Sapphire RX570 4 GB ITX CS:GO yüksek sıcaklık

Techmo

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba. Yukarıda belirttiğim marka model ekran kartı ile CS:GO oyununda sıcaklık değerleri 80 dereceye kadar çıkıyor.
Bana anormal gibi geldi, ekran kartımın yaklaşık 1 ay garantisi kaldı, ürünü servise göndermeli miyim?
Servis arıza bulmaz ise göndermişken termal macun değişimi yaptırmalı mıyım?

Sistem:
Ryzen 5 1600 AF.
MSI B450M Pro M.2 v2.
Sapphire RX570 ITX 4 GB.
Corsair 8 GB 3000MHz RAM.
Kingston A2000 240GB M.2 SSD.
FSP 500W güç kaynağı (80+ eu)

Önden 2 fan içeriye, arkadan ve üstten olacak şekilde toplam 2 fan da dışarıya hava üflüyor. Ayrıca ekran kartının hemen altında da 1 adet fan ekran kartına hava üflüyor.
Not: Ekran kartı sıcaklığı boşta 40-45 derece arası.

Konu hakkında yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Sıcaklık.PNG
    Sıcaklık.PNG
    239,6 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
TX 12cm Mavi Sessiz Kasa Fanı (TXCCF12BL) | Teknobiyotik

O da 50 cfm. 1,5 katı. TX fanları ekran kartının altına takmak sanki daha iyi olur bence, ekran kartı için.
Aslında dediğiniz mantıklı, ben de fanların yerlerini değiştirmeyi düşünüyordum. 4C-120S'leri kasa önüne, TX fanları da kasa altına monte ederim, elimde 2 adet fan daha var, onları da egzoz fan olarak kullanırım, böyle yaparsam daha iyi bir hava akışı sağlanır gibi.

Diğer fanlar;
https://www.itopya.com/evercool-cs1230w-120mm-fan/ bu fanı kasanın üstüne dışarıya hava üfleyecek şekilde monte ederim.

FSP 120mm kasa fanı. Kasaya dahili olarak gelmişti, bu fanı da egzoz fan olarak arkaya takarım.

Geçenlerde OCCT ile 5 dakika stres testi yaptım, 85 dereceye kadar çıktı, karta zarar vermemek için testi kısa tuttum. Belki daha yükseğe de çıkabilirdi emin değilim.
Daha önceden de böyle yüksek sıcaklıklarda çalışıyor muydu? Ekran kartına Fan Curve, OC falan yaptıysanız varsayılan haline getirin. 85 derece benim için en üst limit, ki kartlar genellikle 80 derecede falan saat hızını düşürüyor daha fazla ısınmasın diye. Kasanızın modeli nedir?

Daha önceden de böyle yüksek sıcaklıklarda çalışıyor muydu? Ekran kartına Fan Curve, OC falan yaptıysanız varsayılan haline getirin. 85 derece benim için en üst limit, ki kartlar genellikle 80 derecede falan saat hızını düşürüyor daha fazla ısınmasın diye. Kasanızın modeli nedir?
Daha önce bu kadar ısındığını sanmıyorum, ben çok dikkat ederim bu konulara, daha önce de bu sıcaklıklar olsaydı kesinlikle müdahale ederdim, bir kaç gündür ekran kartı sıcaklığı stabil gelmiyor bana, Facebook'da tam ekranda canlı yayın izliyordum, bir baktım ekran kartı 53 dereceye çıkmış, arka planda çalışan başka uygulama da yoktu. Ayrıca sıcaklık 50 derecenin altına düşer düşmez fan duruyordu, şimdi sıcaklık 40 derece olunca fan duruyor. Bunun dışında ekran kartını aldığımdan beri varsayılan ayarlarda kullanıyorum, kendim herhangi bir şekilde yazılım olarak müdahale etmedim, sadece ram hızını yaklaşık 1 hafta önce 2933Mhz'e çektim.

Kasa Modeli: FSP CMT-110A 500W
6 Adet fan takılı.

Aslında dediğiniz mantıklı, ben de fanların yerlerini değiştirmeyi düşünüyordum. 4C-120S'leri kasa önüne, TX fanları da kasa altına monte ederim, elimde 2 adet fan daha var, onları da egzoz fan olarak kullanırım, böyle yaparsam daha iyi bir hava akışı sağlanır gibi.

Diğer fanlar;
https://www.itopya.com/evercool-cs1230w-120mm-fan/ bu fanı kasanın üstüne dışarıya hava üfleyecek şekilde monte ederim.

FSP 120mm kasa fanı. Kasaya dahili olarak gelmişti, bu fanı da egzoz fan olarak arkaya takarım.
Evercool fanlar 32 cfm sanırım. Amazon öyle yazmış. Rampage den de kötü.

Kasanın önünde güçlü fanların olmasını tavsiye ederim. İçeriye soğuk havanın fazla fazla girmesi lazım.

Tavsiyem:

İki tane İD Cooling fanlar önde. İki tane TX fan ekran kartına iki tane Rampage fanlar da egzoz olarak kullanman.

Evercool fanlar 32 cfm sanırım. Amazon öyle yazmış. Rampage den de kötü.

Kasanın önünde güçlü fanların olmasını tavsiye ederim. İçeriye soğuk havanın fazla fazla girmesi lazım.

Tavsiyem:

İki tane İD Cooling fanlar önde. İki tane TX fan ekran kartına iki tane Rampage fanlar da egzoz olarak kullanman.
Bu daha da mantıklı, ama şuan yeni kasa fanı alır mıyım? Bilemiyorum. Fakat eğer alacak olursam dediğiniz fanlardan almayı düşünüyorum.

Bu daha da mantıklı, ama şuan yeni kasa fanı alır mıyım? Bilemiyorum. Fakat eğer alacak olursam dediğiniz fanlardan almayı düşünüyorum.
Bu arada MSI afterburner üzerinden fan hızı arttırabilirsin. Daha sesli olur ama. 85 derece de aşırı fazla değil ama daha serin olması daha iyi.

Bu arada MSI afterburner üzerinden fan hızı arttırabilirsin. Daha sesli olur ama. 85 derece de aşırı fazla değil ama daha serin olması daha iyi.
Bunu da düşündüm, fakat daha önce hiç böyle bir şeye gerek duymadım, ekran kartı şuan ki gibi gereksiz ısınmıyordu, belki bir arızası vardır bilemiyorum, bu nedenle garantisi bitmeden servise göndermeyi planlıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı