SATA SSD'den M.2 SSD'ye Geçiş

Yasir Aykac

Picopat
Öncelikle iyi forumlar dilerim. Bugün M.2 siparişi verdim. Elimde şu an SATA 3 SSD mevcut. Windows'u direk M.2'ye geçirmeyi düşünüyorum. Bunu yapabilmenin bir yolu var mıdır? Ve yapmam gereken sadece anakarta takmak mı yoksa herhangi başka işlem yapmam gerekmekte midir? (Anakartım B450M S2H)

Birkaç işlem yapman lazım. Eğer SATA SSD'de önemli dosyalar yoksa önce güzel bir temiz kurulum yap. Sonra şu adımları takip et;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya SATA 3 SSD'nize tamamen format atıp M.2'ye temiz kurulum yapacaksınız (önerdiğim) ya da disk klonlama yapacaksınız Technopat'ın YouTube kanalında nasıl yapılacağının videosu var. (Önermediğim)

Sebeplerini yazabilir misiniz? Ne gibi farklar oluşur? SSD'de yaklaşık 150 GB dosya mevcut bunları da aktaracağım. (İnternet hızımdan dolayı sonradan indirmek gerçekten çok uzun süreler alıyor)

Öncelikle klonlamayı ben de önermiyorum m2ssd'ye temiz bir kurulum yapman daha sağlıklı olur.
Basitçe işlem sırasını istersende şu şekilde sıralanabilir:
1.m2ssd nin disk düzenini kullanacağın sisteme bağlı olarak MBR veya GPT olarak yapılandırmak.
2.m2ssd üzerine işletim sistemi kurulumu.
Eğer uğraşmayıp klon yapmak istersen AOMEI Partition Assistant uygulamasının ücretsiz sürümünü kullanabilirsin.

Öncelikle iyi forumlar dilerim. Bugün M.2 siparişi verdim. Elimde şu an SATA 3 SSD mevcut. Windows'u direk M.2'ye geçirmeyi düşünüyorum. Bunu yapabilmenin bir yolu var mıdır? Ve yapmam gereken sadece anakarta takmak mı yoksa herhangi başka işlem yapmam gerekmekte midir? (Anakartım B450M S2H)

Muazzam bir fark göreceksin. Okuma ve yazma olarak. tahmini (3500mb okuma - 2500 mb yazma) Elinde bulunan SATA 3 SSD'yi D diski olarak kullanabilirsin. Kopyalama da tahmini 500 Mb/s olarak göreceksin. Hangi marka model aldınız?

Klonlama işlemi basite kaçmaktır kısa vadede fark görmeyebilirsiniz lakin uzun vadede hata almanıza sebep olabilir. Ayrıca aynı marka olsa dahi iki ürünün arasında model veya üretim farklılıkları olabilir. Yani klonlama yaptığınızda ya ilk açılışta hata alırsınız sistem hiç açılmaz yada uzun vadede bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz.

Geri
Yukarı