Savaş için kışkırtıldık mı?

M3rt0o

Picopat
Daha fazla  
İyi geceler herkese; 1957 Suriye ile savaş çanları çalarken, tam destek için silah talep edecekken ABD'nin bir anda sırtını çevirmesi savaş karşıtlığı açıklamalar yapması vs... Her şey bizi savaşa sokmak için verilen gaz mıydı?

2. Dünya Savaşı sonrası Türkiye-Suriye arasındaki gerilimden bahsediyorum.

Bu Amerika kadar satıcı ülke görmedim ya bir de ortağız yani sözde siz ne diyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi geceler herkese; 1957 Suriye ile savaş çanları çalarken, tam destek için silah talep edecekken ABD'nin bir anda sırtını çevirmesi savaş karşıtlığı açıklamalar yapması vs... Her şey bizi savaşa sokmak için verilen gaz mıydı?

Bu Amerika kadar satıcı ülke görmedim ya bir de ortağız yani sözde siz ne diyorsunuz?
Soğuk savaş ve Sovyet-Amerika çekişmesi… Bu olaya benzer bir olay daha var. Körfez savaşları sırasında Türkiye savaşa sokulmaya çalışılıyor ancak sonralarında girmiyoruz.

Amerika, Türkiye'yi nasıl bölebilirim ya da bir sorun çıkartabilirim sürekli o yönden düşünüyor sava için de aynısını yapıyor.

@KemalCC var ya iyiki onlara güvenip savaşa girmemişiz ben şaşıyorum sscb tehdine nasıl koruyabildiler bizi kasım 2015 te Rus uçağı düşürüldüğünde de bu iki hükumet arasında gerçekleşen bir olaydır diye konudan sıyrılmaya çalışmışlardı teröre destekte veriyorlar sözde müttefikiz ama ne yaptıkları belli değil

@KemalCC var ya iyi ki onlara güvenip savaşa girmemişiz ben şaşıyorum SSCB tehdine nasıl koruyabildiler bizi kasım 2015'te Rus uçağı düşürüldüğünde de bu iki hükumet arasında gerçekleşen bir olaydır diye konudan sıyrılmaya çalışmışlardı teröre destekte veriyorlar sözde müttefikiz ama ne yaptıkları belli değil.

Bilerek düşürmediler zor durumda olunduğu için düşürdüler uçağı kuralları çiğnedi düştü Rusya orada Türkiye'nin haklı olduğunu bildiği fazla durmadı üstünde yoksa savaş açacaktı nedeni de vardı ki Rusya tek bu nedenle savaş açmadı ileride tekrardan araları düzeltip müttefik olacağını bildiği ve çıkarı için yapacağını bilmeyen yoktur herhalde.

Bilerek düşürmediler zor durumda olunduğu için düşürdüler uçağı kuralları çiğnedi düştü Rusya orada Türkiye'nin haklı olduğunu bildiği fazla durmadı üstünde yoksa savaş açacaktı nedeni de vardı ki Rusya tek bu nedenle savaş açmadı ileride tekrardan araları düzeltip müttefik olacağını bildiği ve çıkarı için yapacağını bilmeyen yoktur herhalde.
Evet orası ayrı ben soğuk savaş sonrası Suriye krizi için söyledim onları sonradan eklemeyi unutmuşum

Bu cümle her şeyin cevabını hazırlıyor. Ortaklık, dostluk, kardeşlik değildir. Ülkeler her zaman kendi çıkarları için hareket ederler ve pragmatistirler. Senin için Amerika'nın bu hareketi satıcılık, kalleşliktir ancak bir Amerikan vatandaşı için ya da Amerikalı diplomatlar için başarıdır. Bütün mesele bu. Uluslararası İlişkilerde dış gözle olaya bakarsan empati yaparsan kaybedersin. Son yıllarda bizim ülkemizin en büyük problemi bu zaten. Fazla duygusal, fazla empatik yaklaşıyoruz çıkarımızı, realiteyi atlıyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı