Sapphire sorunları devam ediyor mu?

Izzmoo

Kilopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
3D
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum. Malum ortada ekran kartları bir yana bir de özelleştirilmiş versiyonları var. Ne kadar araştırsam da maalesef doğru kararı veremiyorum. Bu konuda siz değerli arkadaşlarımın hem tecrübesi hem de bilgi açısından fikirlerinden yararlanmak istiyorum. Öncelikle forum da gezerken. Sevgili Recep Baltaş'ın 2015 yılında açtığı "Neden Sapphire ve Zotac tavsiye etmiyorum?" konusuna kadar geldim. Tabii 2015 yılında açılmış bir konu olmasına rağmen 2020 yılı da olsa acaba hala belli benzer sorunlar var mi diye merak da etmiyor değilim. Bütçem gereği 2070 Super veya 5700 XT almak istiyorum. Aklımda bütçeme göre oluşturduğum Gigabyte RTX 2070 Super Gaming OC ile Sapphire AMD Radeon RX 5700TH Nitro Plus var. Lakin Sapphire ve Zotac'ın halihazırda gerçekten sıkıntıları devam ediyor mu merak ediyorum. Bu konuda özellikle sevgili @Recep Baltaş'ın düşüncelerini merak ediyorum zira 2015 yılından bu yana geçen süre zarfında şirketin bir takım sorunları düzeltmesini umuyorum.

Yıl 2020 ve Recep beyin fikri hala değişmedi. Hala da bir takım sorunları var bu markaların.
Yani temiz çıkacağının bir garantisi yok.

sapphire.png

Çok fazla sayıda Sapphire' den memnun olan insan var. Ama hatrı sayılır miktarda memnun olmayan kullanıcı da mevcut. Lakin ben bir daha AMD kart alacak olsam yine Sapphire alırım. Hiç bir marka kusursuz değil maalesef.

Sapphire, MSİ, ASUS hepsi aynıdır, kartları montajlamak için makinalar aynı, mosfetler chipset aynı yerden geliyor. Aralarındaki tek fark soğutmadır.

Sorunlara marka model olarak bakmak pek doğru olmaz. Sorunlar genellikle PSU ve driver kaynaklı oluyor. RX 5700 kullanıyordum. 20.9.2 WHQL sürümünde Hiç sorun yaşamadım. Yeni alacağım PC’de de RX 5700 XT almayı planlıyorum.
Hocam hem fiziksel hemde yazılımsal olarak herhangi bir sorun yaşadın mı peki? Bir de sıcaklık değerleri yük altında kullandığın fan ile birlikte kaç dereceleri görüyor?

Hocam hem fiziksel hemde yazılımsal olarak herhangi bir sorun yaşadın mı peki? Bir de sıcaklık değerleri yük altında kullandığın fan ile birlikte kaç dereceleri görüyor?
MSI Mech RX 5700 kullanıyordum. Giriş seviyesi bir model olmasına rağmen sıcaklıklar 70-75 derece civarıydı. Yazılımsal olarak bir kere PC kapandı. WHQL sürümüne geçtiğimde hiç sorun yaşamadım.

MSI Mech RX 5700 kullanıyordum. Giriş seviyesi bir model olmasına rağmen sıcaklıklar 70-75 derece civarıydı. Yazılımsal olarak bir kere PC kapandı. WHQL sürümüne geçtiğimde hiç sorun yaşamadım.
Teşekkür ederim bilgi paylaşımın için. Daha farklı tecrübeleri olan arkadaşlar konuya katılırsa umarım en azından karar vermek bir nebze daha kolay olacaktır diye tahmin ediyorum.
Çok fazla sayıda Sapphire' den memnun olan insan var. Ama hatrı sayılır miktarda memnun olmayan kullanıcı da mevcut. Lakin ben bir daha AMD kart alacak olsam yine Sapphire alırım. Hiç bir marka kusursuz değil maalesef.
Hocam hangi modeli kullanıyordunuz ve herhangi bir sorun ile karşılaştınız mı?
Sapphire, MSİ, ASUS hepsi aynıdır, kartları montajlamak için makinalar aynı, mosfetler chipset aynı yerden geliyor. Aralarındaki tek fark soğutmadır.
Bu çıkarım'ın doğru olduğunu düşünerek cevap verecek olursak tamamen şans işi diyebiliriz fiziksel olarak. Yazılımsal olarak da aynı durumdan bahsedebilir miyiz?

Hocam hangi modeli kullanıyordunuz ve herhangi bir sorun ile karşılaştınız mı?
Ben Sapphire Pulse RX 5600XT kullanıyorum. Henüz bir problem yaşamadım. Gün içersinde yaklaşık olarak 12 ila 15 saat çalışıyor sistem. Çok nadiren 3- 5 saniyelik Coil whine oluyor. Sonra kesiliyor, bir daha olmuyor.

Ben Sapphire Pulse RX 5600XT kullanıyorum. Henüz bir problem yaşamadım. Gün içersinde yaklaşık olarak 12 ila 15 saat çalışıyor sistem. Çok nadiren 3- 5 saniyelik Coil whine oluyor. Sonra kesiliyor, bir daha olmuyor.
Açıkçası almak istediğim Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT Special Edition lakin yinede Recep Baltaş'ın yorumu beni ürkütüyor. 😅 Rtx 2070S'e tam rakip gelebilen özellikle Apex Legends ve Warzone için iyi Fps'ler veriyor Nitro Modeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı