Sapphire RX 6600 Pulse fan curve nasıl yapılır?

Bu kart için fan ayarı yaptığınızda da ASUS Dual seviyelerine inmez. Yapısal olarak sunabildiği bir soğutma performansı var. UV falan önerecekler çıkar ama güncel serilerde Biostar harici bir markanın tehlikeli sıcaklıklar içeren bir GPU sunduğunu görmedim. Kafaya takmayın dedim.

15-20 derece fark yoktur hocam. Kartınız 70-75 derece gezmiyor mu? Dual'in soğutma bloğu sizinkinden iyi zaten o ayrı mevzu. Ama fan Curve yaparsanız biraz daha düşer.
Fan devrini çok düşük çeviriyor sizdeki Sapphire Pulse.
Örneğin 55'te fan açsın.
55 derecede %40,
58 derecede %45,
60 derecede %50,
63 derecede %60,
65 derecede %65 çevirsin gibi.
O ayarı kafanıza göre deneyip yanılarak bulursunuz.
Nasıl yapıldığının videosu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O kadar fark var, hocam.
Ortalama 10 derece fark var. 20 derecelere çıkmıyor iş. Ki Pulse'nin çalıştığı sıcaklık da kabul edilebilir düzeyde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ortalama 10 derece fark var. 20 derecelere çıkmıyor iş. Ki Pulse'nin çalıştığı sıcaklık da kabul edilebilir düzeyde.

Dual'in 1400 RPM fan çevirdiği yerde Pulse 800 RPM çeviriyor, onun da etkisi var. Dual daha iyi doğru ama 3-5 derece iyi. Üst düzey kartlarda bile ROG, FTW3, HOF gibi kartlar Palit Gaming Pro, Gainward Phoenix gibi kartlardan 3-5 derece daha serin çekirdek sıcaklığında çalışıyor. Tam kıyas yapmak için aynı koşulda ve aynı fan devrinde kıyas etmek lazım. Pulse kötü değil orta ayar bir kart, Dual ise RX 6600 serisinde iyi bir kart. Ama bu dediğim gibi 10 derece bile olmaz aynı koşullarda. Fan Curve yapsın arkadaş, sonuçları atsın, değerlendirmenizi yapalım.

Konu sıcaklık düzeyindeki durum değil. Ben de Pulse kullanıyorum. Fan RPM'i ne olursa olsun 10 derecenin üstünde bir fark var. O videoda da gözüküyor. Bu fark kasa yapısına göre artabilir bile.

Dual'in 1400 RPM fan çevirdiği yerde Pulse 800 RPM çeviriyor, onun da etkisi var. Dual daha iyi doğru ama 3-5 derece iyi. Üst düzey kartlarda bile ROG, FTW3, HOF gibi kartlar Palit Gaming Pro, Gainward Phoenix gibi kartlardan 3-5 derece daha serin çekirdek sıcaklığında çalışıyor. Tam kıyas yapmak için aynı koşulda ve aynı fan devrinde kıyas etmek lazım. Pulse kötü değil orta ayar bir kart, Dual ise RX 6600 serisinde iyi bir kart. Ama bu dediğim gibi 10 derece bile olmaz aynı koşullarda. Fan Curve yapsın arkadaş, sonuçları atsın, değerlendirmenizi yapalım.
Furmark testi yaptığımda maksimum 74-75 dereceye çıktı. PUBG oynarken en ama en ultra ayarlarda, maksimum 74 dereceyi gördüm. Fan curve ayarı yapmadan gördüm, eskiden 78-80 derecelere çıkıyordu eski değerlere göre şu an çok iyi.

Furmark testi yaptığımda maksimum 74-75 dereceye çıktı. PUBG oynarken en ama en ultra ayarlarda, maksimum 74 dereceyi gördüm. Fan curve ayarı yapmadan gördüm, eskiden 78-80 derecelere çıkıyordu eski değerlere göre şu an çok iyi.
Bir tık daha arttırabilirsiniz hocam. %75 civarına kadar çıkabilirsiniz. Daha fazlasını yapmayın ama fanların ömründen yemesin. 70 derece veya altına kadar indirir kartı dediğim şekilde az daha arttırırsanız tüm sıcaklıklar için.

Yeni konular

Geri
Yukarı