Şarj aletinde kablonun watt değeri gerçek mı?

ahmet390

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Birkaç gün önce mi Store'den adaptör aldım 33W. Merak ediyorum şarj aletinde adaptörü anlarım, kapasitör, resistor ve akıllı çip devrelerin bir anakarta bağlanması sonucunda prizden gelen 240v elektriği dengeliyor. Fakat kablo ne alaka? Yani tek görevi elektriği iletmek değil mi? Data şarj kablolarını anlarım fakat watt destekli kablolar ne alaka? Yani şimdi neye göre hesaplanıyor bu bakır tel sayısına göre falan mı çünkü en basit bir kablonun bile içini açtığımızda sadece bakır tellerin plastik ile bağlandığını görebiliriz. Nasıl oluyor da basit bir şarj kablosunun adaptör gibi watt limiti var?

Yukarıda akımın tanımına bakacak olursan iletken çapı arttıkça taşıdığı akım kapasitesi artar.
P = V. I olduğuna göre ve şarj aletleride sabit 5V diyelim akım arttıkça güç artar.

Tabii bu akım taşıma kapasitesi iletkenin yapıldığı malzemeye ve tek damar ya da çok damarlı olmasına da bağlı.

Sözün özü: Kablonun watt limiti aslında akım limitine bağlı.

Kablo kesitleri akım cetveli olarak aratırsan büyük akımlar ve kesitler için olan cetveli bulabilirsin. Şarj gibi düşük akım ve gerilim DC uygulamalar için ilk başta verdiğim linkteki gibi hesap yapılır. Gerçi onlarında artık bir tablosu vardır eminim.

Anlamadığın yer varsa detaylı anlatmaktan çekinmem dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı