SATA SSD'den NVMe M.2 SSD'ye geçiş

IMaster Chief

Hectopat
Daha fazla  
2017'den beridir Kingston A400(120GB) SSD'yi kullanıyorum. Windows'um 7-8 saniye de açılıyor. Fakat kapasitesi çok düşük olduğu için Kioxia 1TB Exceria G2 serisi NVMe M.2 SSD'ye geçiş yapmayı düşünüyorum. Eğer bu SSD'ye geçiş yaparsam ne gibi performans alırım. Windows'um eski SSD'mden daha hızlı açılır mı veya oyunlarda ne gibi performans alırım. Eğer 1200-1300 bandında SSD öneriniz varsa ona da bakabilirim. Teşekkürler.

Halen kullanmakta olduğum SSD.

Yeni almak istediğim SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası işletim sistemi ve oyun konusunda aşırı bariz bir fark yok iki SSD türü arasında. Normal kullanıcı için en büyük avantajı kablo gereksinimi olmaması ve kasada neredeyse hiç yer kaplamaması diyebilirim. Günümüz oyunları ve işletim sistemi için SATA SSD'nin bile hızı oldukça yeterli kalıyor. Senin için gözle görülür bir fark yaşatmaz kısaca. O yüksek hızları tam kapasite kullanan kişiler vardır elbet işi gereği. Ancak dediğim gibi oyun açısından pek bir fark bekleme.

Windows daha geniş bir alanda çalışacağından açılış süresinden ziyade programlar rahat çalışır, oyun oynuyorsan yüklenme ekranı ve harita yükleme süreleri çok kısalır, özellikle render işleri yapıyorsan işlenme sürelerinde ciddi fark yaratıyor. Kaliteli hayat kısacası işlem zamanlarını kısaltıyor.

Açıkçası işletim sistemi ve oyun konusunda aşırı bariz bir fark yok iki SSD türü arasında. Normal kullanıcı için en büyük avantajı kablo gereksinimi olmaması ve kasada neredeyse hiç yer kaplamaması diyebilirim. Günümüz oyunları ve işletim sistemi için SATA SSD'nin bile hızı oldukça yeterli kalıyor. Senin için gözle görülür bir fark yaşatmaz kısaca. O yüksek hızları tam kapasite kullanan kişiler vardır elbet işi gereği. Ancak dediğim gibi oyun açısından pek bir fark bekleme.
Sadece Windows'um kuruluydu ssd de, oyunları hep hdd de oynuyordum

Sadece Windows'um kuruluydu ssd de, oyunları hep hdd de oynuyordum
O konudan bağımsız kapasiteyle alakalı bir mevzu. Oyunları HDD'den SSD'ye taşırsan tabi fark yaratır. Bunu 1TB SATA SSD ile yapsan da aynı farkı görürsün. Demek istediğim iki SSD türü arasında oyun konusunda hız farkının neredeyse olmaması.

Yazma farkı var bildiğim.
Güncel olarak M.2 SSD'nin okuma hızını tam kapasite kullanacak bir oyun yok. O yüzden iki tür arasında oyunlarda fark göremezsin. SATA SSD'nin okuma hızı ve düşük gecikmesi güncel oyunlar için yeterli kalıyor. İlk yazdığım mesajda açıklamıştım bunu zaten.

Güncel olarak M.2 SSD'nin okuma hızını tam kapasite kullanacak bir oyun yok. O yüzden iki tür arasında oyunlarda fark göremezsin. SATA SSD'nin okuma hızı ve düşük gecikmesi güncel oyunlar için yeterli kalıyor. İlk yazdığım mesajda açıklamıştım bunu zaten.
Anladım hocam teşekkürler.

Geri
Yukarı