Ganymede uydusu

Makaleler
12
Daha fazla  
Jüpiter'in 63 uydusu arasındaki en büyük uydu ve aynı zamanda Güneş Sistemi'nin de en büyük uydusu Ganymede.

Bu uydu ilk kez 1610 yılında Galileo Galilei tarafından bulunmuştur. Bu uydu Jüpiter'in diğer üç büyük uydusu ile birlikte keşfedilmiştir, bu yüzden 4 uyduya Galileo Uyduları adı verilir.

Ganymede, 5262 kilometrelik çapıyla Merkür gezegeninden bile büyüktür. Merkür'ün çapı ise 4879 kilometredir.

Ganymede, Titan(Satürn) uydusu ile beraber gezegen boyutlarında olup başka bir gezegenin uydusu olan nadir gök cisimlerindendir.

Ganymede, Merkür'den büyük olmasına rağmen kütle olarak Merkür'e göre daha hafiftir. Bunun temel sebebi bu uydunun büyük oranda buz tabakasından oluşması yüzündendir.

Ganymede uydusunda jeolojik olarak pek aktif bir yapıya sahip değil. Bu uydunun üzerinde kraterler ve oluklarda bulunuyor.

Ganymede kendine ait manyetosferi olan tek uydudur. Yani manyetik alana sahiptir.

Bu uydunun yer tabakasının altında tuzlu su okyanusu olduğunu da keşfettik.

Fotoğrafları göremedim. Onlar da benden olsun: :)

2_6393.jpg
Ganymed_Earth_Moon_Comparison.png
Ganymede,_moon_of_Jupiter,_NASA.jpg

@SideWinder Atacaktım aslında fotoğrafları, sonradan düzenleden ekleyecektim, işim çıktı. Konu çabuk onaylandı, bu kadar çabuk onaylanacağını sanmamıştım. Resimleri yüklemişsin alttakini de ben yükleyeyim bari.

1586022130244.png

Jüpiter'in 63 uydusu arasındaki en büyük uydu ve aynı zamanda Güneş Sistemi'nin de en büyük uydusu Ganymede.

Bu uydu ilk kez 1610 yılında Galileo Galilei tarafından bulunmuştur. Bu uydu Jüpiter'in diğer üç büyük uydusu ile birlikte keşfedilmiştir, bu yüzden 4 uyduya Galileo Uyduları adı verilir.

Ganymede, 5262 kilometrelik çapıyla Merkür gezegeninden bile büyüktür. Merkür'ün çapı ise 4879 kilometredir.

Ganymede, Titan(Satürn) uydusu ile beraber gezegen boyutlarında olup başka bir gezegenin uydusu olan nadir gök cisimlerindendir.

Ganymede, Merkür'den büyük olmasına rağmen kütle olarak Merkür'e göre daha hafiftir. Bunun temel sebebi bu uydunun büyük oranda buz tabakasından oluşması yüzündendir.

Ganymede uydusunda jeolojik olarak pek aktif bir yapıya sahip değil. Bu uydunun üzerinde kraterler ve oluklarda bulunuyor.

Ganymede kendine ait manyetosferi olan tek uydudur. Yani manyetik alana sahiptir.

Bu uydunun yer tabakasının altında tuzlu su okyanusu olduğunu da keşfettik.
Bir gök cisminin manyetik alanının oluşumu neye dayanıyor tam olarak? Galiba çekirdeğiyle alakalıydı ama çok bilgi sahibi değilim bu konuda.

@hakan yaeger Dünya'nın manyetik alanının kaynağı dış çekirdekteki sıvı demirin konveksiyonudur. İç ve dış çekirdek arasındaki etkileşimden kaynaklanıyor. Atomların yeterli bir güçle ve düzenli bir şekilde yer değiştirmesi ve yönlendirmesi kalıcı mıknatıslanmaya neden olduğundan dünyanın kabuğunda kalıcı mıknatıslanma yaratır. Dünyayı, etrafı manyetik alanla çevrelenmiş büyük küresel bir mıknatıs gibi düşünebiliriz. Van Allen kuşakları dünyanın etrafını sarıyor duymuşsundur.

Van Allen Kuşağı nedir? - Technopat Sosyal

Jüpiter'deki manyetik alan ise sıvı metalik hidrojenin konveksiyonu tarafından üretilir. Manyetik alanlar elektrik yüklerinin hareketi sonucunda üretilir. Diğer gezegenlerinde kendilerine özgü manyetik alanları var. Her gezegenin ve uyduların manyetik alanı olmayabilir, mesela Ay'ın manyetik alanı yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı