Savaş pilotu olmak istiyorum

Hocam peki geçme ihtimali nasıl? Burada iş birazcık şansa kalıyor sanırım. Vücuda bağlı her şey. Sporla falan gelişir mi bu kuvvet?
Zaten G testine giriyorsan yüksek ihtimalle testten geçersin. G testinde sorun çıkartabilecek bir hastalığın varsa teste hiç sokmuyorlar çünkü.

Spor direnci ve kondisyonu arttırır, yani evet, spor yapmanın G testine katkısı olur.

Hava Harp Okulu'nda o uçakları uçurmadan T-38 e geçemezsin.
Biliyorum, Öğrenci Seçme Uçuşunda kullanılıyor o uçaklar.

Benim demek istediğim, pilotaj okullarının katkısı olur ama o kadar para vermeye değmez. Eğitmen pilotlar ilk 13 sorti de gayet iyi anlatıyor zaten.

Dostum, ailesinin maddi durumu çok iyi değilse gereksiz masraf olacağını söylüyorum.
Ben de maddi durumu iyiyse dedim. Ve gereksiz değil. Maddi durumu yüksek birisi HHO istiyorsa direk pilotaj eğitimi alması daha iyi olur. Sivil üniversiteden çıksa bile sonradan askeriyeye geçebilir. HHO'ya da girebilir. Ayrıca önceden temeli olunca okulda rahat eder.

Milli Savunma Üniversitesi bir üniversite, Hava Harp Okulu, Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu da o üniversitenin bölümleri.

Savaş pilotu olmak için önce sayısal bölümden MSÜ'ye girmeniz gerekiyor. Eğer o sene HHO (hava harp okulu) için belirlenen baraj puanını geçerseniz mülakatlara çağırılıyorsunuz. Mülakatlar spor, sözlü ve sağlık olmak üzere üçe ayrılıyor. YouTube'da bu mülakatları detaylıca anlatan birçok vide mevcut.

Mülakatlarda başarılı olursanız eğer Hava Harp Okulu için de yine sözlü ve spor mülakatından geçmeniz gerekiyor. O mülakatları da geçince psikomotor gibi pilotaj için gerekli özel testlerden geçiyorsunuz, bu testler çok zor değil.

Testlerin ardından öğrenci seçme uçuşu başlıyor. Bu süreç genelde 1-2 ay sürüyor. Burada T41-D eğitim uçağı kullanarak eğitmen pilot ile 13 sorti, eğitmen uygun görürse tek başınıza 14. sortiyi uçuyorsunuz. En çok elenme genelde bu aşamada oluyor.

Eğer bütün testlerde başarılı olursanız 1 aylık bir intibak eğitimi alıyorsunuz. Bu intibak eğitimi sizi daha çok askeri hayata ve disiplinli bir yaşama sokuyor. 1 aylık intibak eğitiminin ardından çok güzel bir törenle Hava Hark Okulu'nda eğitiminize başlıyorsunuz.

Hava Harp Okulu'nda toplam 4 yıl eğitim göreceksiniz. Pilotaj eğitiminin yanı sıra akademik dersler de var. Yani HHO'yu farklı bir okul gibi görmeyin, üniversite eğitimi alıyorsunuz. Ayrıca 4 sene boyunca sizin seçtiğiniz bir alanda mühendislik eğitimi de alacaksınız. Okuldan mezun olduğunuzda elinizde YÖK onaylı bir mühendislik diploması olacak. Bu arada HHO İstanbul Yeşilköy'de bulunuyor.

HHO'dan mezun olduktan sonra İzmir Çiğli'ye gönderiliyorsunuz ve orada gerçekten savaş uçağı kullanmayı ve savaşmayı öğreniyorsunuz. Sorunuz varsa sorabilrisiniz, detaylandırırım.

Yeni gözlerim bozuldu numarası yüksek değil ve gözlük fazla takmıyorum gözlerimi çizdirsem savaş pilotu olabilir miyim bir de benim göğsümde ve kolumda yanık var ameliyatla iz sildirme falan yapsam olamaz mıyım? Uzun zamandır bunun hayalini kuruyorum bir de MSÜ olsun mülakatlar sağlık ta falan torpil var mı nasıl girebiliriz hava Harp okuluna

Yeni gözlerim bozuldu numarası yüksek değil ve gözlük fazla takmıyorum gözlerimi çizdirsem savaş pilotu olabilir miyim bir de benim göğsümde ve kolumda yanık var ameliyatla iz sildirme falan yapsam olamaz mıyım? Uzun zamandır bunun hayalini kuruyorum bir de MSÜ olsun mülakatlar sağlık ta falan torpil var mı nasıl girebiliriz hava Harp okuluna
Göz çizdirme için net bir şey diyemem, göz çizdirip elenen de var elenmeyen de.

İz konusuna gelecek olursak, göğüsteki sıkıntı değil ama koldaki izin belirli bir büyüklükte olması ve uzaktan eşkâl belirtmemesi gerekir. Detaylarını öğrenek için bir askeri hastaneye gitmen daha sağlıklı olur.

Göz çizdirme için net bir şey diyemem, göz çizdirip elenen de var elenmeyen de.

İz konusuna gelecek olursak, göğüsteki sıkıntı değil ama koldaki izin belirli bir büyüklükte olması ve uzaktan eşkâl belirtmemesi gerekir. Detaylarını öğrenek için bir askeri hastaneye gitmen daha sağlıklı olur.
Teşekkür ederim 😊

Yeni konular

Geri
Yukarı