Satranç artık ezbere dayalı bir oyun mudur?

Sana ve rakibe bağlı. Yüksek eloda büyük ustaların maçını izle açılış, oyun ortası, bitiş hepsi daha önce yapılan hamleler. Genel olarak oyun ortasında farklı varyantlar oluyor.

Biraz ezber (hamleleri öğrenmek lazım), farklı varyantlarda biraz yorumlama ve biraz da sezgiye dayalı. Rakibin senin beklemediğin bir varyant tercih ettiğinde ilk hamlenin amacını yorumlayıp karşılık verebilmek önemli. Bunu yapamıyorsan istediğin kadar hamle ezberle, 1200 ELO'ya bile sahip olmayan çok sıradan bir oyuncu tokatlayıp geçer. Sezgi ise tahtanın tamamına hakim olmanın çok zor olduğu kısa süreli blitz ve özellikle bullet oyunlarında daha fazla önem kazanıyor, bunu da binlerce oyun oynamadan kazanmak pek mümkün değil.

Neden insanlar satranç 960'a ön yargılı? Bende satrancı severim ama artık ezberden ibaret ne kadar çok açılış, tuzak, vs. bilirsen o kadar kardasın. Ortalama bir satranç maçında ilk 10 hamle ezbere neredeyse belki de fazla. Satranç 960'ın değeri ne zaman anlaşılacak?

Çok uzun yıllardır oynamamıştım. Başka şey araştırırken, tevafuken konuyu gördüm.

Sayenizde ilk kez Satranç 960'ı duydum ve ne olduğunu öğrendim.

Ne kadar güzel düşünmüşler..

Şahsen profesyonellerle oynamaktan bu yüzden hiç haz etmiyordum. Dediğiniz gibi, ezberden cevaplarla ilerliyor ve kim ne kadar ihtimali ezberlerse kazanıyor. Tabi zeka da lazım.

Bende de bir ara çok satranç kitabı vardı ama ezber yapmak bana göre değildi. O yüzden amatörlerle oynamaktan keyif alıyordum. Gerçekten (mecazen) bileğinin hakkı ile düşünen rakip güzel oluyor bana göre.

Satranç 960'ın en sevilen yanı genellikle açılışın rastgele gelmesi ve önceden açılış çalışma imkanı olmamasıdır ve bence oyuncuların gerçek performanslarını göstermeleri için normal satrançtan daha uygundur.

Yeni konular

Geri
Yukarı