Sapphire RX 590 Nitro+ SE sistem ayarları nasıl olmalı?

Lifeguard98

Femtopat
Merhabalar. Sapphire RX 590 Nitro+ SE kullanıcısıyım. Birkaç aydır oynadığım üç oyunda (Black Ops 3, Battlefield 5, Call of Duty Warzone) kartın stok değerlerde olmasına rağmen zaman aşımı hatası alıyorum (sürücülerim güncel + eski sürücüleri de deneyip bu hatadan bir türlü kurtulamadım) ve uğraşlarım sonucunda underclock ile sorunun ortadan kalktığını fark ettim. Fakat sistem/performans ayarlamaları hakkında pek bir bilgim olmadığı için karta zarar vermek istemiyorum; eğer önerebileceğiniz stabil sıcaklık, çekirdek hızı vs. değerler varsa yardımcı olabilir misiniz?

Sistemim;

Intel Core i7-3770 CPU 3.90GHz
MSI Z77A-GD65 Motherboard
Corsair 1600MHz DDR3 16 GB RAM
Sapphire RX 590 Nitro Special Edition 8 GB 256 Bit
Xigmatek Scylla 120mm Hydro-cooler
Toshiba OCZ SSD 240GB SATA3
Toshiba P300 HDD 1TB SATA3
Cooler Master 650W PSU
Rampage 66 Mid-ATX Chassis.

Dosya Ekleri

• Adsız2.png
    Adsız2.png
    250,3 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu zaman aşımı hatası özellikle şu sıralar forum içerisinde artmış durumda gözüküyor. Şu firmalar kartları çıkartırken saçma sapan değerler ile çıkartınca uğraşıp duruyoruz işte. Sizin dediğiniz underclock, Frekans Mhz ve güç limiti değerlerinin düşürülmesi ve undervolt gibi ayarlamalar genelde WattMan ve siyah ekran hatası gibi sorunların çözümü için kullanılan yöntemler olup zaman aşımı hatasına da çözüm olduğundan emin değildim fakat sizde işe yaramış gözüküyor.

Yalnız size tavsiyem Frekans Mhz değerini yüzdelik olarak düşürmekten ziyade orada gelişmiş kontrol yazıyor ona basarsanız Frekans Mhz değerlerinde daha ince ayarlamalar yapabilirsiniz. Orayı açtığınızda Frekans Mhz değerinin en son kısmını atıyorum 50 değer düşürüp deneyebilirsiniz. Bu tarz ayarlar aynı kart aynı model olsa dahi bir kartta stabil çalışıp diğerinde de stabil çalışma garantisi olmadığı için bu ayarlamaları sizin deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için çalışan stabil ayar bulmalısınız. Ayrıca Radeon programından yapılan ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Dosya Ekleri

• hızlı başlatma.PNG
    hızlı başlatma.PNG
    43,5 KB · Görüntüleme: 53
Bu zaman aşımı hatası özellikle şu sıralar forum içerisinde artmış durumda gözüküyor. Şu firmalar kartları çıkartırken saçma sapan değerler ile çıkartınca uğraşıp duruyoruz işte. Sizin dediğiniz underclock, Frekans MHz ve güç limiti değerlerinin düşürülmesi ve undervolt gibi ayarlamalar genelde WattMan ve siyah ekran hatası gibi sorunların çözümü için kullanılan yöntemler olup zaman aşımı hatasına da çözüm olduğundan emin değildim fakat sizde işe yaramış gözüküyor.

Yalnız size tavsiyem Frekans MHz değerini yüzdelik olarak düşürmekten ziyade orada gelişmiş kontrol yazıyor ona basarsanız Frekans MHz değerlerinde daha ince ayarlamalar yapabilirsiniz. Orayı açtığınızda Frekans MHz değerinin en son kısmını atıyorum 50 değer düşürüp deneyebilirsiniz. Bu tarz ayarlar aynı kart aynı model olsa dahi bir kartta stabil çalışıp diğerinde de stabil çalışma garantisi olmadığı için bu ayarlamaları sizin deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için çalışan stabil ayar bulmalısınız. Ayrıca Radeon programından yapılan ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı aç (önerilen) kısmındaki tik işaretini kaldırıp kapatın.

Tamamdır deneyeceğim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı