Sattığım laptop için dava açılacak

Ykp.klc

Hectopat
Merhabalar. Benim de 2.el olarak aldığım laptopu sattım. 1 yıl civarında kullandım garantisi var olarak aldım ve 2022 Martına kadar devam ediyor. 1 yıl boyunca sıkıntı yaşamadım ve sattığımda adam servise vermiş, serviste anakartı yanık olduğunu 4500TL masrafı olduğunu söylemişler sattığım adama. Laptopu 4000TL'ye sattım, adam ilk başta ya hasarın hepsini sen öde(4500) ya da verdiğim parayı(4000) geri ver vermezsen icraya veririm seni diyordu. Şimdi ise hasarın (4500) yarısını sen ver yarısını ben vereyim diyor vermezsen mahkemeye vereceğim diyor. Abim evleneceği için borca girdik yani parasını veremem ve bilgisayarı 1 yıl boyunca kullandım sıkıntı çıkarmadı ilk sahibi bilgisayara RAM ekletmişti o yüzden anakartı yandığını söylemiş servis. Ne yapmamı önerirsiniz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-11-16 at 14.21.25.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-16 at 14.21.25.jpeg
    33 KB · Görüntüleme: 496
Cihaz satılırken önceki hasarından bahsetmeden sattıysan, bu %80 karşı tarafın haklı çıkması için geçerli bir sebep olabilir. Çünkü adama kusursuz ürün diye pazarlayıp kusurlu ürün vermiş oluyorsun. Sen cihazı alırken satan sahibi sana ürünün kusurunu söylemiş ve muhtemelen bundan sebep ucuz almış olmalısın ki almasan bile yine de kusuru sakladığın için yanlış yapmış oluyorsun. Hele ki kusurlu halde ucuza alıp kusursuz halde pahalı sattıysan ve bunu mağdurum diye konu açıp pişkin pişkin paylaşıyorsan, ben adminlerin yerinde olsam seni banlardım. Kusura bakma.

Cihaz satılırken önceki hasarından bahsetmeden sattıysan, bu %80 karşı tarafın haklı çıkması için geçerli bir sebep olabilir. Çünkü adama kusursuz ürün diye pazarlayıp kusurlu ürün vermiş oluyorsun. Sen cihazı alırken satan sahibi sana ürünün kusurunu söylemiş ve muhtemelen bundan sebep ucuz almış olmalısın ki almasan bile yine de kusuru sakladığın için yanlış yapmış oluyorsun. Hele ki kusurlu halde ucuza alıp kusursuz halde pahalı sattıysan ve bunu mağdurum diye konu açıp pişkin pişkin paylaşıyorsan, ben adminlerin yerinde olsam seni banlardım. Kusura bakma.
Bilgisayarı aldığım tarih 11 Eylül 2020 1 dolar = 7, 47TL) 3800TL'ye aldım ve 7 Kasım 2021'de (1dolar = 9,69) 4000 bin TL'ye sattım sattım. Aldığımda sorunu yoktu şimdi de olduğunu düşünmüyorum sorunsuz çalışan bilgisayarın anakartı yanmış ve 4500 masraf nasıl çıkabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim benim fikrim, korkutma yolu ile senden verdiği paranın bir kısmını geri almak. 2. el ürünlerde garanti yoktur. Mahkemeye bile verse bir şey çıkacağını zannetmiyorum( Av. Bir arkadaşımız değerlendirirse daha net olur). Sen bunu bir firma gibi kar güderek satmıyorsun. 2. el satış yapan bir siteden satmışsın bir vatandaş olarak. Bir mağaza sahibi olarak bir ürün satsaydın ve alıcı bunu fişli faturalı olsaydı bir ihtimal mahkemede haklı çıkabilirdi.
Bir de ürünün garantisi daha bitmemiş, garanti kapsamında bile değiştirilebilir aslında. Alıcı tamamen kötü niyetli sizden para kopartmaya çalışıyor.

Söylediğiniz satış şekli 2. el ürün satan ticaretini yapan dükkanlar için geçerli. Elden satılmış bir ürünün bozuk satıldı diye ispatını nasıl yapacak. Hiçbir şekilde ispat edemez. sahibinden.com üzerinden millet komisyon ödeyerek neden satın alıyor ürünleri, ürün gelsin kontrol edeyim, tamam ise ödemeye onay vereyim mantığı ile. Bu şekilde satışlarda bile ürün alıcıya geldikten sonra içinden parça değiştirme, çalma gibi olaylar olabileceği için, sıfır ürünlerde paketi açılmış olan ürünü bu nedenle geri almıyorlar.

Son düzenleme:
İstediğini yapabileceğini söyleyin ve para vermeyin. Mahkemeye falan veremez böyle bir dava açılamaz. Hic kimse çalışmayan 2.el ürünü almaz sizden aldığında çalıştığı için bazı riskleri göze alarak satın almış sizi korkutarak para almaya çalıştığını düşünüyorum.

2. elde garanti yoktur hocam. İcraya versin hiçbir şey kaybetmezsiniz. Alırken bakacaksın kardeşim de sen ona belki sen bozdun niye servise yolladın de. Bence adam sizi yolmaya çalışıyor.

Elinde kanıt var mı? Yoksa fiyatı hiçbir şey göstermeden mi söylüyor. Bana sizi dolandırmaya çalışıyor gibi geldi. Ayrıca versin mahkemeye. Sizin ona bozuk mal sattığını kanıtlayamaz ki. Ben şahsen ama he der geçerdim. Tabi ona gerçekten bilerek anakartı yanmış laptop sattıysanız başka.

Kardeşim benim fikrim, korkutma yolu ile senden verdiği paranın bir kısmını geri almak. 2. el ürünlerde garanti yoktur. Mahkemeye bile verse bir şey çıkacağını zannetmiyorum( Av. Bir arkadaşımız değerlendirirse daha net olur). Sen bunu bir firma gibi kar güderek satmıyorsun. 2. el satış yapan bir siteden satmışsın bir vatandaş olarak. Bir mağaza sahibi olarak bir ürün satsaydın ve alıcı bunu fişli faturalı olsaydı bir ihtimal mahkemede haklı çıkabilirdi.
Bir de ürünün garantisi daha bitmemiş, garanti kapsamında bile değiştirilebilir aslında. Alıcı tamamen kötü niyetli sizden para kopartmaya çalışıyor.

Söylediğiniz satış şekli 2. el ürün satan ticaretini yapan dükkanlar için geçerli. Elden satılmış bir ürünün bozuk satıldı diye ispatını nasıl yapacak. Hiçbir şekilde ispat edemez. sahibinden.com üzerinden millet komisyon ödeyerek neden satın alıyor ürünleri, ürün gelsin kontrol edeyim, tamam ise ödemeye onay vereyim mantığı ile. Bu şekilde satışlarda bile ürün alıcıya geldikten sonra içinden parça değiştirme, çalma gibi olaylar olabileceği için, sıfır ürünlerde paketi açılmış olan ürünü bu nedenle geri almıyorlar.
resimdeki gibi 3000tl+700tl+300tl şeklinde yaptı ve hepsinin açıklamasına borç yazdığını ve bu yüzden mahkeme yada icraya verebileceğini söyledi
Elinde kanıt var mı? Yoksa fiyatı hiçbir şey göstermeden mi söylüyor. Bana sizi dolandırmaya çalışıyor gibi geldi. Ayrıca versin mahkemeye. Sizin ona bozuk mal sattığını kanıtlayamaz ki. Ben şahsen ama he der geçerdim. Tabi ona gerçekten bilerek anakartı yanmış laptop sattıysanız başka.
bilgisayarı sorunsuz kullanıyordum hiç bir sorunu olduğunu düşünmüyorum, Anakartın yanık olduğunu ve 4500 masrafının olduğunu söyledi böylesine fazla masraf çıkıyorsa bi sıkıntı illaki olurdu 1yıl boyunca sorunsuz kullanamazdım

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    143,6 KB · Görüntüleme: 415
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı