Secure Boot aktif olmuyor

Ahmetpvp

Decapat
Anakart
Gigabyte
Valorant'a girebilmek için TPM 2.0 ve Secure Boot gerekiyor TPM 2.0 sıkıntı yok geriye Secure Boot'u açmam kaldı.
Bende BIOS'a girip Secure Boot'u açtım. Fakat yine de Valorant (Van9003)aynı hatayı verdi, msinfo32 yazınca Güvenli Önyükleme Durumu Açık olmalıymış bende Kapalı gözüküyor.
Araştırdım sanırım Secure Boot mode vardı Custom yaptım restore factory keys tıklayıp yine açmayı denedim olmuyor.
Bir de CSM diye bir şey varmış o da kapalı tam olarak bilmiyorum.

Anakart Gigabyte, internette Technopat YouTube kanalında videosuda vardı UEFI destekli ekran kartı olması gerek diyordu sanırım GPU-Z indirdim UEFI etkin gözüküyor.
Ben neyi yanlış yapıyorum? Secure Boot "Enabled" fakat msinfo32 açınca Güvenli Önyükleme Durumu "Kapalı" gösteriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Valorant'a girebilmek için TPM 2.0 ve Secure Boot gerekiyor TPM 2.0 sıkıntı yok geriye Secure Boot'u açmam kaldı.
Bende BIOS'a girip Secure Boot'u açtım. Fakat yine de Valorant (Van9003)aynı hatayı verdi, msinfo32 yazınca Güvenli Önyükleme Durumu Açık olmalıymış bende Kapalı gözüküyor.
Araştırdım sanırım Secure Boot mode vardı Custom yaptım restore factory keys tıklayıp yine açmayı denedim olmuyor.
Bir de CSM diye bir şey varmış o da kapalı tam olarak bilmiyorum.

Anakart Gigabyte, internette Technopat YouTube kanalında videosuda vardı UEFI destekli ekran kartı olması gerek diyordu sanırım GPU-Z indirdim UEFI etkin gözüküyor.
Ben neyi yanlış yapıyorum? Secure Boot "Enabled" fakat msinfo32 açınca Güvenli Önyükleme Durumu "Kapalı" gösteriyor.
Hocam BIOS sürümünü güncelleyin.

Hocam BIOS sürümünü güncelleyin.
1711209207768.png
H510M H 001 gözüküyor anakart doğru mu gidiyorum?
Bunu yükleyip rufusa atıp biostan update mi etmem gerekiyor?

Eki Görüntüle 2148486 H510M h 001 gözüküyor anakart doğru mu gidiyorum?
Bunu yükleyip Rufus'a atıp BIOS'tan Update mi etmem gerekiyor?

Dostum BIOS güncellemesi yaptıktan sonra Secure Boot açmanı öneririm aksi takdirde soft brick olma ihtimali var. Ben BIOS güncellemeden Secure Boot açmayı denedim soft brick oldu. Gigabyte bu sağı solu belli olmaz. İllaki ben Secure Boot açacağım diyorsan en garanti yol servise göndermek. Ben brick olduğu için servise gönderdim. 1.5 hafta sonra güncel BIOS + Secure Boot açık şekilde teslim aldım.

Dostum BIOS güncellemesi yaptıktan sonra Secure Boot açmanı öneririm aksi takdirde soft brick olma ihtimali var. Ben BIOS güncellemeden Secure Boot açmayı denedim soft brick oldu. Gigabyte bu sağı solu belli olmaz. İllaki ben Secure Boot açacağım diyorsan en garanti yol servise göndermek. Ben brick olduğu için servise gönderdim. 1.5 hafta sonra güncel BIOS + Secure Boot açık şekilde teslim aldım.
Ben bi ara csm ile uğraşırken bilgisayar açılmadı siyah ekran yaklaşık 10 kelimeden oluşan bir cümle vardı. Sanırım o soft brick oluyor ben o olduğunda bilgisayarı kapayıp csm yi kapadım ve sorun düzelmişti.

1711211698300.png

Neyi yanlış yapıyorum?
BIOS güncelleme kısmında bu BIOS sürümü çıkmadı.

Ben bi ara csm ile uğraşırken bilgisayar açılmadı siyah ekran yaklaşık 10 kelimeden oluşan bir cümle vardı. Sanırım o soft brick oluyor ben o olduğunda bilgisayarı kapayıp csm yi kapadım ve sorun düzelmişti.

Eki Görüntüle 2148520
Neyi yanlış yapıyorum?
BIOS güncelleme kısmında bu BIOS sürümü çıkmadı.
BIOS
Eki Görüntüle 2148486 H510M H 001 gözüküyor anakart doğru mu gidiyorum?
Bunu yükleyip rufusa atıp biostan update mi etmem gerekiyor?
Bu linkten indirin.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240323-195706_Opera.jpg
    Screenshot_20240323-195706_Opera.jpg
    100,2 KB · Görüntüleme: 3
Gigabyte.com.tr den indirdim farkediyor mu aynı tarih aynı mb değerleri var aynı dosyalardır.
Farketmez hocam, belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirin ve içine .zip uzantılı dosyanın içindeki dosyayı atın. Bilgisayara belleği takıp çalıştırın, demlı end tuşuna basın. Açılan sekmede upda seçeneğini seçip güncelleyin.

1711219631276.png

Rufus ayarları böyle

1711219710934.png
Tümünü ayıkla yapıp içinde chrome logosu gözüken dosya klasör
ü oldu oradanda bios dosyasını alıp usb ye attım.
1711219727935.png

1711219818501.png

Sonra biosa girip q flash tan update yapmak istediğimde bomboş oluyor bios dosyası yok.
Neyi yanlış yapıyorum anlamıyorum. Bununla uğraşmaktan bıktım ama yapmakta istiyorum.

Farketmez hocam, belleğinizi FAT32 olarak biçimlendirin ve içine .zip uzantılı dosyanın içindeki dosyayı atın. Bilgisayara belleği takıp çalıştırın, demlı end tuşuna basın. Açılan sekmede upda seçeneğini seçip güncelleyin.

Eki Görüntüle 2148632

Rufus ayarları böyle

Eki Görüntüle 2148633Tümünü ayıkla yapıp içinde chrome logosu gözüken dosya klasör
ü oldu oradanda bios dosyasını alıp usb ye attım.
Eki Görüntüle 2148634
Eki Görüntüle 2148635
Sonra biosa girip q flash tan update yapmak istediğimde bomboş oluyor bios dosyası yok.
Neyi yanlış yapıyorum anlamıyorum. Bununla uğraşmaktan bıktım ama yapmakta istiyorum.
Hocam anakartınız revision kaç? USB belleğiniz FAT32 değilse ondan da okumayabilir. Recep hocamın videosunu izleyin, izledikten sonra deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı