Satrançta nasıl gelişilir?

FortmanForever

Centipat
Makaleler
1
Zaman zaman kafamı dağıtmak için satranç oynuyorum fakat çok beceriksizim. En düşük seviyeli botu dahi yenemiyorum. En son oynadığım oyun bu. Kendimi nasıl geliştirebilirim? Eksiklerim neler?

Bence şu an da satranç ezber işi yüksek turnuvalarda herkes ezberlediği bir hamleyle başlayıp ona göre bitiriyor yani tek yapmanız gereken 3 4 video izlemeniz bir de pratik yapmanız çok uzun süre pratik yapmanız hem de gelişmek istiyosanız.

Temel açılışları öğrenebilirsin. Yaptığın hamlelerin bir anlamı olmalı, rastgele taşları ileri sürersen kazanman zor. Biraz kafa yorup planlama yapman gerek. Bulmaca çözmek de gelişmene katkı sağlar.

Zaman zaman kafamı dağıtmak için satranç oynuyorum fakat çok beceriksizim. En düşük seviyeli botu dahi yenemiyorum. En son oynadığım oyun bu. Kendimi nasıl geliştirebilirim? Eksiklerim neler?

Bol bol pratik.

Analitik düşünce, her şeyin temelidir. Ezbere gitmeye gerek yok. Kitap okumanızı özellikle küçük formlu yazılar göz ve beyini daha fazla yoruyor ve forma sokuyor hızlı düşünebiliyorsunuz şahsen kitap okumanın geliştireceğini kanısındayım.

Hocam kısa vadede oynayarak gelişebilirsiniz. Önemli olan bilinçli oynamak, yani rastgele oynamamak ve oynadığınız maçların mutlaka analizini maç sonunda yapmak. Temel ilkeleri uygulayıp maçlarınızı analiz etmek kısa vadede sizi daha iyi bir oyuncu yapacaktır. Temel ilkelerden kastım da merkezi kontrol etmek, taşları geliştirmek, rok yapmak ve açılışta bir taşı gerekmedikçe birden fazla kere oynamamak.

Geri
Yukarı