SEAGATE 5TB Disk Yavaşlık Sorunu

FRMON

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar Geçen yaşadığım sahte wd green 4tb disk macerasından sonra gittim 550 TL'ye Kliksa'dan seagate backup plus 5TB harici disk aldım. Gelir gelmez USB3'den pc'ye bağlayıp dataları kopyalamaya başladım derken hızı çok yavaş geldi ve USB3 Bana yetmiyor kesinlikle sata'dan bağlamalıyım dedim ve Kutusunu çizmeden deforma etmeden bir güzel söktüm. İçinden diski çıkartım PC'ye bağladım. GPT olduğu için 2TB gördü ve hemen MBR'ye dönüştürdüm. Artık 4,54 TB'lık tek bir diskim oldu. Bu arada içinden çıkan diskin model st5000dm000 dir. Neyse dosyaları kopyalamaya başladım önce 200.000 adet fotoğraf bulunan 1tb'lık disten başladım. Bunu kopyalaması yaklaşık 8-10 saat sürdü. Bu arada kopyalama hızı çok dosya olduğu için 4-5 MB/SN'lere kadar düşüp 20-30MB/SN civarında devam ediyordu. Herhalde normaldır dedim ve geçtim. Sonra 65.000 dosya bulunan 471GB'lik iş arşivimi kopyalamaya başladım. İçime kurt düştü ve kopyalamayı iptal ettim. Aynı kaynaktan bu sefer başka bir diske (WD Green 3TB) kopyalamaya başladım ve 1 saat 30 dakikada işlem bitti. Ardındn yine aynı kaynaktan bu sefer 5TB'lik diske kopyalamaya başladım aynı klasörü yaklaşık 4 saatte bitirdi. Demek ki diskte bir problem var. Tamam 5900RPM ama GREEN disk de o kadar RPM'si ama hiç yavaşlık olmadı.

Daha sonra 4 gblık ve 12 gblik tek MKV dosyalarını test etmek için kopyaladım. tek ve büyük dosyalarda hız düşüklüğü olmuyor keza kopyalama hızı 150-160MB civarında stabil geziyor. Ne zaman ki çok dosya oluyor o zaman sıkıntı başlıyor.

Şimdi sizde ne yapmalıyım? Diskte üretim hatası mı var yoksa bu diskler böyle mi?
Garantiye göndersem derdimi anlarlar mı? Yoksa disk çalışıyor deyip geri mi gönderirler?

Teşekkürler.
2015-11-08-08-44-00.jpg

e9oeeqr.png

Çok fazla sayıda küçük boyutlu dosya kopyalıyorsanız bu durum gayet normaldir.

Arkadaş doğru söylemiş, küçük boyutlu çok fazla sayıda dosya varsa bu işlem uzun sürebilir, normaldir.

Düzeltme: Aklıma birşey takıldı, 4 buçuk tb gerçekten büyük bir değer. Koskoca diskin tamamını tek bir bölümde bırakmak verilerin rastgele yazıldığından dolayı sıkıntı çıkartıyor olabilir. Deneme amaçlı olarak 200gb lık bir alan açıp fotoğraf arşivinizi oraya atabilir misiniz? Özellikle fotoğraf arşivi, küçük boyutlu çok sayıda dosya.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı