Rehber Seagate Barracuda HDD'ler neden alınmamalı?

Zannetmiyorum Amazon'un ikinci el ürün satacağını. N11'de ki satıcıda yorum bile yok. Büyük risk. Güvenmeyin derim.

Zannetmiyorum Amazon'un ikinci el ürün satacağını. N11'de ki satıcıda yorum bile yok. Büyük risk. Güvenmeyin derim.

Haklısınız hocam, ben de zannetmiyorum refurbished ürün göndereceklerini. Amazon güvenilir en azından. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

Hocam aynı ürünü amazonda satıyorsa bence ordan alın. Fiyat olarak ucuzu geçtim birazcık daha pahalı ise yine ordan alıyorum. Çünkü şubat ayında pc aldım monitörü amazondan aldım. Aynı ürün diğer sitelerde biraz daha ucuzdu. 2. gün açılmadı monitör. Gönderdim ve iade hemen ödendi. Başka bir yerde servise gönderdik , kullanıcı hatası olabilir gibi dertlerin hepsinden kurtarıyor amazon. Alın begenmezseniz şüpheniz varsa iade edin. Başka bir ürün sipariş verin olsun bitsin

Bana diyorsanız cevap için teşekkürler ama bu üründen vazgeçtim, başka HDD sipariş verdim. Toshiba L200 1TB 5400 RPM

Var ya konunun güncel olması benim için çok uygun zamanlı oldu. Tam da dün benim Seagate Barracuda 2TB HDD ilk bad sector'ünü verdi.

2017 yazından beri kullandığım Seagate Barracuda HDD 2019 Aralık ayında pat diye bozuluvermişti (çok sık veya detaylı sağlık kontrolü yapmıyordum), ben de bozulan HDD'nin aynısından alıp (IQ 999) ddrescue ile kurtarabildiğim kadar dosyayı (az bir istisna hariç bütün dosyalarımı) kurtarmıştım. Şimdi yeni HDD de 16. ayında ilk sorununu çıkardı. (430 gün açık kalma süresi var)
Zaten bir süredir yüksek kapasiteli bir HDD almak istiyordum biraz daha araştırmamı yapıp konu da açayım diyorum.

Yeri gelmişken şu konuda kısaca fikrinizi duymak isterim: İyi ve yüksek kapasiteli bir CMR HDD için sizce nasıl bir yol izlenmeli?

Mesela ben dahili bir HDD alma niyetindeydim ama 6TB ve üstü düşününce dahililer arasında iyi seçenekler kalmıyor gibi. Harici HDD alıp kutusundan çıkarmanın da garantiye zarar vermesinden endişeliyim.
Mesela WD Elements 10TB modelini sanki geçenlerde (1-2 bilemedin 3 ay önce) 1300 civarı fiyatlarda görmüştüm şimdi 1850, 1950 civarlarında gözüküyor. İçinden WD White çıkıyor diyorlar.

Arşiv amaçlı yüksek kapasiteli, hız amaçlı düşük kapasiteli HDD diye öğrenmiştim ama genelde düşük kapasitede SMR, yüksek kapasitede CMR HDD olduğunu gördüm. Şimdi mesela 10TB CMR HDD alacak olursam 2TB SMR HDD'deki oyunları ona taşırım herhalde.

Güzel rehber eline sağlık.
Ben memnunum. @PossibleTurco
Ne kadar yazdığını hesaplayınca yaklaşık 7 TB çıkıyor sanırım.

@@PossibleTurco elinize sağlık, çok bilgilendirici olmuş. 2009da aldığım 7200.11 sorun çıkarmadı, şansım varmış.
İnternet üzerinden sipariş ile yeni bir disk alacağım. Sizce WD Blue 3TB(WD30EZRZ) mı yoksa Toshiba P300 2TB (HDWD120UZSVA) mı? İkisi de CMR kayıt kullanıyor. Toshiba'nın hızlı oluşu ve kutu ile gelmesi avantaj ancak ses çıkardığına dair şikayetler de görüyorum. WD Blue ise 3 tb kapasiteye sahip ve de düşük hızda olması açısından daha sessiz ve uzun ömürlü olabilir diye düşündüm. Önerileriniz ne şekilde olur?

Ben daha dün Seagate Barracuda 1TB HDD aldım lakin HDD yenilenmiş pipeline çıktı. İçinede çoktan GTA 5'imi yükledim iade etmek istemiyorum sizce bu HDD de sorun çıkartır mı? 5-6 sene dayanır mı? HDD 7/24 HDD'si imiş 5900 RPM olanlardan. Şanslı mıyım yoksa daha beter bir durum içerisinde miyim?

Bir PossibleTurco klasiği... Ellerinize sağlık hocam yine muhteşem blog yapmışsınız..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…