Sata SSD ile SSD arasındaki fark

odysseus.

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba tecnopat ziyaretçileri,

Ben çok yakın bir zamanda Monster Notebook'tan bir oyun notebook'u alacağım fakat aklımda bir kaç soru var. Umarım bu sorular hakkında bilgili kişiler vardır ki eminim ki var. Sorularım şunlar;

1) SATA SSD ile SSD aynı şey midir?

2) Monster Notebook'u alırken özelleştirme kısmında seçili bir HDD bulunuyor, ben SSD alırsam ve işletim sistemini SSD'nin üzerine kurarsam bu HDD nerede olacak? Yani nasıl kullanacağım?

3) SSD ile HDD aynı anda kullanılabiliyor mu? Çünkü Monster Notebook'ta alacağım bilgisayarın özellikler kısmında şöyle bir yazı mevcut; "2 Adet Disk Desteği (1x M.2 SATA + 1x HDD & SSD)". Bu ne anlama geliyor yani?

Evet arkadaşlar, ilgilenecek olan arkadaşlarıma buradan teşekkürü borç bilirim, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) SATA SSD derken bağladığın portun ismi SATA. Bu portların belli aktarım hızları var. Günümüzde normal SSD'ler SATA 3 arabirimine bağlı olarak çalışıyorlar. PCI-e slotuna bağlı SSD'ler var bunların veri aktarım hızları çok yüksek. Portun adı SATA yani.

2)SSD içinde işletim sistemin mevcut olacak. HDD ikinci depolama yerin olacak. Yani birini C birini D disk bölümleri olarak düşünebilirsin.

3)2 Adet disk desteği derken ilk sorunda söylediğim gibi M.2 SATA SATA 3'e göre daha performanslı bir port. Bu portun olduğunu belirtiyor. M.2 SATA port destekli SSD takabilirsin. 1 Adet SATA 3 portunun olduğunu söylüyor. HDD ve SATA 3 portundan bağlayabileceğin SSD'leri takabileceğini belirtiyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı