SATA SSD'den M.2 NVMe SSD'ye geçince hız farkı olmadı

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Anakart
Gigabyte A320M-S2H 1.1
Merhaba, sistemimde ana disk olarak uzun zamandır Kingston SA400 240G SSD kullanıyordum ve KDV zammı öncesi yükseltme yapmak istediğim için sıfır olarak Crucial P3 SSD satın aldım. Macrium Reflect yazılımı ile Technopat videosunu takip ederek klonlama işlemi yaptım fakat gerek sistem boot süresi gerek normal kullanımda gözle görülür bir fark göremedim ki böyle bir fark umuyordum.

1688974457032.png

1688974461895.png

Herhangi bir BIOS ayarı yapmam veya bir yazılım mı yüklemem lazım?

Dosya Ekleri

• 1688974258617.png
    1688974258617.png
    25,4 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, sistemimde ana disk olarak uzun zamandır Kingston SA400 240G SSD kullanıyordum ve KDV zammı öncesi yükseltme yapmak istediğim için sıfır olarak Crucial P3 SSD satın aldım. Macrium Reflect yazılımı ile Technopat videosunu takip ederek klonlama işlemi yaptım fakat gerek sistem boot süresi gerek normal kullanımda gözle görülür bir fark göremedim ki böyle bir fark umuyordum.

Eki Görüntüle 1855659

Eki Görüntüle 1855660

Herhangi bir BIOS ayarı yapmam veya bir yazılım mı yüklemem lazım?
Farkedilebilir bir fark olmuyor malesef, oyununa göre yüklemede 1-2 saniye fark belki oluyor. Bu konuda test bile etmişler insanları. Aynı sistem bilgisayarlara HDD, SATA SSD ve NVME SSD kurmuşlar. Kullanıcılara söylememişler hangisinde ne var diye. Kullanıcılar SATA ve NVME SSD kurulu sistemleri yanlış tahmin etmişler. Özetle günlük kullanımda farkı hissedemezsin.

Gen 4'de çalışsa bile günlük kullanımda bir etki olmayacak o yüzden işlemciyle bir ilgisi yok. Pro amaçlı kullananları bağlıyor hızlar.
Programdan baktığımda PCI-e 3.0 x4 modunda çalıştığını görüyorum ki anakartım en fazla bunu destekliyor. Neyse, şimdilik bir sıkıntı yok gibi. Reis bize bindirmeden hemen önce bilgisayarı 4-5 sene daha idare ettirecek bir yatırım oldu.

Programdan baktığımda PCI-e 3.0 x4 modunda çalıştığını görüyorum ki anakartım en fazla bunu destekliyor. Neyse, şimdilik bir sıkıntı yok gibi. Reis bize bindirmeden hemen önce bilgisayarı 4-5 sene daha idare ettirecek bir yatırım oldu.
SATA'nın kablo çilesinden bin kat iyidir ama eski M.2 SSD'm hurdaya çıktı anakartta başka yuva kalmadığı için.

Geri
Yukarı