Seagate bahsedildiği kadar kötü mü?

@PabIo Escobar Seagate'in 2007 yılından sonra ürettiği 7200.10, 7200.11, 7200.13 ve 16. nesil Barracuda diskler sorunlu. Sizdeki ya 7200.12 ya da 14. nesil Barracuda. Sadece bu iki nesil ve 2006 öncesi üretilen Barracuda disklerin büyük problemleri yok.
Olabilir. Ben dünyaya geldikten 4 sene sonra almış babam.

Bu konulardan sonra WD Blue'ya ve Toshiba P300'e baktım. Hepsi birbirine benziyor. Onlar da 2 yıl garanti vermiş. WD'nin de aynı fiyat bandındaki ürünü SMR. Toshiba P300 CMR ve 7200RPM'di. En iyisi o gibi gözüküyordu ama P300 diye arattığımda da aynı konular vardı. Sanırım pek çıkış yok gibi? Siz ne dersiniz bu duruma hocam @PossibleTurco ? Ya bu fiyat bandında kalacaksınız ve şanslı olmak için dua edeceksiniz ya da HDD'ye de SSD gibi para ayıracaksınız galiba.

@Kreinnar Kapasiteye göre değişiyor kayıt yöntemi. Seagate'in düz Barracuda serisinde 1 TB ve 500 GB hariç hepsi SMR. Toshiba P300'ün 4 TB ve 6 TB'ı SMR. WD Blue 2 TB ve 6 TB SMR yine. Onun dışındakiler komple CMR kayıt kullanıyor. Yüksek kapasitelerde maliyeti düşürmek adına CMR değil SMR kullanıyorlar. Lakin bizim için önemli olan 1 TB ve 2 TB modeller. En çok bu kapasiteler alınıyor çünkü. Düz Barracuda 1 TB CMR ama yükleme ve boşaltma döngüsü çok az. Ayrıca 10 TB veriden sonra patlama ihtimali var. Sorunlu bir disk. Çok yüksek kapasitelerde Seagate Ironwolf, Ironwolf Pro, WD Red, Red Pro, Toshiba N300 gibi HDD'ler tercih edilmeli.

@Kreinnar Kapasiteye göre değişiyor kayıt yöntemi. Seagate'in düz Barracuda serisinde 1 TB ve 500 GB hariç hepsi SMR. Toshiba P300'ün 4 TB ve 6 TB'ı SMR. WD Blue 2 TB ve 6 TB SMR yine. Onun dışındakiler komple CMR kayıt kullanıyor. Yüksek kapasitelerde maliyeti düşürmek adına CMR değil SMR kullanıyorlar. Lakin bizim için önemli olan 1 TB ve 2 TB modeller. En çok bu kapasiteler alınıyor çünkü. Düz Barracuda 1 TB CMR ama yükleme ve boşaltma döngüsü çok az. Ayrıca 10 TB veriden sonra patlama ihtimali var. Sorunlu bir disk. Çok yüksek kapasitelerde Seagate Ironwolf, Ironwolf Pro, WD Red, Red Pro, Toshiba N300 gibi HDD'ler tercih edilmeli.
Dediğim gibi dediğiniz HDD'ler de neredeyse SATA SSD fiyatına denk gelecek . Mesela şu an 2TB'da hangi HDD'yi önerirsiniz F/P olarak?

@Kreinnar Bütçeye göre değişiyor hocam F/P olayı. :) Düşük bütçede en F/P P300 olur. Yüksek bütçede ise fazla rakip olduğu için tam bir F/P yok. Ama Seagate sunduğu hizmetler ile daha önde rakiplerine göre.

@Kreinnar Bütçeye göre değişiyor hocam F/P olayı. :) Düşük bütçede en F/P P300 olur. Yüksek bütçede ise fazla rakip olduğu için tam bir F/P yok. Ama Seagate sunduğu hizmetler ile daha önde rakiplerine göre.
2TB ve 500 lira bandında aralarında en iyisi P300 gibi duruyor. 7200RPM ve CMR ikisi birlikte bir tek bu diskte var ama P300'ü aldığı gibi içindeki diski yakan vb tarzında konular gördüm yine. Artık düşük bütçede bir şey almak gerçekten zor gibi gözüküyor.

Ben epey baktım ama 2 tb üstü seagate dışında doğru dürüst ürün bulamadım lütfen tavsiyede bulunalım arkadaşlar. İsteyenlere de yardımcı olmuş olur.
Peki bu ürünler günlük kullanıma uygun değil mi hocam mesela bir oyun kursak yada program kullanırken deli eder cinsten yavaş yada gürültülü mü olur?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı