Seagate Mobile HDD 1 TB HDD başlatılamıyor hatası

Kemal Yiğit

Hectopat
Makaleler
1
Hard diski taktığımda başlıktaki hatayı alıyorum. Diski başlat dediğimde ise erişim engellendi diyor. Yardım edebilecek var mı ya da bozulduysa tamir edilebilir mi?

HDD modeli: ST1000LM 035-1RK172 SCS'ı disk device.
Seagate Mobile HDD 1TB.

Dosya Ekleri

• resim_2023-07-15_201801955.png
    resim_2023-07-15_201801955.png
    30,6 KB · Görüntüleme: 18
Aşağıdaki videonun sadece ilk iki dakikasını izleyin ve uygulayın. Videoda Flash disk kullanılıyor ama siz SSD/HDD nizi kullanacaksınız. Uyarı : Diskteki veriler silinecektir.
Umarım donanımsal bozukluk yoktur ve harddiskinizi kullanmaya devam edebilirsiniz..
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aşağıdaki videonun sadece ilk iki dakikasını izleyin ve uygulayın. Videoda Flash disk kullanılıyor ama siz SSD/HDD nizi kullanacaksınız. Uyarı : Diskteki veriler silinecektir.
Umarım donanımsal bozukluk yoktur ve harddiskinizi kullanmaya devam edebilirsiniz..
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Rufus ile denediğimde hdd gözükmüyor ve diskpart ile formatlamayıda denedim galiba donanımsal bir sorun var

Rufus ile denediğimde hdd gözükmüyor ve diskpart ile formatlamayıda denedim galiba donanımsal bir sorun var
Umudunuz kalmadı ise:
Son çare bir iki çekiç darbesi vurun :)
Belki çalışır, olmayacak iş değil.

Aslında size gerçekten uygulamada kullanılan bir yöntem söyleyeyim.
Harddiski fırına atın.
(Mikrodalga değil, davul fırın)

Ek: Bunları henüz denemeye falan kalkmayın, ancak çöpe atmaya kara verirseniz eğlencesine olabilir.
Bu mesaj çözüm olsa en azından Technopat tarihine geçer. :)

Son düzenleme:
Daha önce harddisk üzerinde dual boot yada farklı bir işletim sistemi kurmayı vs denediniz mi? Mesela harddisk üzerine ubuntu kurmak vs.

Ek: Forum ve genel olarak internet üstünde Seagate HDD'lerden pek memnun olan yokmuş zaten genel olarak sorunlu.

@Kemal Yiğit , Bu benim son önerim. Denermisiniz lütfen. En azından windows ortamında göründüğü için umidimi kesemedim.

1-) Hddguru yu şu linkten indir. Kurulmadan çalışan versiyonun linkini ekliyorum.
https://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/HDDLLF.4.40.exe
Çalıştırdıktan sonra HDDi seç ama BİÇİMLENDİRME.
Perform quick wipe yazan çentiksiz bir yer var. Çentiği işaretle ve next next.. 1 saniyede bitmesi lazım. İşlemden sonra hddguruyu kapatmadan ekran görüntüsü alın.

Bilgisayarı yeniden başlatın.

2-) Sonra windowsundan disk yönetimine girin ( ekran görüntüsü9 .....partitionun üzerine değil en baştaki disk.. yazan yere tıklayıp MBR olarak .. tekrar biçimlendirebilmen lazım.

Her iki ekran görüntüsünü burada paylaşın.

@Kemal Yiğit, bu benim son önerim. Dener misiniz lütfen. En azından Windows ortamında göründüğü için umidimi kesemedim.

1-) hddguru yu şu linkten indir. Kurulmadan çalışan versiyonun linkini ekliyorum.
https://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/HDDLLF.4.40.exe
Çalıştırdıktan sonra HDD'i seç ama biçimlendirme.
Perform quick wipe yazan çentiksiz bir yer var. Çentiği işaretle ve Next Next. 1 saniyede bitmesi lazım. İşlemden sonra hddguruyu kapatmadan ekran görüntüsü alın.

Bilgisayarı yeniden başlatın.

2-) sonra Windows'undan disk yönetimine girin ( ekran görüntüsü9..Partition'un üzerine değil en baştaki disk. Yazan yere tıklayıp MBR olarak. Tekrar biçimlendirebilmen lazım.

Her iki ekran görüntüsünü burada paylaşın.

Şu an hiçbir işlem yapamıyorum Windows algılamıyor HDD'den bip sesleri geliyor anladığım kadarı ile ölmüş.

Yeni konular

Geri
Yukarı