Seagate taşınabilir 1 TB HDD açılmıyor, görünmüyor

kenansn

Hectopat
Merhabalar elimde Seagate 1 TB taşınabilir HDD var. Yakın zamanda yaklaşık 3 haftadır açılmıyor bilgisayarımda görünmüyor bile. Sadece aygıt çıkar seçeneğinde marka adı çıkıyor başka bir yerde görünmüyor. Sağlıklı çalışırken üzerindeki mavi ışık yanıp sönüyordu, şimdi o ışık da yanmıyor. Disk 3-4 yıllık bir üründü. Son zamanlarda geç açılıyordu. En son bilgisayarda takılı bırakmıştım, bir şey olmaz diye düşünüp günlerce PC'ye takılı bırakıyordum işim olunca direkt bilgisayarımdan ulaşıyordum. Sonra bir akşam işim düştü bir baktım bilgisayarımda disk adı bile çıkmadı, bende diski elime alıp inceledim o an çok sıcaktı nedenini anlamadım. Ondan sonrada hiç görünmedi ara sıra mavi ışık yanıp sönüyordu artık ışık da hiç yanmıyor, sadece enerjilenip hafif titriyor. 1 TB'da 87GB falan boş bırakmıştım, disk en son kırmızıydı. İçinde o kadar çok hatıra fotoğraf ve videosu vardı ki şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz sizce içindekileri nasıl kurtarabilirim? Disk umurumda değil içindekiler derdim.

Dosya Ekleri

• 1624475768914.jpg
    1624475768914.jpg
    82,9 KB · Görüntüleme: 58
  • 1624475768947.jpg
    1624475768947.jpg
    90,1 KB · Görüntüleme: 38
  • 1624475768988.jpg
    1624475768988.jpg
    75,9 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleyen: Moderatör:
Kablosunda sorun olabilir mi? Ama düştü demişsin o da zor ihtimal. İçinde bu modelin 2 TB olanı da kullanmış birisi olarak SATA 1 TB 2.5" disk çıkıyor. Onu bilgisayarına SATA üzerinden bağlayabilirsin. Ama tabii notebook ise cihazın zor, ama en azından böyle SATA ile bağlarsam diskin çalışıp çalışmadığına kesin emin olursun.

Belki bozulmuş olabilir. Sadece içindekiler önemliyse dış kutusunu kırıp direkt SATA kablolarıyla bağlamayı deneyebilirsiniz. USB dönüştürücü kısmı bozulmuş olabilir.
Sağ olun ama bu haliyle belki olurda açılır diye başka kablo ile ve kendi kablosu ile defalarca denedim. Gelmedi, görünmedi. Sizce öyle yapsam açılır mı emin misiniz?
SATA ile nasıl yapabilirim bağlayabilirim?

Kablosunda sorun olabilir mi? Ama düştü demişsin o da zor ihtimal. İçinde bu modelin 2 TB olanı da kullanmış birisi olarak SATA 1 TB 2.5" disk çıkıyor. Onu bilgisayarına SATA üzerinden bağlayabilirsin. Ama tabii notebook ise cihazın zor, ama en azından böyle SATA ile bağlarsam diskin çalışıp çalışmadığına kesin emin olursun.
"İşim" düştü demiş, deyim yani.

Sağ olun ama bu haliyle belki olurda açılır diye başka kablo ile ve kendi kablosu ile defalarca denedim. Gelmedi, görünmedi. Sizce öyle yapsam açılır mı emin misiniz?
SATA ile nasıl yapabilirim bağlayabilirim?
Kesin bir şey diyemem ama kalp krizi geçiren hastaya kaburgası kırılsa dahi kalp masajı uygulanır. Yoksa her türlü ölecektir zaten. En azından kutusundan çıkarıp kurtarmayı deneyebilirsiniz. İçindeki de normal bir SATA HDD, içindeki dönüştürücü devreden kurtulup kablolarla bağlarsınız.

Kesin bir şey diyemem ama kalp krizi geçiren hastaya kaburgası kırılsa dahi kalp masajı uygulanır. Yoksa her türlü ölecektir zaten. En azından kutusundan çıkarıp kurtarmayı deneyebilirsiniz. İçindeki de normal bir SATA HDD, içindeki dönüştürücü devreden kurtulup kablolarla bağlarsınız.
Teşekkür ederim peki bunu deneyebilirm ayrıca veri kurtarma merkezine götürmek konusunda düşünceniz nedir?

Geri
Yukarı