Seçim sonrası eğitim sistemi değişir mi?

MERT1548

Decipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, daha demin Oğuzhan Uğur'un videosunu izledim. Burada dediklerine katılıyorum. Sizce eğitim sistemi değişir mi seçim sonrası? Aşağı linkini koydum izlemek isteyenler için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, daha demin Oğuzhan Uğur'un videosunu izledim. Burada dediklerine katılıyorum. Sizce eğitim sistemi değişir mi seçim sonrası? Aşağı linkini koydum izlemek isteyenler için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Türkiyede çok zor değişir sistem, değişse bile insanlara yeni sisteme adapte olmak istemeyecek. (Eski sistem daha iyidi diyecekler.)

Eğitime el atmayı düşünüyor muhalefet. Bu oldukça uzun süre alacak olsa da zamanında ziya hocanın denediği lakin AKP'ye boyun eğerek başaramadığı sisteme benzer bir şeyler yapılması muhtemel. O zamana kadar yama niyetine müfredat, ders sayısı ve süresi, eğitim kalitesi ve okulların içeriği gibi hızlıca düzeltilebilecek konulara bu yılın sınavlarından sonra el atarlar. Tahminlerim doğrultusunda yeni sistemle sınav tamamen kalkmayacak ama yetenek gerektiren -örneğin yazılım, doktorluk gibi- bölümlerde ağırlıklı olarak özel yetenek sınavı gibi bir test olacağı kesin. Bir doktor, neden matematik yapsın ki? Ya da yazılımcının kimya bilip bilmemesi kimin umurunda? Bunlar kağıt üzerinde kısa sürede düzeltilecek şeyler ama köklü düzelme 2 yılı bulur diyelim. Muhalefet tarafı sadece Masa'dan ibaret değil, ben eminim arkada bir ekip eğitim üzerine çalışıyordur. Ben 11. sınıf öğrencisiyim ve düzgün sistemin bana denk geleceğini sanmıyorum ama hafifletilmiş, benim hayallerime ulaşmama daha olanak sağlayan ve üniversite yerine evden kendi çabamla bir yere gelmeyi seçmeyi -şu anda çoğu durumda en mantıklısı-saçmalık haline getirirler, orası kesin. Umarım düşüncelerim size katkıda bulunmuştur.

Mütakabatnamelerinde bazı değişiklikler yapılacağını söylemişlerdi. Fakat sistemi değiştirme hayalleri var mı ya da gelecek eğitim-öğretim yılına yetişir mi bilinmez.

Bu arada muhalefet kazanmasa da sistem değişecek gibi duruyor ki umarım o zaman çok büyük bir değişiklik olmaz. 🥰

Geri
Yukarı