Sapphire RX 590 Fandan Gelen Ses

XanthiN

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Coil Whine sebebi ile eski kartımı iade etmiştim, değişim yapıldı. Eski açtığım konu için:

1565296121304.png

Değişimden gelen RX590 Nitro+ Special Edition çift fanlı ekran kartımın pervanelerinden birisinde sorun var. Problem bulunmayan pervane yüksek devirde bile oldukça sessiz çalışırken diğeri dönmeye başladığında sanki bir yere hafifçe sürtüyormuş, yağlanması gerekiyormuş gibi pürüzlü bir ses çıkarıyor. Çıkardığı ses yüksek bir gürültü değil fakat açıkçası rahatsızlık yaratıyor, ister istemez kulak kabartmama sebep oluyor. İade giden kartta böyle bir soruna rastlamamıştım. Belki bana gelen ilk kart bu olsa buna "sorun" bile demezdim. Her iki kartı deneyimlediğim için bu sorunu giderme amacındayım.

Çalışan pervaneleri parmağımla sırası ile durdurarak gözlemledim. Ekran kartımdaki pervaneler çok kolay biçimde sökülüp takılabiliyormuş. Bu iki fanı da söküp yer değiştirdim ve yer değiştirmeme rağmen ilgili fandan halen ses geldiğini gözlemledim. Bu testler ile sorunun pervaneden kaynaklandığını, yuva ile alakası olmadığını saptadım.

Durum hakkında İtopya'ya mail attım. Ellerinde sadece fan olmadığını, firmaların ayrı olarak fan desteği vermediğini belirttiler ve ancak yetkili servis tarafından değişim yapılabileceğini söylediler. Sadece fanı söküp göndersem de olmazmış, kart komple gidecekmiş.

Zaten sırf bu sebepten kartı servise verip haftalarca beklemek istemiyordum. Buna bir sorun deyip değişim yapıp yapmayacakları da muamma. Açıkçası yedek bir fan gönderirler ya da satın alırım sorunumu çözerim diyordum. Bu fan sorununu kendim halledebilir miyim ya da nereden RX 590 için yedek bir fan bulabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartınızı kasanıza sıkıca yerleştirip vidaladığınızdan emin olun. Bir gevşeme varsa ekran kartı titrer ve bahsettiğiniz ses oluşabilir.

Hocam arkadaştada rx580 nitro var aynı kart dış görünüş olarak ondada ses yapıyor ama kasayı açıp baktığımda sesin fan sesi olmadığını anladım ekran kartını iki parmağımla alttan ve üstten baskı uygulayınca ses kesiliyordu sonra dedimki kapaklar ses yapıyor herhalde diye bir göz atın isterseniz aynı sıkıntı gigabyte gtx 1060 ekran kartımdada var

Kartınızı kasanıza sıkıca yerleştirip vidaladığınızdan emin olun. Bir gevşeme varsa ekran kartı titrer ve bahsettiğiniz ses oluşabilir.
Ekran kartını iki parmağımla alttan ve üstten baskı uygulayınca ses kesiliyordu sonra dedim ki kapaklar ses yapıyor herhalde. Bir göz atın isterseniz.
Sesin fandan geldiğinden emin olduğumu belirtmiştim. Uzay montajda, yatay ve kasa içi her pozisyonda test ettim. Ses kartın pozisyonundan bağımsız olarak doğrudan pervaneden geliyor.

Hocam çözüm bulabildiniz mi? Aynı sorun bende de var.
Neden olabileceği hakkında bir tespit yapmıştım. O tespiti içeren, satıcıya yazdığım maili sana ileteyim:
... Problem bulunmayan pervane yüksek devirde bile oldukça pürüzsüz, sessiz çalışırken diğeri dönmeye başladığında, %20 fan gücü seviyesinden sonra duyulabilen oranda, sanki bir yere hafifçe sürtüyormuş / yağlanması gerekiyormuş gibi pürüzlü bir ses çıkarıyordu. Çıkardığı ses yüksek bir gürültü değildi fakat rahatsızlık yaratıyor idi. Ekran kartımın fanları Quick Connect özelliği sayesinde kolayca sökülüp takılabiliyormuş. Ses yapan pervaneyi saptadım ve incelemek için yuvasından çıkardım. Karşılaştığım manzarayı size atıyorum:

1586710887336.png

Görüldüğü üzere fan kapakçığının arasında, belirli bir noktada, ne olduğunu saptayamadığım bir dolgu malzemesi var. Muhtemelen fan dönerken denge kaybına uğruyor ya da bu kısım sürterek ses çıkarıyor. Pervanedeki bu işlem hiç normal değil, sanki işlem yapılmış bir fan izlenimi taşıyor ve tarafıma bu şekilde bir ekran kartı gönderiliyor ...

Sonrasında noldu derseniz, satıcı ürünü geri gönderin yada servise verin baksınlar dedi o kadar. Ekran kartını gönderip haftalarca beklemeye değecek bir arıza olmadığı için es geçip bir süre daha kullandım, sonra daha iyi bir ekran kartı alıp RX590'ı sattım. Başka ekran kartına geçtikten sonra RX590'ın meğer ne kadar gürültülü çalıştığını farkettim. (arızadan dolayı değil, genel pervane gürültüsü olarak) Birebir aynı sorununuz varsa, benim yaptığım gibi fanı çıkarın ve yakından bir inceleyin derim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı