Satranç nasıl öğrenilir?

Akbaba İsmet

Hectopat
Makaleler
2
Kuzenim falan satranç oynuyor. Ben de canım sıkıldığı için başlamayı düşünüyorum fakat e4, e5 dışında bildiğim bir şey yok. Bunu öğrenebileceğim bir seri var mı? YouTube'dan falan izledim fakat tabiri caizse bebeğe anlatır gibi anlattıkları için sıkılıyorum. Samimi bir dille anlatan kanal yok mudur?

Geçmiş oyuncuların oyunlarını izleyip bol bol pratik yapmalısın.
Bu kanal yeni başlayanlar için çok ideal. Olabildiğince tüm basit fikirleri ve açılışların ana varyantlarını açıklayarak anlatıyor. Arkadaş biraz yavaş konuştuğu için videoları genellikle 1.75 veya 2 hızda izliyorum. 2 sene önce anasayfamda bu kanalın paylaştığı necmeddinov un oyun analiz videosuna denk gelmiştim, necmeddinov un muhteşem oyun stili beni satranca başlatmıştı.

Ayrıca şu 2 kanalı da takip edebilirsin. Eski bir milli oyuncu olan selim dayının kanalı. Bazı görüşlerini hiç sevmesem de gayet güzel anlatıyor.

Chess24 TR'den izlemeni tavsiye etmem. Analiz falan verdikleri yok. Analiz verdiklerini sanan ama sadece makinenin önerdiği hamleleri veya oyuncuların oynadıkları bir sonraki hamleyi gösteren vasıfsız bir kanal.

Pratik için lichess i öneriririm. chess.com da pek oynamadım ama o da güzel bir yer. Başlangıçta classic veya Rapid tempoyla başlamalısın. Blitz'den uzak dur. Bullet zaten oynayamazsın.

Ayrıca belirtmek isterim ki. Satranç, matematik, fizik ya da herhangi bir bilim dalı gibi gelişen büyüyen ve ilerleyen bir şey. 1800'lerin sonralarını ve 1900'lerin başlarını satrancın çocukluk bebeklik dönemi diye adlandırırsak, günümüz santrancını yetişkinlik dönemi olarak adlandırabiliriz. Çocukken nasıl matematik öğrenmeye diferansiyal öğrenerek başlamıyorsak satranca da aynı şekilde başlamalıyız. Günümüze yaklaştıkca satranç daha da karmaşıklaşıyor. Önceden daha taktiksel, daha basit satranç oynanırken günümüzde bilgisayarların da yardımıyla hem taktiksel anlamda hem de konumsal anlamda çok daha karmaşık ve derin oyunlar oynanıyor. Günümüz oyunlarında boğulup giderbilirsin. O yüzden başlangıcta paul morphynin oyunlarını izlemen senin için daha yararlı olur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı