Satın aldığım HDD sorunlu çıktı

Hepsiburada N11 gibi yerlerde farklı farklı satıcılar tarafından uygun fiyata satılan bütün hard diskler 2. el oluyor maalesef. Yenilenmiş hard disk diye geçiyor. Uygulama üzerinden test ettiğinizde binlerce saat çalışmış, açılmış kapanmış olduğunu görebiliyorsunuz.

Evet katılıyorum. Zaten yanında refurbished yazıyor genelde. Ancak bazı satıcılar yazmayıp normal gibi satanlarda oluyor. Şahsen ben uzun zamandır refurbished HDD kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamadım bad sector veya çalışma konusunda. Ancak, elbette her HDD ve yenilenmiş ürün sağlam gelmiyor. Sıfır HDD almak daha mantıklı tabii ileride sorun yaşamamak için.

hepsiburada n11 gibi yerlerde farklı farklı satıcılar tarafından uygun fiyata satılan bütün harddiskler 2. el oluyor malesef. yenilenmiş harddisk diye geçiyor. uygulama üzerinden test ettiğinizde binlerce saat çalışmış , açılmış kapanmış olduğunu görebiliyorsunuz.
Katılıyorum özellikle de Trendyol'da bolca var. 250 GB HDD satıyorlar. İçimden diyorum ki 250 GB HDD kaldı mı ya? :D Neden bilmiyorum ama şu Trendyol'u bir türlü sevemedim. Satıcılarına karşı biraz daha acımasız olmalı ve gereken disiplini sağlamalı diye düşünüyorum. Bu linkteki örnekte görüleceği gibi 40 TL gibi bir rakama Windows 10 Pro ve Office 2019 lisansı satılıyor. Böylesine büyük bir firma (Trendyol) bunu nasıl göze alabilir? Örneğin Hepsiburada böyle bir riske hiç girmiyor... Microsoft'un resmi internet sitesinden söz konusu ürünlerin lisans fiyatlarına baktığınızda ne demek istediğimi anlarsınız.

Son düzenleme:
Hepsiburada N11 gibi yerlerde farklı farklı satıcılar tarafından uygun fiyata satılan bütün hard diskler 2. el oluyor maalesef. Yenilenmiş hard disk diye geçiyor. Uygulama üzerinden test ettiğinizde binlerce saat çalışmış, açılmış kapanmış olduğunu görebiliyorsunuz.

Nasıl görebilirim? Çok fazla bilgili değilim. İnternetten forumlardan öğrenmeye çalışıyorum. Ayrıca ben Windows kurulumu falan yaptım SSD'ye HDD'yi çok fazla kullanmadım. Diski biçimlendirsem her şeyi siler mi? Yani güvenlik açısından iade edince benden alınanı başkasınada yollarlar o yüzden sormak istedim. İade öncesi nasıl bir şey uygulamalıyım.

Katılıyorum özellikle de Trendyol'da bolca var. 250 GB HDD satıyorlar. İçimden diyorum ki 250 GB HDD kaldı mı ya? :D neden bilmiyorum ama şu Trendyol'u bir türlü sevemedim. Satıcılarına karşı biraz daha acımasız olmalı ve gereken disiplini sağlamalı diye düşünüyorum. Bu linkteki örnekte görüleceği gibi 40 TL gibi bir rakama Windows 10 Pro ve Office 2019 lisansı satılıyor. Böylesine büyük bir firma (Trendyol) bunu nasıl göze alabilir? Örneğin Hepsiburada böyle bir riske hiç girmiyor... Microsoft'un resmi internet sitesinden söz konusu ürünlerin lisans fiyatlarına baktığınızda ne demek istediğimi anlarsınız.

İkinci el gibi bir ibare yoktu. 😔 sanırım ona aldanıp sıfır ürün olduğunu düşündüm. Aldığım HDD WD10EZEX yani satıcı Hepsiburada diye böyle bir şey yapabileceğini düşünmedim. 1TB HDD'yi 628 TL gibi bir fiyata almıştım.

İkinci el gibi bir ibare yoktu. 😔 sanırım ona aldanıp sıfır ürün olduğunu düşündüm. Aldığım HDD WD10EZEX yani satıcı Hepsiburada diye böyle bir şey yapabileceğini düşünmedim. 1TB HDD'yi 628 TL gibi bir fiyata almıştım.
HD Tune ekran alıntılarını paylaşırsanız daha sağlıklı yorum yapabiliriz. Belki de kargo sırasında darbe aldı bunu bilemeyiz. Satıcı Hepsiburada ise böyle bir şey yapacaklarını ben de düşünmüyorum. İade sürecini başlatmanız en sağlıklı yol olacaktır. Bu arada yüklediğiniz verilerin başkalarının eline geçmesinden rahatsız olduğunuzdan bahsetmişsiniz bu sorunu Low Level Format ile büyük oranda çözebilirsiniz fakat bunun için sabırlı olmanız gerekir çünkü uzun süren bir işlem.

HD Tune ekran alıntılarını paylaşırsanız daha sağlıklı yorum yapabiliriz. Belki de kargo sırasında darbe aldı bunu bilemeyiz. Satıcı Hepsiburada ise böyle bir şey yapacaklarını ben de düşünmüyorum. İade sürecini başlatmanız en sağlıklı yol olacaktır. Bu arada yüklediğiniz verilerin başkalarının eline geçmesinden rahatsız olduğunuzdan bahsetmişsiniz bu sorunu Low Level Format ile büyük oranda çözebilirsiniz fakat bunun için sabırlı olmanız gerekir çünkü uzun süren bir işlem.

Peki Low Level Format denilen işlem nasıl yapılıyor? Tabii test tamamen bitsin atacağım şu an %12.9 damaged block var.

@Turist Ömer bu şekilde çıkıyor. Quick scan de kırmızı görünen yerler yoktu. Herhalde hızlı tarama olduğu içindi.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    19,8 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
@Lilithiesmoi attığınız resimlerden de görüldüğü gibi bir çok bozuk alan var diskinizin üzerinde. 2. el olduğu aşikar.
Crystal Disk Info isimli yazılımdan da kaç saat çalıştığı gibi diğer bilgileri görebilirsiniz. fakat diskiniz 2. el yenilenmiş ürün.

@Lilithiesmoi attığınız resimlerden de görüldüğü gibi birçok bozuk alan var diskinizin üzerinde. 2. el olduğu aşikar.
CrystalDiskInfo isimli yazılımdan da kaç saat çalıştığı gibi diğer bilgileri görebilirsiniz. Fakat diskiniz 2. el yenilenmiş ürün.

Satıcı Hepsiburada ama ürünün geldiği yer arena diye bir yer. Ona aldanmış oldum.

Peki Low Level Format denilen işlem nasıl yapılıyor? Tabii test tamamen bitsin atacağım şu an %12.9 damaged block var.

@Turist Ömer bu şekilde çıkıyor. Quick scan de kırmızı görünen yerler yoktu. Herhalde hızlı tarama olduğu içindi.
Youtube'da "Low level format nasıl atılır" gibi bir arama yaparsanız sonuçlara ulaşırsınız. Technopat'ta rehber var mı bilmiyorum. Ben bu işlem için Active@ KillDisk kullanıyordum, üzerinden baya bir zaman geçti. HD Tune için "Health" ve "Info" kısımlarına bakıp verileri görebilirsiniz. Bu bölümlerde HDD kendini ele verir, ne olduğu ortaya çıkar. Bad sector darbe sonucunda da oluşabilir. Bu yüzden kargo sırasında ne yaşandığını bilemeyiz dedim. Nokta atışı "Health" ve "Info" verileri olacaktır diye düşünüyorum. Fakat aldığınız HDD sorunlu bu bir gerçek bizimkisi biraz daha detaya inip Hepsiburada mı bir uyanıklık yaptı yoksa başka bir şey mi var bunu anlamak. Bu arada detaylara inmek maalesef sonucu değiştirmiyor HDD sorunlu o yüzden iade edin demiştim.

YouTube'da "Low Level Format nasıl atılır" gibi bir arama yaparsanız sonuçlara ulaşırsınız. Technopat'ta rehber var mı bilmiyorum. Ben bu işlem için active@ killdisk kullanıyordum, üzerinden bayağı bir zaman geçti. HD Tune için "health" ve "ınfo" kısımlarına bakıp verileri görebilirsiniz. Bu bölümlerde HDD kendini ele verir, ne olduğu ortaya çıkar. Bad sector darbe sonucunda da oluşabilir. bu yüzden kargo sırasında ne yaşandığını bilemeyiz dedim. Nokta atışı "health" ve "ınfo" verileri olacaktır diye düşünüyorum. Fakat aldığınız HDD sorunlu bu bir gerçek bizimkisi biraz daha detaya inip Hepsiburada mı bir uyanıklık yaptı yoksa başka bir şey mi var bunu anlamak. Bu arada detaylara inmek maalesef sonucu değiştirmiyor HDD sorunlu o yüzden iade edin demiştim.

Çok haklısınız Technopat rehberinden Low Level Format'ı attım. İade talebini başlattım yarın iade edeceğim. Yorumların ve yardımın için tekrardan teşekkürler.

Geri
Yukarı