Satın almayı çok istediğiniz araba

kisspng-peugeot-5008-peugeot-3008-sport-utility-vehicle-ca-5af154fab36fc6.400390251525765370735.png

PEUGEOT 5008

Bu arabalar hep hayal olarak kalacak iş adamı olmazsak sanırım.
Üstad gözümü kapattım NFS MW'deki M3 GTR'yi sürüyorum gerçekten bu sesi nerede olsa tanırım o yapılan BMW'deki ses o değildi net anladım zaten. Demek bir tane varmış valla yeni öğrendim ama bu sesi 100 tane son model araba motorunun sesine değişmem muhteşem bir ses yav :) Tam bir nostalji gecesi oldu üstad paylaşımların için çok teşekkürler, güzel sohbet oldu gecen güzel olsun. :)
Hocam geçenlerde biraz araştırdımda, bu arabadan çıkan o ince sesin sebebi şanzımanmış. Vites yükselttikçe vitesle beraber incelen o motor sesine eşlik eden o ince ses şanzımandan geliyormuş. ''Straight Cut Gears'' denilen bir şanzıman. Eskiden böyle çok sesliymiş, günümüzdede kullanılıyor ama şimdi daha sessiz bir ses var. En basit örneği bu halk otobüslerinde. Son 1 haftadır halk otobüslerinde dikkatimi çekiyor, otobüs hızlandıkça vitesi yükselttikçe bu BMW'deki gibi ince bir ses oluşuyor ve vites yükseldikçe ses gittikçe inceliyor. Retarder sesimi diye bir tereddüt ettim ama yok bu baya o vitesle alakalı bir sesti.

Bu arada o BMW M3 GTR'ın motorunun sesi, motoru söküp çalıştırmışlar fena sesi var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1200px-Geneva_International_Motor_Show_2018_Le_Grand-Saconnex_1X7A0404.jpg

McLaren Senna... Benim için bir hayal değil de yaşam amacına dönüştü. Bu arabayı almanın azmi ile üniversite sınavına soluksuz çalışıyorum. Telefonu veya bilgisayarı açınca yine bunu görüyorum ve kapatıp yine hedefim için çalışıyorum. Üniversitede yurt dışına gidip iyi paralar kazanacağımı biliyorum ancak yinede araç 1 milyon Euro civarı. Evlenmeyi düşünmüyorum şahsen bundan daha iyisini bulamam 😂 Ayrıca aracı alıp özelleştirilmiş bir GTR kiti planlayıp uygulamayı hedefliyorum. Gözüm pist rekorlarında. İşte benim hayattaki amacım...
Adam hem oyun tutkunu hemde bu işlerden çok iyi anlıyor. O BMW M3'ü yapabilmek için sanırım 25.000$ harcamıştı yada 250.000$'da olabilir. Ama o arabanın sesinin aynısını yapamaz işte. Çünkü o motordan dünyada 1 tane var özel üretim bir motor, sadece BMW M3 GTR'da duyabilirsin. Hatta videosunu bırakayaım gece gece nostalji olsun 🙂 Bu NFS Carbon'da ki Audi R8'in sesi orjinal değil ama. O ses hangi arabaya ait onu bilmiyorum çok hoşuma giden bir ses.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
GTR aracı olduğu için egzozda susturucu yok direk ondan ses böyle(motor etkeni de var). R8'de Le Mans versiyonu onda da aynı durum geçerli.

Eki Görüntüle 476731
McLaren Senna... Benim için bir hayal değil de yaşam amacına dönüştü. Bu arabayı almanın azmi ile üniversite sınavına soluksuz çalışıyorum. Telefonu veya bilgisayarı açınca yine bunu görüyorum ve kapatıp yine hedefim için çalışıyorum. Üniversitede yurt dışına gidip iyi paralar kazanacağımı biliyorum ancak yinede araç 1 milyon Euro civarı. Evlenmeyi düşünmüyorum şahsen bundan daha iyisini bulamam 😂 Ayrıca aracı alıp özelleştirilmiş bir GTR kiti planlayıp uygulamayı hedefliyorum. Gözüm pist rekorlarında. İşte benim hayattaki amacım...

GTR aracı olduğu için egzozda susturucu yok direk ondan ses böyle(motor etkeni de var). R8'de Le Mans versiyonu onda da aynı durum geçerli.
Bu arabayı bu araba yapan şey o ince ses hocam. O vites yükselttikçe tizleşen ince ses olmayınca olmuyor. Onun kaynağıda şanzımanmış zaten, ''Straigh Cut Gears'' isimli bir şanzıman kullanılıyormuş arabada ve o şanzımanda ses çıkartıyormuş. R8'in sesi genelde hep NFS:Carbon'dakiyle alakasız çok kalın youtubedaki videolarda. Lexus LFA'nın sesi benziyor o R8'in sesine.

BMW M3 GTR'da kullanılan motorun seside böyle hocam, motorun ismi P60B40:

Straight Cut Gears kullanılan başka bir arabanın sesi:

Günümüzde kullanılan modern Straight Cut Gears sesi ise çok daha sessiz, eski olanlarda BMW M3 GTR'daki gibi resmen bağırıyor o ince ses yani, ama bu videoda mesela bağırmıyor çok az geliyor o ses:

BMW M3 GTR'ın ince sesi olmayan hali:
(Dakika 1:30)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı