Satürn'ün uydusu Titan

Makaleler
12
Daha fazla  
Titan, Satürn'ün en büyük uydusu olmakla beraber Güneş sistemimizdeki Ganymede uydusundan sonraki en büyük uydudur. Bu da Ganymede gibi Merkür gezegeninden çap olarak daha büyüktür.

1586283460612.png

Yüzey sıcaklığı -180 derecedir.

Titan, 25 Mart 1655 yılında Hollanda gökbilimcisi Christiaan Huygens tarafından keşfedilmiştir. Uydu adını antik Yunan tanrısı Cronus'un kardeşi Titan'dan alır.

Güneş sistemimizde bulutlara ve atmosfere sahip gezegen benzeri tek uydudur. Yoğun bir atmosferi var. Atmosferi çoğunlukla azot, metan ve etan bulutlarından oluşmaktadır. Titan'ın herhangi bir manyetik alanı yoktur. Güneş sisteminde yer alan diğer uydularda Titan gibi mevsimler yaşanan, yağmur yağan, rüzgarların estiği bir atmosferi yok maalesef. Titan'da manyetik alan olmamasına rağmen nasıl oluyor da bu kadar kalın, yoğun bir atmosfere sahip? Normalde güneş rüzgarlarının Titan'ın atmosferini yok etmesi gerekiyor. Ancak durum böyle değil. Nedenine gelirsek eğer, çünkü Titan'ın atmosferi kendisini sürekli yeniliyor. Kaybettiği azot, metan ve etanların yerine sürekli yenileri geliyor. Titan tıpkı gezegenimiz gibi volkanik olarak aktif durumda, yüzeyi de atmosferdeki metanı yenileyecek bazı kimyasal, ya da biyolojik tepkimeler gerçekleştiriyor.

Titan'ın iç kısımları donmuş buz halinde sudan oluşur. Yüzeyinin ise sıvı hidrokarbon gölleriyle kaplı olduğu biliniyor.

Bir çok uzay aracı Titan'ın resmini çekse de Titan'a iniş yapan tek bir uzay aracı var o da 2005 yılında Huygens uzay aracı Titan'ın yüzeyine indi. 1.5 saat yüzeyde kaldı bu araç, veri topladı.

Bilim adamları Titan da canlı hayatın(Mikroorganizmalar) olduğunu düşünüyor.

1586285126776.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilim adamları Titan da canlı hayatın(Mikroorganizmalar) olduğunu düşünüyor.
Eğer bunu kanıtlarsak ilk defa dünya dışı yaşamı kanıtlamış olacağız. İnanılmaz gelişmelere kapı açabilir diye düşünüyorum.

Konuyla ilgili bir Kafa Ayarı bölümümüz de vardı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

//Evrime kafa atmışım ben de bu arada.

@FalconPolat Böyle bir ihtimal var, Europa uydusu içinde böyle bir durum söz konusu olabilir.
Eğer bunu kanıtlarsak ilk defa dünya dışı yaşamı kanıtlamış olacağız. İnanılmaz gelişmelere kapı açabilir diye düşünüyorum.
Aynen öyle hocam, Dragonfly 2026 yılında Titan için yola çıkacak 2034 yılında varılması bekleniyor.

@FalconPolat Böyle bir ihtimal var, Europa uydusu içinde böyle bir durum söz konusu olabilir.

Aynen öyle hocam, Dragonfly 2026 yılında Titan için yola çıkacak 2034 yılında varılması bekleniyor.
Ben James Webb Teleskobu, Parker Solar Probe ve Dragonfly'dan çok büyük işler bekliyorum. Çağ atlatır bilim dünyasında. Umarım teknik arızalar çıkmaz.

Ben James Webb Teleskobu, Parker Solar Probe ve Dragonfly'dan çok büyük işler bekliyorum. Çağ atlatır bilim dünyasında. Umarım teknik arızalar çıkmaz.
Umarım dediğin gibi olur, Dragonfly Titan'da elde ettiği bilgileri çok önemli olacak. Parker Solar Probe en hızlı uzay aracı olacak diye biliyorum, güneş görevi, Titan kadar ilgimi çekmiyor. James Webb Teleskobu fırlatma tarihini belirledikten sonra 3 defa ertelendi, 30 Mart 2021'de bir aksilik olmazsa fırlatılacak diye biliyorum. ESA ve Kanada Uzay İstasyonu'nun ortak projesiydi sanırsam.

Eğer düşündüğümüz gibi yaşam var ise, yahut koloni kurmaya karar verir isek. Bu yüzyıl içerisinde her şey gerçekleşebilir diye düşünüyorum. Ancak şu da bir gerçek ki Titan'da yaşam, Mars'a oranla daha yüksek. Umarım her şey yolunda gider ve evreni keşfe adım adım ilerleriz :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı