Satıcı Şirket Dolandırıcı Olabilir Mi?

PunchLiner

Hectopat
Selamlar, şimdilik ismini vermek istemediğim ancak hepimizin bildiği bir teknoloji (bilgisayar) ürünleri satan bir mağazadan geçen hafta gördüğüm normal değeri internet üzerinde tüm sitelerde 2750 TL'den başlayıp 3200 TL'ye varan bir monitörü 1800 TL'ye sattıklarını farkedince fırsattan istifade monitör eksikliğimi karşılamak adına satın aldım. Ürün bugün elime ulaştı ve şuanda ilgili şirketin websitesinde de halihazırda ilgili monitör stokta yok olarak görünüyor. Ürünü ambalajından çıkardım ve monitörü ilk kullandığımda zaten göze çarpmaması imkansız olan sol tarafta yukarıdan aşağıya doğru uzanan bir kırmızı çizgi dikkatimi çekti. Bende iade talebinde bulundum. Ancak hem biraz kurcalamalarım hem de üzerinde düşünmem sonucu aklıma gelen yahut takılan bir kaç şeyi sizlerle de paylaşmak istedim ;
Şimdi bu ilgili monitörün kırmızı çizgisinin bulunduğu kısımda bazı yerlere özellike çerçeve dışında bazı yerlere sert dokununca bu kırmızı çizginin tamamen yok olduğunu farkettim. Bu da beni monitördeki arızanın aslında basit olabilecek hatta içini açıp iki üç temassızlığı çözerek neticeye vardırılabilecek olmasına inandırdı. Mesele de burada başlıyor zaten. Daha sonra bu monitörün neden bu kadar ucuza satılıyor olabileceğini düşünmeye başladım ve aklıma sadece 2 sebep geldi bunları da sizinle paylaşmak istiyorum ;
1-) Monitörler zaten halihazırda ayıplı ve aracı şirket yani satın aldığım şirket bunu asıl satıcı firmadan ucuza tedarik ederek satıyor ve şans eseri belki kullanıcı geri iade etmez, çok umursamaz diyip Allah'a emanet satış yapıyor.
2-) Bu denli azımsanamayacak indirim miktarı beni bu fikri düşünmeye itti. İlgili monitörler gönderilmeden önce satıcı şirket tarafından basit bir nüans ile kırmızı çizgi sorunu ekleniyor ve alıcıya gönderiliyor. Alıcının geri iade edeceğini biliyorlar. Daha sonra ürünü stoktan kaldırıyorlar ve alıcı yenisiyle değiştirmek istediğinde stokta olmadığını belirtiyorlar. Bu nedenle alıcı zorunlu olarak para iadesi istiyor. Hem monitörü geri alıyorlar hem de hiç kendilerinin olmayan bir parayı ay sonu döndürerek bir şekilde kâr elde ediyorlar. Daha sonra monitörü basit bir şekilde tamir ederek asıl fiyatından satıyorlar.

Fazla paranoyak düşünüyorsun diyenler illaki olacaktır ancak aklıma başka bir şey gelmiyor. Düşünce ve görüşlerinizi bekliyorum.

Edit: Monitörü üst taraftan incelediğimde çizginin olduğu tarafın kapağının diğer tarafa nazaran daha açık olduğunu tırnak girebilecek aralıkta olduğunu farkettim. Görseller eklenmiştir. İlk görsel sol tarafa, kırmızı çizginin bulunduğu sorunlu tarafa ait. Diğeri ise sağ tarafa.

WhatsApp Image 2020-04-01 at 05.18.02 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-04-01 at 05.18.02.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı