Sapphire RX590 için Tüketici hakem heyetine başvurabilir miyim?

kubde

Hectopat
Daha fazla  
Değerli arkadaşlarım,
Ekran kartım arızalandı Sapphire RX590 8 GB. Garanti servisinde iade/değişim kararı çıktı. Satın aldığım kurum ile görüşüp aynısını veya muadili hatta bir alt modelini bile kabul ederim dedim. Hiçbiri mümkün değilse, mağdur olmayacağım şekilde ekran kartımın güncel fiyatını iade etmelerini rica ettim kendilerinden. Malum çok arttı fiyatları. Ben uygun almıştım. Fakat bana fatura tutarını iade ettiler. Ellerinde muadili bile yokmuş. Ben bu durumda tüketici hakem heyetine başvurabilir miyim? Mantıklı olur mu? Islem bittiğinden başvursam bir sorun yaşar mıyım? Böyle bir hakkım var mı? Bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım istiyorum.

Hocam, benzer şekilde GTX 1070'de sorun çıkmıştı birinin. Heyete başvurmuştu, en sonunda RX 5700 XT ile değiştirmişlerdi.

Ancak şu anda kart piyasada olmadığı için ve ellerinde kart olmadığı için alternatif bir yol gözükmüyor.

@BilgisayarKurdu belki biliyordur, onu etiketleyeyim.

Merhabalar, sizin satın aldığınız fatura tutarı ne ise onun geri ödenmesi kanunen yasal ve en doğru harekettir. Tutupta şuanın piyasasına denk bir ücret talep ederseniz sizin alehinize olacaktır.

Bir mal garanti süresi 20 iş günüdür. Şirket ya da satıcı mal ayıplı olması durumunda direk değişime veya para iadesi gerçekleştirir. Ürünü aldığınız taktirde bütün her şeyi kabul etmiş sayılırsınız. Bu durumda ürünün aynısı ya da daha üst model talep edebilirsiniz, ürün alt modellerini kesinlikle kabul etmeyiniz. Garantiniz halen devam ediyorsa önce firma ile görüşmeniz gerekir, talepleriniz yerine getirilmediği taktirde tüketici hakem heyetine başvurursunız. Taleplerinizi firmaya iletmezseniz firma ürünün ayıplı olmadıgı konusunda itiraz eder ve tekrardan başadönersiniz. Direk firmadan ürün aynısını ya da üst modelle değişimizi isteyin. Değiştirmiyorlarsa fatura tutarınızı talep edin.
Ürünün fatura tutarını size geri ödemişse, siz ürünün daha yüksek fiyatta oldugunu hakem heyetine ispatlamanız gerekir, bu da elinizde ürünün yüksek fiyatta ödemiş olduğunuz belge ile ispatlanır. Haklarınız ödemiş olduğunuz tutar değerindedir. Şu anki fiyatı yüksekse size bu yüksek tutarı ödemez, faturanızdaki fiyat neyse onu öder.

Merhabalar, sizin satın aldığınız fatura tutarı ne ise onun geri ödenmesi kanunen yasal ve en doğru harekettir. Tutupta şuanın piyasasına denk bir ücret talep ederseniz sizin alehinize olacaktır.
Cevabınız için teşekkür ederim. İade edilen tutar ile ekran kartının 2. Eli bile alınamıyor. Mağduriyet yaşadığımı düşünüyorum. Diğer taraftan fatura fiyatı da yasal bir işlem. Hic bir şey yapamayacağım sanırım.

Cevabınız için teşekkür ederim. İade edilen tutar ile ekran kartının 2. Eli bile alınamıyor. Mağduriyet yaşadığımı düşünüyorum. Diğer taraftan fatura fiyatı da yasal bir işlem. Hic bir şey yapamayacağım sanırım.
Bu durumda para iadesi istemeden yeni bir kart istemeniz gerekliydi, 2017 den sonrasında yazılı sesli ifadeler artık imza yerine geçmekte, örnek verecek olursak ödemediğiniz kredi kartı borcunuzu yapılandırma için soran bir operatöre "tamam ödeyeceğim" veya "yapılandırma yapalım" demeniz bile imza yetkisi yerine geçiyor. Siz tek bir yol seçip yeni bir kart almaya diretme yapmış olsaydınız ellerinde olmadığı için daha güncel bir kart almanız muhtemeldi. Fakat iade yapıldığı ve işlem tamamlandığı için dosyanız kapatılmış olabilir. Parayı geri iade edip tekrardan bir istek, şikayet vb durum ile karşılarına çıkarsanız. Tamamladığınız işlemi size delil olarak sunacaklardır.

Aldığınız fatura tutarını iade edemezsiniz. Çünkü firma kestiği faturayı iptalini gerçekleştirmiş durumdadır. Sizin üzücü bir durum maalesef yeni bir kart alacak duruma gelmiş bulunuyorsunuz. Her şeyi yine de denemek istiyorum derseniz sürec cok uzun. Corsair RAM almıştım garantinin bitmesine 1 hafta kala bozuldu ne hikmetse vatana faturası ile gönderdim, yenisini göndermişler ayrıca yeni gönderdiği RAM garantisi gönderdikleri tarihten başladı. Yani 2 senelik ürünüm 2 yıl daha yenilendi.

Merhabalar. Eğer Tüketici Hakem Heyetine başvuruyu değişim olarak yaptıysanız ekran kartının güncel fatura tutarını alabilirsiniz. Ancak, iade olarak başvurduysanız fatura tutarını alabilirsiniz.

Merhabalar. Eğer Tüketici Hakem Heyetine başvuruyu değişim olarak yaptıysanız ekran kartının güncel fatura tutarını alabilirsiniz. Ancak, iade olarak başvurduysanız fatura tutarını alabilirsiniz.
Ben heyete henüz başvurmadım. Öyle bir hakkım var mı acaba? Sonucta para iadesi yapıldı işlem bitti firma için. Başvursam sonuç alabilir miyim diyorum.

Geri
Yukarı