Sapphire RX570 4 GB ITX CS:GO yüksek sıcaklık

Techmo

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba. Yukarıda belirttiğim marka model ekran kartı ile CS:GO oyununda sıcaklık değerleri 80 dereceye kadar çıkıyor.
Bana anormal gibi geldi, ekran kartımın yaklaşık 1 ay garantisi kaldı, ürünü servise göndermeli miyim?
Servis arıza bulmaz ise göndermişken termal macun değişimi yaptırmalı mıyım?

Sistem:
Ryzen 5 1600 AF.
MSI B450M Pro M.2 v2.
Sapphire RX570 ITX 4 GB.
Corsair 8 GB 3000MHz RAM.
Kingston A2000 240GB M.2 SSD.
FSP 500W güç kaynağı (80+ eu)

Önden 2 fan içeriye, arkadan ve üstten olacak şekilde toplam 2 fan da dışarıya hava üflüyor. Ayrıca ekran kartının hemen altında da 1 adet fan ekran kartına hava üflüyor.
Not: Ekran kartı sıcaklığı boşta 40-45 derece arası.

Konu hakkında yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Sıcaklık.PNG
    Sıcaklık.PNG
    239,6 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Tek fanlı RX570 e göre çok çok kötü değil. Muhtemelen ilk alındığından beri temizlik veya macun yenileme yapılmadı.

Ayrıca kasa modeli nedir?
Öncelikle cevap için teşekkürler.

Kasa: FSP CMT 110A 500W
Ekran kartını yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum ve devamlı olarak kendim temizliyorum,2 defa fanı söküp temizledim, şuanda da temiz durumda. Kasayı neredeyse ayda bir temizliyorum. Bunun dışında garanti kapsamından çıkmaması için termal macunu değiştirmedim. Ayrıca 5 dakikalık stres testi yaptım, yanlış hatırlamıyorsam 85 dereceye kadar çıkmıştı.
Bana da çok yüksek gelmedi ama diğer konularda normal değil denilmiş, bu nedenle emin olmak için konu açmak istedim.

Daha kaliteli fan ekleyebilirsin. Mesela RGB istersen bu olabilir.

ID-Cooling 12cm 4pin Pwm 3'lü Kasa Fanı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

RGB istemezsen bu fandan alabilirsin.

ID-Cooling XF-12025-SD-W Kasa Fanı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

En az ön tarafa iki tane eklemeni tavsiye ederim.

Onun dışında garantisi bittiyse termal macun da yenilemen iyi olur.
Öneri için teşekkürler. RGB olmayan fan güzel duruyor. Şuan kasadaki fanlar pek de kaliteli değil, en son 2 adet Rampage 4C-120S model fan almıştım, şuan bu fanlar egzoz fan görevi görüyor, RGB olduğu için almıştım. Fakat hava akışından memnun değilim. Eğer tekrar fan değiştirirsem bu defa tamamen hava akışına önem vereceğim. Bunun dışında termal macun değişimi için garantisi bitmeden kartı servise göndermeyi düşünüyorum, en azından teknik ekiplerin müdahalesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Tabi servisin termal macunu değiştirip değiştirmeyeceğini de bilmiyorum, arayıp öğreneceğim.

Öneri için teşekkürler. RGB olmayan fan güzel duruyor. Şuan kasadaki fanlar pek de kaliteli değil, en son 2 adet Rampage 4C-120S model fan almıştım, şuan bu fanlar egzoz fan görevi görüyor, RGB olduğu için almıştım. Fakat hava akışından memnun değilim. Eğer tekrar fan değiştirirsem bu defa tamamen hava akışına önem vereceğim. Bunun dışında termal macun değişimi için garantisi bitmeden kartı servise göndermeyi düşünüyorum, en azından teknik ekiplerin müdahalesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Tabi servisin termal macunu değiştirip değiştirmeyeceğini de bilmiyorum, arayıp öğreneceğim.
Yapılıyor diye biliyorum. Belki yapabilirler, biraz ücret isterler mi emin değilim.

Rampage 4C 120 ben de var. Dediğin gibi hava akışı iyi değil.

Rampage 4C-120 12cm Double Ring 5 Renk Ledli Gökkuşağı Rainbow Kasa Fanı - Rampage

45 CFM diyor ama o kadar da olmayabilir :D

Attığım ID Cooling fan 75 CFM.

http://www.idcooling.com/Product/detail/id/166/name/XF-12025-SD-W

Yaklaşık iki katı performansı var.

Yapılıyor diye biliyorum. Belki yapabilirler, biraz ücret isterler mi emin değilim.

Rampage 4C 120 ben de var. Dediğin gibi hava akışı iyi değil.

Rampage 4C-120 12cm Double Ring 5 Renk Ledli Gökkuşağı Rainbow Kasa Fanı - Rampage

45 CFM diyor ama o kadar da olmayabilir :D

Attığım ID Cooling fan 75 CFM.

http://www.idcooling.com/Product/detail/id/166/name/XF-12025-SD-W

Yaklaşık iki katı performansı var.
Kasanın ön tarafında 2 tane TX 12 CM mavi LED fan var, bu fanlar bile 4C-120S'den daha iyi hava üflüyor, Rampage bu fanlarda bence verimden daha çok estetiğe önem vermiş, aldık bir kere, almamış olsaydım kesinlikle İD cooling XF alırdım, görüntüsü gayet şık. CFM farkı da cabası.

Kasanın ön tarafında 2 tane TX 12 CM mavi LED fan var, bu fanlar bile 4C-120S'den daha iyi hava üflüyor, Rampage bu fanlarda bence verimden daha çok estetiğe önem vermiş, aldık bir kere, almamış olsaydım kesinlikle İD cooling XF alırdım, görüntüsü gayet şık. CFM farkı da cabası.
TX 12cm Mavi Sessiz Kasa Fanı (TXCCF12BL) | Teknobiyotik

O da 50 cfm. 1,5 katı. TX fanları ekran kartının altına takmak sanki daha iyi olur bence, ekran kartı için.

Geri
Yukarı