Savaşta bilgi mi üstündür, kılıç mı?

Arkadaşlar haftaya perşembe günü okulda münazara yarışması var, hoca ısrarla yarışmaya beni aldı ve bizim grup savaşta bilgi üstündür fikrini savunacak.

En iyi şekilde nasıl savunabiliriz?

(Tarihi olaylar dışında, Fatih Sultan Mehmet, Alparslan, turan taktiği, hilal taktiği gibi şeyler dışında bu fikri nasıl savunabiliriz? )
İnsanların zeki hissetmesi için aşırı genel olan boş sorulardan biri daha. Genel olarak bilgi daha üstündür fakat duruma göre değişen bir olay.
Karşılıklı toprak savaşı veya çarpışma.
Bilgi ve bilginin güçlü olduğuna inanmak. Sadece bilginin üstün olduğuna inanmak ve bilgiye değer vermek bile size bir avantaj sağlar. Buna değinebilirsin. Kılıcın üstün olduğuna inanmak sana hiç bir şey kazandırmaz sadece bilgiye daha az değer verirsin ve rakibinin seni bilgiyle alt etmesine daha fazla olanak sağlarsın.

Arkadaşlar haftaya perşembe günü okulda münazara yarışması var, hoca ısrarla yarışmaya beni aldı ve bizim grup savaşta bilgi üstündür fikrini savunacak.

En iyi şekilde nasıl savunabiliriz?

(Tarihi olaylar dışında, Fatih Sultan Mehmet, Alparslan, turan taktiği, hilal taktiği gibi şeyler dışında bu fikri nasıl savunabiliriz? )
Dostum zaten bilgi olmasa ordudaki askerleri nasıl konumlandıracaksın bugün tarihimize bakarsak az meblağda asker içeren bir orduyla neler başardık bunlar tamamen bilgi üstünlüğüdür
Tamam kılıcı iyi kullanan birisi 1v3 falan atabilir ama bir ordudan bahsediyorsak karşında 3 kişi olmayacağını için elindeki imkanlara göre askerlerini konuçlandırman gerekecek

Sun tzu "Savaş Sanatı" okursan savaşlarda istihbarat ve bilginin neden kılıçtan ve ordu büyüklüğünden daha önemli olduğunu görebilirsin kitap 50 sayfadan kısa ve 8-9 TL'ye bulabilirsin en fazla 2 saatte okursun.

Geri
Yukarı