Savaşta siviller öldürülmemeli

trans_women

Hectopat
Makaleler
4
Savaşta siviller öldürülmemeli. Şehirler, yerleşim bölgeleri gelişigüzel ve rastgele bombalanmamalı. Eskiden ABD'de yaşanan 11 Eylül saldırılarını ABD bilerek yaptıysa (yani kendi vatandaşlarını öldürdürdüyse) ve şimdi de bu saldırıları İsrail kasıtlı yaptıysa ve kendi vatandaşlarını öldürttüyse (savaş bahanesi çıkarmak için) bu canavarca bir suç, hiçbir etik ve ahlaki yanı yok... Başka da diyecek bir sözüm yok, Dünya tam bir cehennem. 😖

Hocam hakaret manasında anlamayın fakat:
1696930843298.png

Haklısınız hocam roma döneminde olduğu gibi devasa arenalarda gladyatör savaşları şeklinde yapılmalı. Hatta askerlere de gerek yok ülkelerin cumhurbaşkanları 1vs1 atabilirler. Filistin daha doğrusu Hamas'ı bir kenara koyuyorum ancak İsrail halkı kendi başındakini kendi seçti ise bir zahmet sonuçlarına da katlanacaklar. Kaldı ki savaş hukuku vs gibi şeyler orta doğu bataklığında çok da geçerliliği olan şeyler değil.

Savaşta siviller öldürülmemeli. Şehirler, yerleşim bölgeleri gelişigüzel ve rastgele bombalanmamalı. Eskiden ABD'de yaşanan 11 Eylül saldırılarını ABD bilerek yaptıysa (yani kendi vatandaşlarını öldürdürdüyse) ve şimdi de bu saldırıları İsrail kasıtlı yaptıysa ve kendi vatandaşlarını öldürttüyse (savaş bahanesi çıkarmak için) bu canavarca bir suç, hiçbir etik ve ahlaki yanı yok... Başka da diyecek bir sözüm yok, Dünya tam bir cehennem. 😖
Aslında bu dedikleriniz savaş kanununda var diye biliyorum ama kimse uymuyor.

Aslında bu dedikleriniz savaş kanununda var diye biliyorum ama kimse uymuyor.

Açıkçası tam olarak bir "savas hukuku" var denilebilir mi emin degilim. Türkiye bildiğim kadari ile uluslararası ceza mahkemesine (ucm veya halk arasinda en bilinen ismiyle lahey mahkemesi) taraf degil, ancak onun yerine uluslararasi hukukta "orantililik ve gereklilik" misilleme" "casus belli" ve yanilmiyorsam "tehlikenin önlenmesi" ve tabii ki "insan hakları evrensel bildirgesi" gibi gibi konuyla alakali bazi ilkeler, terimler vardi. Neyse burada ders anlatmiyoruz zaten bu eksik bilgim ile hiç anlatacak yetkinlige sahip degilim ancak konuyla alakali madem romantik konuşuyoruz cok sevdigim bir soz var onu sizinle paylaşmak isterim. "savaş hukuku olamaz çünkü bizzat savaş, hukuka aykırıdır"

İnsan denilen canlı tarih boyunca bunu yapmış ve yapmaya devam ediyor. tabi bunun asıl nedeni nedir? bunu irdelemek lazım. hayvanlarda birbirine zarar veriyor fakat bu "tanrı aklıyla" yapılıyor. insanda bu farklı kendi iradesi ve bilinci var. sivil-asker diye ayırmak doğru değil. insanı zihinsel-doğal olarak ayırmak lazım. mesela doğal bir insan asker olamaz bana göre zira bunu yaptığında "insan öldürmesi" gerekir. bu noktadan bakılırsa her insan "zihinsel" dir yada zihinsel tarafı genellikle ağır basar. yani çok rahat "manipule" edilebilir. herhangi birşeye inandırılabilir ve bu desteklenir. yani bir askere 1000 insan öldürdüğünde "kahramanlık" madalyası verilir ve "iyi birşey yaptığını" düşünür. (vatan kurtarmak) bunların hepsi profesyonel bir "manipulasyondur" peki bu manipulasyonu yapanlar neden bunu yapıyor? bana göre temel ülke çıkarları, para vs değil. insan zihni hayvanlardan bariz şekilde farklı ve bana göre bu farklılık "insanın kendi kararı" yani bile bile tanrıya-allaha-yaratıcıya naif bir şekilde söylemek gerekirse "yol göstermiş" bütün kavganın, kötülüklerin temelinde bana göre bu var. (yani tanrıyı ret eden insanı tanrıyı ret eden de sevmiyor) ve bunun değişme şansı yok tek çözüm insan denilen canlılın yeryüzünden tamamen silinmesi-yok olması.. bu olacak ama milyonlarca yıldır canlılık olan yeryüzünde "hemen" değil.

Hamas düşünücekti ben bunlara böyle yaparsam gelip anamı s... Ler mi diye
Filistin halkının çoğunluğu yanlış seçim yaptı bedelini yanlış seçim yapmayanlar da ödeyecek.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231010_181446_Chrome.jpg
    Screenshot_20231010_181446_Chrome.jpg
    100,1 KB · Görüntüleme: 55

Geri
Yukarı