Eğer tam yükte(%95-99 kullanım) 70-74 dereceyse kötü bir sıcaklık değeri değil. Özellikle bulunduğunuz yer 30+ derecelerde, sıcak bir odadaysa gayet iyi değer. Elinizde varsa daha güçlü bir oyun bir de o oyundaki sıcaklık değerlerini ölçün.

Aslında belirttiğiniz 70-74 derece arası sıcaklık değerleri riskli değerler değil. CS:GO oyununda bu değerleri aldığınızı belirtmişsiniz. Farklı oyunlarda ekran kartı kullanımları aynı bile olsa ekran kartı sıcaklığı değişebiliyor. Şöyle açıklayayım iki oyunu ele alalım. Assassins Creed Odyssey ve Control oyunları. AC oyununda 70-72 derece arasında çalışan ekran kartım Control oyununda 80-81 dereceye kadar çıkabiliyor. İki oyunda da ekran kartı kullanımı %100 olarak gözüküyor.

Ekran kartı ve diğer sistem parçalarının sıcaklık değerlerini kullanılan kasa modeli, kasanın hava akışı, kasanın konumu ve ortam sıcaklığının da etki eder. Eğer belirttiğiniz sıcaklık değerlerinden rahatsız oluyorsanız undervolt yaparak sıcaklık değerlerini düşürebilirsiniz. Undervolt ayarlarına ek olarak da fan ayarı da yaptığınızda sıcaklık değerleri düşecektir.

Evet odam sıcak yani urfada yaşıyorum zaten buranın sıcaklığı ayrı bir konu odamda klima yok bir masa vantilatörü kullanıyorum oda bana vuruyor ancak ama kasamın içine hava akışı gayet iyi dediğiniz gibi yapacağım fan ayarlarını teşekkür ederim.
Aslında belirttiğiniz 70-74 derece arası sıcaklık değerleri riskli değerler değil. CS:GO oyununda bu değerleri aldığınızı belirtmişsiniz. Farklı oyunlarda ekran kartı kullanımları aynı bile olsa ekran kartı sıcaklığı değişebiliyor. Şöyle açıklayayım iki oyunu ele alalım. Assassin's Creed Odyssey ve Control oyunları. AC oyununda 70-72 derece arasında çalışan ekran kartım Control oyununda 80-81 dereceye kadar çıkabiliyor. İki oyunda da ekran kartı kullanımı %100 olarak gözüküyor.

Ekran kartı ve diğer sistem parçalarının sıcaklık değerlerini kullanılan kasa modeli, kasanın hava akışı, kasanın konumu ve ortam sıcaklığının da etki eder. Eğer belirttiğiniz sıcaklık değerlerinden rahatsız oluyorsanız undervolt yaparak sıcaklık değerlerini düşürebilirsiniz. Undervolt ayarlarına ek olarak da fan ayarı da yaptığınızda sıcaklık değerleri düşecektir.

Undervolt yapabiliyor musunuz? Benim bilgim yok maalesef o konuda.

Geri
Yukarı