SATA SSD Tierlist

Aynen, 300 TL altında çok iyi bir SSD'ydi ama zaten o fiyata 860 EVO alınabiliyor dediğiniz gibi. Gereksiz bir hype var üstünde zaten 860 EVO'nun, fazla abartıldığını düşünüyorum.
Yani doğrudur hocam. 860 EVO kötü bir SSD değil hatta SATA SSD'ler anlamında en iyilerden birisi. Lakin dediğiniz gibi gereksiz bir yüceltme var bu SSD'lerde. Çünkü 860 EVO sorun çıkarma olasılığı nadir olsa bile çıkarabilir. Samsung kalitesiz SSD üretmiyor ama sana yanlışlıkla kalitesiz ürettiği bir üründe gelebilir. :)

Ben 1.5 yıldır kullanıyorum 860 EVO'yu. Mükemmel bir SSD. Laptop üzerinde kullanıyorum. Masaüstünde 970 EVO takılı. Memnunum ikisinden de. Lakin aşırı pahalılar. Yani mesela 250 GB 860 EVO olmuş 369 TL, 500 GB versiyonu olmuş 510 TL. 510 TL'ye 250 GB 970 EVO alınabiliyor mesela. SATA bir SSD'nin maksimum fiyatı 300'ü geçmemeli bence. Çünkü daha yüksek paralara daha hızlı NVME SSD'ler var. 500 GB SATA parasına NVME alınabiliyor mesela.
N535S çok kullanılan model o sistemlerde. Pek iyi olduğunu sanmıyorum, DRAM bulundurmuyor. Patriot Burst ve Apacer AS340'tan bir tık alt kademe bir model desem doğru olur sanırım.
Bir arkadaşım almıştı GameGaraj'dan sistem. Onun üzerinde vardı. Yaklaşık 4-5 ay oluyor sağlığı %92 oldu. 6 TB veri yazmış henüz. Hızlı diyor yine de arkadaşım.

Bu arada Seagate Barracuda 120, Phison E12 değil Phison S12 kullanıyor hocam. Onu düzeltin bir.

Çünkü daha yüksek paralara daha hızlı NVMe SSD'ler var. 500 GB SATA parasına NVMe alınabiliyor mesela.
Yani, gereksiz hype dediğim olay da bu. A2000 alınabilirken alacak kişiye "oo, sen günlük kullanıcısın 860 EVO al" denmesi.
Bu arada Seagate Barracuda 120, Phison E12 değil Phison S12 kullanıyor hocam. Onu düzeltin bir.
Aynen, hatlar karıştı sanırım. Firecuda ve Barracuda'yı karıştırmışım, kendim düzenleyemiyorum ama raporladım. Teşekkürler.

Bu SSD'yi de eklemenizi öneririm. İncelemesini yaptım. DRAM bilgisi bulamadım, firmware de yok. Ben baya memnunum ama düşük kalite bir ürün, 40 derece çalışıyor boşta. Muhtemelen C'ye veya D'ye girer.

Düzeltme: Varmış zaten. :D

Team Group CX1, Team Group CX2, Team Group GX2 bu listede hangi grupta olur?

Patriot ve Apacer kötü modeller değil bence. B'de olmalı.
DRAMless modeller, bir alt sınıfa koydum bu yüzden. Samsung 860 EVO gibi modellerle aynı sınıfta olmaları saçma olurdu.
TR200 model SSD'yi de, bence son sınıfa ekleyin. Sağlık ve hız düşme sorunları var. Onun dışında gayet güzel bir liste olmuş. Elinize sağlık.
Teşekkür ederim, Kioxia Exceria'nın yanında D sınıfında belirttim hocam.
Team Group CX1, Team Group CX2, Team Group GX2 bu listede hangi grupta olur?
C-D arası olur, depolama amaçlı kullanılmasında sakınca yok ama işletim sistemi kurulacaksa çabuk ölecek modeller.

Yeni konular

Geri
Yukarı