Çözüldü Seagate Backup Plus 3TB veri kurtarma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kilavuzz"

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
İyi forumlar.
Başlıkta belirttiğim cihazım bu sabah canı sıkıldı ve bozuldu. Nedenini bilmiyorum, art arda bağlantısı 4 defa gitti geldi. Sonuncu geldiğinde artık erişemiyordum.

Darbe almadı ve düşmedi. 2 yıldır aynı yerinde duruyordu, yeri de değişmedi. Oyun, yazılım, fotoğraf, ders notlarım ıvır zıvır ne varsa içinde. 3TB toplam depolama alanı var, 2,7TB'ı dolu, cihazın 270MB civarı boş alanı vardı. Dosya gezginini açayım girmeye çalışayım dersem bilgisayar kilitleniyor. Dosya gezgini yanıt vermiyor ancak bizim elemanın kablosunu çekince bilgisayar kendine geliyor. EaseUS programını indirdim, program açılamıyor dahi yine bizimkinin kablosunu çekersem açılıyor. Benim anlamadığım program "C" dizinine kurulu, işletim sistemim de aynı şekilde. "C" ise M2 SSD, bu arkadaşla ne alakası var da bilgisayarım kilitleniyor, ona da bir anlam veremedim.
Canı sıkılıp bozulan arkadaşın tam adı;
"SEAGATE BACKUP PLUS 3TB USB3.0 3.5" SIYAH HARICI HDD STCA3000101"

Bir alışveriş sitesinden kopyaladım adını. Bir oluru var mıdır arkadaşlar, bir çıkar yol? 2 hafta önce de gitti geldi ama tek seferdi. Onda böyle bir hata olmadı. Bu sabah gerçekleşen durum bir garip, kablosunu farklı yere taktım çıkardım ve biraz bekledim, belki statik elektriktir dedim ama yemedi. Öyle bekledim, başka bilgisayarda denedim onu da kilitliyor. Kaybolan verinin boyutu çok büyük.

Ek:
EaseUS programını çalıştırabildim. Hızlı tarama tamamlandı ve şuan daha fazla veri bulmaya çalışıyorum diyor. 7 saat 41 dakika gösteriyor. Şimdi bu tarama bittiğinde benim bu verileri aktarabileceğim başka diskim yok. Ben bu diski program üzerinden veri kaybı olmadan onarabilir miyim?

Son düzenleme:
Çözüm
Hayır sadece Plus. Aslında çok zor değil sadece zaman istiyor. İçindekileri sığdırabileceğim boyutta başka bir diskim olsa veri kurtarma programı ile içindekileri diğerine aktarırdım. Daha sonra bunu biçimlendirip tekrar kullanılabilir bir hale getirirdim ama maalesef başka bir diskim yok. Öğrendiğime göre 20-30 TL fiyata bilgisayarcılar yapıyormuş. Yaptırdıktan sonra gelecek ay yeni bir disk alacağım ama. Tekrar riske atamam artık dikiş tutmaz herhalde. Yine de ilginiz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Çözüm:
Komut istemini yönetici olarak çalıştırdıktan sonra bu kodu yazdım:
chkdsk d: /f /r
"d" harfi benim diskimi ifade ediyor. Enter tuşuna bastım. 7 saatlik bir tarama ve onarım işleminden sonra disk kendiliğinden açıldı ve herhangi bir veri kaybı yaşamadım. Yine de bilgisayarı yeniden başlattım ve şuan sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum. Ayrıca bu kodu yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra işlem devam ederken dosya gezgini kilitlenmiyor ve bilgisayar rahat çalışabiliyordu.
Hocam konu ile ilgili Seagate'a mail attınız mı? Belki pandemiye mahsus bir defalığına ücretsiz veri kurtarma hizmeti sunabilirler size. Bizim şirkette bozulan bir tane Seagate HDD'yi daha dün Hollanda'da ki veri kurtarma merkezlerine yolladık adamların. Ücretsiz olarak verilerimizi kurtarabileceklerini söylediler bir defalığına. Bir şansınızı deneyin bence;
Böyle durumlarda üretici ile iletişime geçmek daha mantıklı. Seagate verilerinizi kurtarıp yeni bir diske koyup size geri gönderiyor.

Hocam konu ile ilgili Seagate'a mail attınız mı? Belki pandemiye mahsus bir defalığına ücretsiz veri kurtarma hizmeti sunabilirler size. Bizim şirkette bozulan bir tane Seagate HDD'yi daha dün Hollanda'da ki veri kurtarma merkezlerine yolladık adamların. Ücretsiz olarak verilerimizi kurtarabileceklerini söylediler bir defalığına. Bir şansınızı deneyin bence;
Böyle durumlarda üretici ile iletişime geçmek daha mantıklı. Seagate verilerinizi kurtarıp yeni bir diske koyup size geri gönderiyor.
Ürünün garantisi biteli çok oluyor. O yüzden sanmıyorum böyle bir şey yapacaklarını.
Yapsalar da göndereceğim o gidecek, yok gelecek vs. çok uzun iş. Yine de teşekkür ederim.

Ürünün garantisi biteli çok oluyor. O yüzden sanmıyorum böyle bir şey yapacaklarını.
Yapsalar da göndereceğim o gidecek, yok gelecek vs. çok uzun iş. Yine de teşekkür ederim.
Backup Plus Hub sanırım değil mi hocam HDD'niz? Backup Plus Hub'ların ömür boyu veri kurtarma garantisi vardı sanırım. Neyse benimkisi bir öneri sadece. :) Veri kurtarmak zor biraz evde. O yüzden işi bilen profesyonellere göndermek gerekiyor. Bizim Seagate HDD'de yeni değildi. 5 senelik bir HDD dile kolay. Garantisi bitmesine rağmen ücretsiz şekilde veri kurtarabileceklerini söylediler.

Hayır sadece Plus. Aslında çok zor değil sadece zaman istiyor. İçindekileri sığdırabileceğim boyutta başka bir diskim olsa veri kurtarma programı ile içindekileri diğerine aktarırdım. Daha sonra bunu biçimlendirip tekrar kullanılabilir bir hale getirirdim ama maalesef başka bir diskim yok. Öğrendiğime göre 20-30 TL fiyata bilgisayarcılar yapıyormuş. Yaptırdıktan sonra gelecek ay yeni bir disk alacağım ama. Tekrar riske atamam artık dikiş tutmaz herhalde. Yine de ilginiz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Çözüm:
Komut istemini yönetici olarak çalıştırdıktan sonra bu kodu yazdım:
chkdsk d: /f /r
"d" harfi benim diskimi ifade ediyor. Enter tuşuna bastım. 7 saatlik bir tarama ve onarım işleminden sonra disk kendiliğinden açıldı ve herhangi bir veri kaybı yaşamadım. Yine de bilgisayarı yeniden başlattım ve şuan sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum. Ayrıca bu kodu yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra işlem devam ederken dosya gezgini kilitlenmiyor ve bilgisayar rahat çalışabiliyordu.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı